Ўзбекистон энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов 25−26 август кунлари Остонада бўлиб ўтган Қозоғистон, Қирғизистон ва Ўзбекистон энергетика ва сув хўжалиги соҳалари вакилларининг учрашувида иштирок этди, дея хабар бермоқда Қозоғистон Энергетика вазирлиги матбуот хизмати.
Тадбир давомида келгуси куз-қиш мавсумида электр энергияси етказиб бериш масалалари муҳокама қилинган, қатор ўзаро келишувларга эришилган, етказиб бериш ҳажмлари ва муддатлари белгиланган.
Шунингдек, раҳбарлар электр энергиясининг соатлик ҳисобини юритиш механизмини жорий этиш имкониятларини ишлаб чиқиш, хўжалик юритувчи субъектлар ўртасида режадан ташқари оқимларни ҳисоб-китоб қилиш бўйича шартномалар тузиш, режадан ташқари оқимларни ҳисоб-китоб қилиш бўйича шартномаларнинг амалдаги шартларини қайта кўриб чиқишга келишиб олган.
Вазирликнинг хабар беришича, учрашувда трансчегаравий гидроэнергетика лойиҳаларини амалга ошириш, хусусан, Қамбарота-1 ГЭС лойиҳаси ва сув-энергетика ресурслари соҳасидаги алоқаларни мустаҳкамлаш масалалари ҳам муҳокама қилинган.
Кейинги учрашув 2023 йилнинг ноябрида Бишкекда ўтказилиши режалаштирилган.
Август ойи ўрталарида Қирғизистондан Қозоғистоннинг Жамбил вилоятига сув етказиб бериш билан боғлиқ кескин вазият юзага келганди. Суғориш суви таъминотидаги узилишлар туфайли Қозоғистон 560 гектарга яқин майдондаги ҳосилини йўқотган.
Аввалроқ Қозоғистон Ўзбекистон ва Қирғизистон билан Сирдарё ҳавзасининг сув-энергетика ресурсларидан фойдаланиш бўйича келишувни ўзгартирмоқчи экани ҳақида хабар берилганди.

Министр энергетики Узбекистана Журабек Мирзамахмудов 25−26 августа в Астане посетил встречу представителей энергетических и водохозяйственных ведомств Казахстана, Кыргызстана и Узбекистана, сообщила пресс-служба Минэнерго Казахстана.
Во время мероприятия стороны обсудили вопросы поставок электрической энергии в предстоящий осенне-зимний сезон, достигли ряд взаимных договорённостей, определили объёмы и условия поставок.
Также руководители условились проработать возможность внедрения механизма ведения почасового учёта электрической энергии, заключить договоры на урегулирование внеплановых перетоков между хозсубъектами, пересмотреть действующие условия договоров на урегулирование внеплановых перетоков.
По данным Минэнерго, в рамках встречи также обсуждалась реализация трансграничных гидроэнергетических проектов, в частности, проекта гидроэлектростанции «Камбарота-1» и укрепления связей в сфере водных и энергетических ресурсов.
Следующая встреча запланирована в ноябре 2023 года в Бишкеке.
В середине августа сложилась критическая ситуация с подачей воды из Кыргызстана в Жамбылскую область Казахстана. Из-за прекращения подачи поливной воды Казахстан лишился урожая на территории около 560 га.
Как мы сообщали ранее, Казахстан намерен изменить соглашение об использовании водно-энергетических ресурсов бассейна реки Сырдарья с Узбекистаном и Кыргызстаном.