Ўзбекистоннинг Киевдаги элчихонаси Украинани 24 август куни нишонланадиган миллий байрам — Мустақиллик куни билан табриклади. Украин тилидаги табрик элчихонанинг Facebook`даги саҳифасида эълон қилинди.
«Қадрли украин дўстлар, сизларни миллий байрам — Мустақиллик куни билан чин қалбимиздан табриклаймиз! Ишончимиз комилки, халқларимиз ўртасидаги анъанавий ва кўп йиллик дўстлик ришталари бундан буён ҳам давом этади. Фурсатдан фойдаланиб, сизларга осмонингиз тинч бўлишини, абадий гуллаб-яшнаш ва фаровонликни тилаб қоламиз», — дейилади хабарда.
Ўтган йилнинг шу куни элчихона ўз сайтида Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёевнинг Украина президенти Владимир Зеленскийга йўллаган табригини эълон қилганди.
Қозоғистон президенти Қосим-Жомарт Тоқаев Владимир Зеленскийга табрик телеграммаси йўллаб, Украина халқини Мустақиллик куни билан табриклади.
Озарбайжон президенти Илҳом Алиев ҳам Владимир Зеленскийга табрик мактуби йўллаб, Озарбайжон-Украина муносабатлари бундан кейин ҳам ривожланиб боришига ишонч билдирди. «Озарбайжон доимо БМТ низоми, халқаро ҳуқуқ нормалари ва тамойилларига содиқ қолган ҳолда барча давлатларнинг, жумладан, Украинанинг суверенитети ва ҳудудий яхлитлигини ҳурмат қилади. Биз Украина халқига гуманитар ёрдам кўрсатиш масалаларига доимий эътибор қаратамиз ва зарур ёрдамни кўрсатишга тайёрмиз», — дейилади мактубда.
Беларусь президенти Александр Лукашенко ва Туркманистон президенти Сердар Бердимуҳамедов ҳам Украина халқини Мустақиллик куни билан табриклади.
Тожикистон ва Қирғизистон президентларининг матбуот хизматлари табриклар юборилгани ҳақида хабар бермади.

Посольство Узбекистана в Киеве поздравило Украину с национальным праздником — Днём независимости, который отмечается 24 августа. Поздравление на украинском языке опубликовано на странице посольства в Facebook.
«Дорогие украинские друзья, сердечно поздравляем с государственным праздником — Днём независимости! Убеждены, что традиционные и многолетние узы дружбы между нашими народами будут и дальше плодотворно развиваться. Пользуясь случаем, хотим пожелать вам мирного неба, вечного процветания и благополучия», — говорится в сообщении.
В прошлом году в этот день посольство публиковало на своём сайте поздравление президента Узбекистана Шавката Мирзиёева на имя президента Украины Владимира Зеленского.
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев направил поздравительную телеграмму Владимиру Зеленскому и поздравил украинский народ с Днём независимости.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев также направил поздравительное письмо Владимиру Зеленскому, в котором выразил уверенность, что азербайджано-украинские связи будут и дальше развиваться. «Азербайджан, всегда оставаясь приверженным Уставу ООН, нормам и принципам международного права, уважает суверенитет и территориальную целостность всех государств, в том числе Украины. Мы постоянно держим в центре внимания вопросы гуманитарной помощи народу Украины и впредь готовы оказывать необходимую помощь», — говорится в письме.
Украинский народ с Днём независимости поздравили также президент Беларуси Александр Лукашенко и президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов.