20 август куни соат 00:36 атрофида Самарқанд вилояти Ургут туманида Malibu-2 ҳайдовчиси пиёдани уриб юборди, дея хабар бермоқда туман ҳокимлиги матбуот хизмати.
Туманнинг «Боғишамол» МФЙ ҳудудидан ўтувчи 4Р-47 автомобиль йўлининг 59-километрида Malibu-2 автомашинаси ҳаракатланиб келаётган вақтида йўлнинг чап томонидан ўнг томонига ўтаётган пиёдани уриб юборган. Пиёда ҳайдовчи томонидан тиббиёт бирлашмасига етказилган.
Бироқ тиббиёт ходимларининг кўрсатган муолажаларига қарамасдан, йўловчи ҳаётдан кўз юмган. Ҳолат юзасидан Ургут тумани ИИБ ҳузуридаги тергов бўлими томонидан терговга қадар текширув ҳаракатлари олиб борилмоқда.
2022 йилда Ўзбекистонда 9902 та йўл-транспорт ҳодисаси қайд этилган. Бахтсиз ҳодисаларнинг аксарияти — 44,9 фоизи пиёдалар билан боғлиқ. Йўл-транспорт ҳодисаларида 2356 киши ҳалок бўлган.
«Газета.uz» аввалроқ судларнинг тасодифий 50 та қарорини ўрганиб, ҳайдовчилар бундай қоидабузарлик учун қандай жазо олишларини аниқлаганди. Маълум бўлишича, пиёда ўлими учун бирор бир ҳайдовчи қамалмаган.

В Самаркандской области произошло дорожно-транспортное происшествие со смертельным исходом, сообщила пресс-служба УБДД УВД области.
20 августа около 00:36 на 59-м км автодороги 4R-47, проходящей через махаллю «Богишамол», водитель Malibu на высокой скорости сбил пешехода, который переходил дорогу.
Сообщается, что водитель отвёз пострадавшего в больницу, однако он скончался, несмотря на медицинскую помощь.
Следственный отдел при ОВД Ургутского района проводит доследственную проверку.
В 2022 году в Узбекистане было зарегистрировано 9902 ДТП. Большая часть всех происшествий — 44,9% — связана с наездом на пешеходов. В ДТП погибло 2356 человек.
«Газета.uz» ранее изучила 50 случайных решений судов, чтобы узнать, какое наказание получают водители за такое нарушение. Выяснилось, что ни одного водителя не лишили свободы даже за гибель пешехода.