Бишкек прокуратураси «Клооп Медиа» жамоат фондини (Kloop.kg сайти) ҳокимиятни обрўсизлантирадиган материаллари туфайли октабр ва Первомайский туман судларига тугатиш тўғрисида даъво аризаси киритди. Сайт таҳририяти баёнотида бу ҳақда маълум қилинди. Нашр Ўзбекистонда блокланган.
Маълумот учун: Kloop мустақил нашри ўз фаолиятини 2007 йил июн ойида бошлаган ва Қирғизистондаги энг машҳур ахборот сайтларидан бири ҳисобланади. Нашр, янгиликлардан ташқари, ҳисобот бериш, маълумотларни ўрганиш ва коррупсияни текширишга ихтисослашган.
Даъво «низом доирасидан ташқарига чиқадиган фаолиятни амалга ошириш» юзасидан қўзғатилган. Прокуратура маълумотларига кўра, «Клооп Медиа» давлат ОАВ реестрига киритилмаган, ташкилот низомида эса маълумот тарқатилиши кўрсатилмаган.
Даъво аризасида қайд этилишича, Қирғизистон Миллий хавфсизлик давлат қўмитаси (МХДҚ) Клооп материалларини экспертизадан ўтказган ва улар «ҳозирги ҳукуматнинг амалдаги сиёсатини кескин танқид қилишга қаратилган» деган хулосага келган.
«Бундан ташқари, аксарият материаллар давлат ва муниципал органлар вакилларини обрўсизлантиришга қаратилган соф салбий хусусиятга эга», — дейилади хабарда.
Ҳужжатда, шунингдек, 2021 йил ноябрида МХДҚ Kloop`га нисбатан «ҳокимиятни тортиб олишга оммавий чақириқлар» бўйича судгача бўлган иш юритишни бошлагани айтилади. Нашр материалларини ўрганиш шуни кўрсатдики, уларда «жамият фикрини манипуляция қилиш яширинган бўлиб, ҳақиқатга тўғри келмайдиган салбий жараёнларни тўқиб чиқаришмоқда ва амалдаги ҳукуматнинг ҳар қандай ташаббусига қаршилик кўрсатмоқда».
«Биз [Қирғизистоннинг собиқ президенти Курманбек] Бакиев ҳокимиятда бўлган 2010 йилга ўхшаш босимга дуч келяпмиз. Биламизки, ўша пайтда журналистларга ҳам босим ўтказишган, нашрлар ёпилган ва биз баъзи қотиллик ҳолатларини биламиз… Расмийлар норози одамларнинг оғзини ёпиш учун ҳар қандай усулдан фойдалананишмоқда», — деб ёзди Kloop бош муҳаррири Анна Капушенко прокуратура қўзғатган даъвога изоҳ берар экан.
Аввалроқ Клооп нашри «Барселона» академиясининг очилиши бўйича суриштирув натижаларини эълон қилган эди, унда футбол клуби франшизаси эгалари орасида МХДҚ раҳбари Қамчибек Ташиевнинг қариндошлари ва Қирғизистон президенти Садир Жапаровнинг яқинлари борлиги айтилган. Кейинроқ мамлакат раҳбари журналистлар маълумотларини тасдиқлади, лекин лойиҳа хусусий маблағлар ҳисобидан амалга оширилаётганини ва «давлат буджетидан бир тийин ҳам олинмаганини» таъкидлади.
Жапаров, шунингдек, «ўзини мустақил журналист деб атайдиганлар», жумладан, Kloop каби нашрларда ишлайдиганларга ҳам мурожаат қилди. У улар «бошидан шундай ёндашувни ишлаб чиққани» — «қирғиз халқига фойда эмас, фақат зарар келтириш»ни айтди ва «бундай давом этмаслигини» таъкидлади.
«Фақат салбийни айтиб, ҳамма нарсадан ўз фойдасини қидириб, мамлакатга миллиардлаб сармоя киритишга тайёр бўлган инвесторларни қўрқитасиз. Ташиевлар ва Жапаровлар имкониятларни мамлакатдан тортиб олмасдан, мамлакатга тортиб олишаётганидан хурсанд бўлганимиз маъқул», — деди Қирғизистон раҳбари.
Қирғизистон расмийларининг маҳаллий нашрни ёпишга уриниши биринчи марта кузатилаётгани йўқ. Жорий йилнинг апрел ойида Бишкек суди Маданият вазирлиги даъвосига кўра «Азаттиқ» сайтини (Озод Европа/Озодлик радиосининг қирғиз хизмати) ёпиш тўғрисида қарор чиқарган эди. Июл ойида томонлар муросага келишди.

Прокуратура Бишкека подала иски о ликвидации общественного фонда «Клооп Медиа» (издание Kloop.kg) в Октябрьский и Первомайский районные суды из-за публикаций, дискредитирующих органы власти. Об этом говорится в заявлении редакции сайта. Издание заблокировано в Узбекистане.
Для справки: Независимое издание Kloop начало свою работу в июне 2007 года и является одним из самых популярных новостных сайтов в Кыргызстане. Издание, помимо новостей, специализируется на репортажах, дата-исследованиях и расследованиях о коррупции.
Иск подан в связи с «осуществлением деятельности, выходящей за рамки предусмотренного уставом». Согласно заявлению прокуратуры, «Клооп Медиа» не значится в государственном реестре СМИ, а в уставе организации не указано распространение информации.
В исковом заявлении отмечается, что Государственный комитет национальной безопасности (ГКНБ) Кыргызстана провёл экспертизу публикаций Kloop и пришёл к выводу, что они «направлены на резкую критику проводимой политики действующей власти.
«Более того, большая часть материалов носит сугубо негативный характер, направленный на дискредитацию представителей государственных и муниципальных органов», — сказано в заявлении.
В документе также говорится, что в ноябре 2021 года ГКНБ начал досудебное производство в отношении Kloop по факту «публичных призывов к захвату власти». Экспертиза материалов издания тогда показала, что они «содержат в себе скрытые манипуляции мнением общества, которому навязывают не соответствующие действительности негативные процессы и создают оппозицию любым начинаниям действующего правительства».
«Мы встречаемся с таким давлением, которое можно сравнить с 2010 годом, когда у власти был [бывший президент Кыргызстана Курманбек] Бакиев. Мы знаем, что тогда тоже на журналистов давили, издания закрывались и мы знаем некоторые кейсы убийств… Власти используют любые средства, чтобы закрыть рты неугодным лицам», — прокомментировала иск прокуратуры главный редактор Kloop Анна Капушенко.
Ранее Kloop опубликовало расследование об открытии академии «Барселоны», в котором говорится, что родственники главы ГКНБ Камчыбека Ташиева и приближённые президента Кыргызстана Садыра Жапарова числятся среди владельцев франшизы футбольного клуба. Глава страны позже подтвердил данные журналистов, но отметил, что проект реализуется за счёт частного финансирования, а из государственного бюджета «не взяли ни одного тыйына».
Жапаров также обратился к «тем, кто называет себя свободными журналистами», в том числе работает в таких изданиях, как Kloop. Он заявил, что у них «изначально сложился такой подход» — «приносить кыргызам только вред, а не пользу» и подчеркнул, что «дальше так не пойдёт».
«Излагая только негатив и ища во всем подвох, вы отпугиваете инвесторов, готовых вложить в страну миллиардные суммы. Стоило бы лучше порадоваться, что Ташиевы и Жапаровы тянут возможности в страну, а не вывозят из неё», — сказал глава Кыргызстана.
Это не первый случай, когда власти Кыргызстана пытаются закрыть местное издание. В апреле этого года суд в Бишкеке постановил прекратить работу сайта «Азаттык» (кыргызская служба Радио Свободная Европа/Радио Свобода) по иску Министерства культуры. В июле стороны достигли мирового соглашения.