«Ўзбекнефтгаз» ва Озарбайжоннинг Socar давлат нефть-газ компанияси ўртасида ҳамкорлик шартномаси имзоланди, дея хабар берди SOCAR матбуот хизмати.
Озарбайжон-Ўзбекистон бизнес-форуми доирасида томонлар «Ўзбекнефтгаз» компаниясининг Озарбайжондаги нефть-газ лойиҳаларида иштирок этиши тўғрисидаги битимни, шунингдек, SOCAR, Кончилик ва геология вазирлиги ва «Ўзбекнефтгаз» ўртасида SOCAR`нинг Ўзбекистондаги нефть ва газ лойиҳаларида иштироки тўғрисидаги битимни имзолади.
Фото: Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги.
Аввал хабар берганимиздек, «Ўзбекнефтгаз» SOCAR билан биргаликда 2024 йилда Озарбайжонда учта углеводород конини ўзлаштиришни бошлашни режалаштирмоқда.
Бундан ташқари, SOCAR Ўзбекистонда геология-қидирув ишларида, шунингдек компания томонидан хизматлар кўрсатишда иштирок этиши кутилмоқда. «Ўзбекнефтгаз» ва SOCAR SOCAR Trading қўшма корхонасини ташкил этишни режалаштирмоқда.
SOCAR президенти Ровшан Нажаф ва «Ўзбекнефтгаз» раҳбари Баҳодиржон Сидиқов ўртасидаги учрашув якунлари бўйича томонлар нефть, нефть-кимё, газ-кимё ва бошқа нефть маҳсулотлари савдоси ва логистикаси бўйича ният меморандумини ҳам имзоладилар.
Эслатиб ўтамиз, 2019 йил октябрь ойида «Ўзбекнефтгаз» ва SOCAR Каспий денгизининг Озарбайжон қисмида биргаликда нефть қазиб олишни режалаштираётгани ҳақида хабар берилган эди.
Жорий йилнинг март ойида Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев Озарбайжонга ташрифи чоғида Ўзбекистон томони SOCAR билан ҳамкорликда «нефть-газ соҳасида катта лойиҳа» тайёрланаётганини маълум қилган эди. Авваллари «Ўзбекнефтгаз» Ўзбекистондан ташқарида лойиҳаларни амалга оширмас эди. 2018 йил январь ойида президент Шавкат Мирзиёев компанияга халқаро бозорларга чиқиш бўйича ишларни фаоллаштириш бўйича топшириқ берди.
Захираларнинг тугаши ва технологик йўқотишлар туфайли сўнгги йилларда Ўзбекистонда газ қазиб олиш пасайишда давом этмоқда. 2022 йил якунларига кўра, республикада табиий газ қазиб олиш 2021 йилга нисбатан 4 фоизга камайган — 51,665 млрд куб метрга, нефть қазиб олиш эса 1,8 фоизга — 787,8 минг тоннага ошган.

Компания «Узбекнефтегаз"и государственная нефтегазовая компания Азербайджана SOCAR подписали соглашение о сотрудничестве, сообщила пресс-служба SOCAR.
В рамках азербайджано-узбекского бизнес-форума между сторонами был дописан договор об участии «Узбекнефтегаза» в нефтегазовых проектах в Азербайджане, а также соглашение о сотрудничестве между SOCAR, Министерством горнодобывающей промышленности и геологии и АО «Узбекнефтегаз» по участию SOCAR в нефтегазовых проектах в Узбекистане.
Фото: МИПТ.
Как мы сообщали ранее, «Узбекнефтегаз» совместно с SOCAR планирует приступить к разработке трёх углеводородных месторождений в Азербайджане в 2024 году.
Кроме того, ожидается участие SOCAR в геологоразведочных работах в Узбекистане, а также оказание компанией услуг. «Узбекнефтегаз» и SOCAR планируют создать совместную компанию SOCAR Trading.
По итогам встречи президента SOCAR Ровшана Наджафа и главы «Узбекнефтегаз» Баходиржона Сидикова стороны также подписали Меморандум о намерениях по торговле и логистике нефти, нефтехимической, газохимической и других нефтепродуктов.
Напомним, в октябре 2019 года сообщалось о планах «Узбекнефтегаза» и SOCAR совместно добывать нефть в азербайджанской части Каспийского моря.
В марте нынешнего года президент Узбекистана Шавкат Мирзиеев в ходе визита в Азербайджан заявил, что узбекская сторона готовит с SOCAR «большой проект в нефтегазовой отрасли». Ранее «Узбекнефтегаз» не осуществлял проекты за пределами Узбекистана. В январе 2018 года президент Шавкат Мирзиёев поручил компании активизировать работу по выходу на международные рынки.
Из-за истощения запасов и технологических потерь производство газа в Узбекистане в последние годы продолжает падать. Добыча природного газа в республике по итогам 2022 года снизилась на 4% по сравнению с 2021 годом — до 51,665 млрд кубометров, а нефти выросла на 1,8% — до 787,8 тысяч тонн.