Жиззах вилоятининг Зомин туманидаги «Зомин» сайёҳлик-рекреацион зонасида 25 август куни дор йўли ишга тушди. 133,3 миллиард сўмлик лойиҳа Швейцариянинг Bartolet компанияси билан ҳамкорликда амалга оширилди, деб хабар қилди Ўзбекистон Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги ҳузуридаги Туризм қўмитаси матбуот хизмати.
Очилиш маросимида Туризм қўмитаси раиси Умид Шодиев, Зомин тумани ҳокими Алишер Абдуғаниев ва бошқа мутасаддилар иштирок этди.
Давлат раҳбарининг 2021 йил апрелдаги фармонига мувофиқ амалга оширилаётган «Зомин» туристик-рекреацион зонасини ташкил этиш лойиҳаси доирасида меҳмонхона мажмуалари, маданий-соғломлаштириш, савдо-кўнгилочар ва бошқа объектлар, замонавий инфратузилма объектлари барпо этиш кўзда тутилган.
2022 йил июнь ойида Bartolet AG билан 6,72 миллион евролик шартнома имзоланган бўлиб, у дор йўлидан ташқари бошқа лойиҳаларни ҳам ўз ичига олади.
Дор йўлининг узунлиги 2102 метр бўлиб, 12 та минорали 11 та устунга эга ва соатига 1200 сайёҳга хизмат кўрсатишга қодир. Қуйи станциянинг баландлиги денгиз сатҳидан 1961,1 метр, юқори станцияси 2490,6 метр (баландлик фарқи 529,5 метр). 11-миноранинг баландлиги 35 метр бўлиб, 8- ва 9-устунлар орасидаги энг катта масофа 615 метрдан иборат.
Йўлнинг энг катта қиялиги 42 градус. Максимал ҳаракат тезлиги секундига 6 метр. Ҳаракат пайтида кабиналар орасидаги масофа 141 метрни ташкил қилади. 36 замонавий кабина сайёҳларга хизмат кўрсатади.
«Зомин» зонасида умумий қиймати 456 миллиард сўмлик тўртта лойиҳа бўйича ишлар давом эттирилмоқда. Булар кўп қаватли автотураргоҳ, ресторан, осма кўприклар ва соғломлаштириш маркази лойиҳалари, дейилади хабарда.
Худди шу зонада «Суффа платоси. 2400» халқаро умуммавсумий курорти ва «Ўриклисой» туризм мажмуаси ташкил этилмоқда. Зоминда, шунингдек, кичик самолётларни қабул қиладиган аэропорт ишга тушиши керак.

В туристско-рекреационной зоне «Заамин» («Зомин») в Зааминском районе Джизакской области 25 августа была запущена канатная дорога. Проект стоимостью 133,3 млрд сумов реализован совместно со швейцарской Bartolet, сообщила пресс-служба Комитета по туризму при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана.
В церемонии открытия приняли участие председатель Комитета по туризму Умид Шадиев, хоким Зааминского района Алишер Абдуганиев и другие официальные лица.
Проект создания туристско-рекреационной зоны «Заамин», реализуемый согласно указу президента от апреля 2021 года, предусматривает строительство гостиничных комплексов, культурно-оздоровительных, торгово-развлекательных и других объектов и современной инфраструктуры.
С Bartolet AG в июне 2022 года был подписан контракт на сумму 6,72 млн евро, который, помимо канатной дороги, включает и другие проекты.
зааминский район
Протяжённость канатной дороги составляет 2102 метра, она имеет 12 опор и способна обслужить 1200 туристов в час. Высота нижней станции — 1961,1 метра над уровнем моря, верхней — 2490,6 метра (разница высот — 529,5 метра). Сама высокая опора (11-я) — 35 метров, самое большое расстояние — между 8-й и 9-й опорами — 615 метров.
Наибольший уклон дороги составляет 42 градуса. Максимальная скорость движения — 6 метров в секунду. Во время движения расстояние между кабинками составляет 141 метр. К обслуживанию туристов готовы 36 современных кабин.
В зоне «Заамин» продолжается работа по четырём проектам общей стоимостью 456 млрд сумов. Это проекты многоэтажной автостоянки, ресторана, подвесных мостов и оздоровительного центра, говорится в сообщении.
В рамках этой же зоны возводятся международный всесезонный курорт «Плато Суффа. 2400» и туристский комплекс «Уриклисой». В Заамине также должен начать работу аэропорт, который будет принимать малые самолёты.