Президент Шавкат Мирзиёевнинг фармонига кўра, Ўзбекистон давлат мустақиллигининг 32 йиллиги муносабати билан 8 нафар хорижий инвестор «Дўстлик» ордени билан тақдирланди.
Мукофот «давлатлар ўртасидаги кўп қиррали ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни ҳар томонлама ривожлантириш, дипломатик, савдо-иқтисодий, сармоявий, илмий-техникавий ва маданий-гуманитар соҳалардаги алоқаларни кенгайтиришга қўшаётган катта ҳиссаси, мамлакат иқтисодиётига инвестицияларни жалб этиш, самарали инновацион лойиҳалар ва қўшма дастурларни амалга ошириш, республикадаги кенг қамровли ислоҳотлар ва демократик ўзгаришларни, Ўзбекистон томонидан илгари сурилаётган глобал ва минтақавий ташаббусларни фаол қўллаб-қувватлаш борасидаги алоҳида хизматлари, шунингдек, халқлар орасидаги дўстлик ва ҳамжиҳатлик ришталарини мустаҳкамлаш йўлидаги ибратли фаолияти учун» берилди.
Тақдирланганлар рўйхати
- Степан Гуржий — «Лукойл» акциядорлик жамиятининг Марказий Осиё, Яқин Шарқ ва Шимолий Африка бўйича вице-президенти (Россия);
- Мухаммад Абунайян — ACWA Power компанияси бошқаруви раиси (Саудия Арабистони);
- Мухаммад Жамил Ал-Рамахий — Masdar компанияси бош ижрочи директори (БАА);
- Жемил Казанжи — Aksa Energy компанияси бошқарув кенгаши раиси (Туркия);
- Мехмет Женгиз — Cengiz Holding компанияси асосчиси (Туркия);
- Шандор Чаньи — OTP Bank бошқаруви раиси (Венгрия);
- Сейфоллах Гасеми — Air Products компанияси бошқаруви раиси (АҚШ);
- Пэрис Муратоглу — Total Eren компанияси бошқаруви раиси (Франция).
Инвесторлар асосан энергетика соҳасида, шунингдек, нефть-газ ва банк саноатида фаолият юритувчи компаниялар вакилларидир.
«Лукойл» Ўзбекистонда 19 йилдан бери фаолият юритиб келади ва Ўзбекистон нефть ва газ саноатига 8 миллиард доллардан ортиқ сармоя киритган. 2021 йилда компания Ўзбекистоннинг 413,1 миллиард куб метр газ захирасига эга конларида иш олиб борган (умумий ҳажмнинг 22,1 фоизи). Бу вақт ичида улуш ўсган бўлиши мумкин. «Лукойл» билан Қандим-Хаузак-Шоди лойиҳаси бўйича 2046 йилгача, Ҳисор лойиҳасида эса 2043 йилгача шартнома имзоланган.
Саудиянинг ACWA Power компанияси Ўзбекистонда 7,5 миллиард долларлик қуёш ва шамол электр станцияларини қуриш бўйича қатор лойиҳаларни амалга оширмоқда. Март ойида мазкур компания билан Тошкент ва Самарқанд вилоятларида умумий қуввати 1400 МВт бўлган иккита қуёш электр станцияси, шунингдек, учта ҳудудда 1200 МВт қувватга эга энергия сақлаш тизимларини қуриш бўйича шартномалар имзоланганди. Лойиҳалар доирасида яна 2,5 миллиард долларлик инвестиция жалб этиш мўлжалланмоқда.
Амирликларнинг Masdar компанияси ҳам Ўзбекистонда бир нечта қуёш электр станцияларини қурмоқда. 2023 йилда компания учта фотоэлектр станциясини: Жиззах вилоятида 220 МВт қувватга эга Nur Jizzakh, Самарқанд вилоятида 220 МВт қувватга эга Nur Samarkand ва Сурхондарё вилоятида 457 МВт қувватга эга Nur Sherabad фотоэлектр станцияларини қуришни бошлаш ниятида. Ушбу мақсадлар учун компания қарийб 400 млн долларлик кредит олган.
Туркиянинг Aksa Energy компанияси Тошкент вилоятида 240 МВт қувватга эга газ иссиқлик электр станциясини, шунингдек, Бухоро вилоятида 270 МВт қувватга эга ИЭСни қурган.
Туркиянинг Cengiz Holding холдинги иштирокида Ўзбекистонда иккита лойиҳа амалга оширилди — Тошкент ва Сирдарё вилоятларида умумий қуввати 460 МВт бўлган иссиқлик электр станциялари ишга туширилди. Август ойи бошида компания президентга яна 5,2 миллиард долларлик лойиҳаларни тақдим этди.
Венгриянинг OTP Bank банки июль ойида биринчи босқичда 73,71% улушини сотиб олиб, «Ипотекабанк»ни хусусийлаштирди. Март ойи охирида президент билан бўлиб ўтган учрашувда «Ипотекабанк»даги давлат улуши 324 миллион долларга сотилгани маълум бўлди. Шунингдек, компания 100 миллион долларлик қўшма жамғарма ташкил қилмоқчи.
Май ойида Ўзбекистон ҳукумати ва Air Products ўртасида Қашқадарё вилоятидаги Uzbekistan GTL заводи таркибида саноат газларини қайта ишлашда ишлаб чиқариш комплексини ривожлантириш бўйича 1 миллиард долларлик сармоявий шартнома имзоланганди.
Total Eren май ойида Самарқанд вилоятининг Нуробод туманида қуёш фотоэлектрстанциясини ишга туширди. Франция компанияси Ўзбекистондаги фаолиятини янги йирик сармоявий лойиҳаларни амалга ошириш орқали кенгайтириш ниятида.

Президент Шавкат Мирзиёев своим указом от 25 августа наградил орденом «Дустлик» («Дружбы») восемь иностранных инвесторов. Награда присуждена в связи с 32-й годовщиной государственной независимости Узбекистана.
Список награждённых:
• Степан Гуржий — вице-президент по Центральной Азии, Ближнему Востоку и Северной Африке «Лукойла» (Россия);
• Мухаммад Абунайян — председатель правления компании ACWA Power (Саудовская Аравия);
• Мухаммад Жамил Ал-Рамахи — генеральный исполнительный директор компании Masdar (ОАЭ);
• Джемиль Казанджи — председатель совета правления компании Aksa Energy (Турция);
• Мехмет Ченгиз — основатель компании Cengiz Holding (Турция);
• Шандор Чаньи — председатель правления OTP Bank (Венгрия);
• Сейфолла Гасеми — председатель правления компании Air Products (США);
• Парис Муратоглу — председатель правления компании Total Eren (Франция).
Инвесторы являются представителями компаний, в основном работающих в сфере энергетики, а также нефтегазовой и банковской отраслей.
«Лукойл» работает в Узбекистане 19 лет и инвестировал в нефтегазовую отрасль Узбекистана свыше 8 млрд долларов. В 2021 году компания работала на месторождениях Узбекистана с запасами газа в 413,1 млрд кубометров (22,1% от общего объёма). За прошедшее время доля могла вырасти. Соглашение о разделе продукции с «Лукойлом» на проекте Кандым-Хаузак-Шады подписано до 2046 года, а на проекте Гиссар — до 2043 года.
Саудовская ACWA Power реализует ряд проектов по строительству солнечных и ветровых электростанций в Узбекистане на 7,5 млрд долларов. В марте с этой компанией были подписаны соглашения о строительстве двух солнечных электростанций общей мощностью 1400 МВт в Ташкентской и Самаркандской областях, а также систем накопления энергии на 1200 МВт в трёх областях. В проекты намечено привлечь ещё 2,5 млрд долларов инвестиций.
Эмиратская Masdar также строит несколько солнечных фотоэлектростанций в Узбекистане. В 2023 году компания намерена начать строительство трёх ФЭС: Nur Jizzakh на 220 МВт в Джизакской области, Nur Samarkand на 220 МВт в Самаркандской области и Nur Sherabad на 457 МВт в Сурхандарьинской области, на эти цели компания привлекла кредиты почти на 400 млн долларов.
Турецкая Aksa Energy построила в Ташкентской области газовую теплоэлектростанцию мощностью 240 МВт, а также ТЭС в Бухарской области на 270 МВт.
C участием турецкого Cengiz Holding были реализованы два проекта — тепловые электростанции в Ташкентской и Сырдарьинской областях общей мощностью 460 МВт. В начале августа компания представила президенту проекты ещё на 5,2 млрд долларов.
Венгерский OTP Bank в июле приватизировал «Ипотека-банк», купив на первом этапе 73,71% доли. В конце марта на совещании у президента стало известно, что государственная доля в «Ипотека-банке» продана за 324 млн долларов. Компания также хочет создать совместный фонд на 100 млн долларов.
В мае правительство Узбекистана и Air Products подписали инвестиционное соглашение на 1 млрд долларов о развитии производственного комплекса по переработке промышленных газов в составе завода Uzbekistan GTL в Кашкадарьинской области. Компания будет владеть и эксплуатировать две воздухоразделительные установки, две установки автотермического риформинга и установку по производству водорода в рамках комплекса GTL, а также будет поставлять кислород, азот, водород и синтетический газ на долгосрочной основе в рамках контракта «бери или плати/фиксированная плата» с «Узбекнефтегазом». «Узбекнефтегаз» будет поставлять сырьё, природный газ и коммунальные услуги, а также продавать всю продукцию.
Total Eren в мае запустила солнечную фотоэлектростанцию промышленного масштаба в Нурабадском районе Самаркандской области. Французская компания намерена расширить свою деятельность в Узбекистане за счёт реализации новых крупных инвестиционных проектов.