Пайшанба куни Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидов Туркманистоннинг янги элчиси Шадурди Мередовнинг ишонч ёрлиқлари нусхаларини қабул қилди.
«Сўнгги йилларда алоқаларимиз мисли кўрилмаган даражада кенгайганига гувоҳ бўлдик. Эришилган ютуқлар талайгина, янада кўпроғи эса ҳали олдинда. Жаноб элчига мамлакатимиздаги фаолияти мобайнида муваффақиятлар тилаймиз», — деб ёзди вазир ўзининг Telegram-каналида.
Туркманистон президентининг 31 июлдаги фармони билан Шадурди Мередов Тошкентдаги элчи этиб тайинланганди. Бунгача у Туркманистоннинг Қирғизистондаги элчиси бўлган.
Туркманистоннинг аввалги элчиси Язгули Маммедов июль ойи ўрталарида Ўзбекистондаги беш йиллик миссиясини якунлади.

Министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов в четверг принял копии верительных грамот нового посла Туркменистана Шадурди Мередова.
«В последние годы мы стали свидетелями беспрецедентного расширения узбекско-туркменских отношений. Мы добились многих результатов, ещё больше впереди. Желаем господину послу успехов в его деятельности в нашей стране», — написал министр в своём Telegram-канале.
Шадурди Мередов был назначен послом в Ташкенте указом президента Туркменистана от 31 июля. До этого был послом Туркменистана в Кыргызстане.
Предыдущим послом Туркменистана был Язгули Маммедов. Он завершил свою пятилетнюю миссию в Узбекистане в середине июля.