Ўзбекистон компаниялари Афғонистон ҳукумати билан мамлакатга дори ва витаминлар етказиб бериш бўйича келишувларга эришди, дея хабар бермоқда Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги матбуот хизмати.
Агентлик делегацияси айни дамда Афғонистонда бўлиб, мамлакат Озиқ-овқат ва дори воситалари сифатини назорат қилиш миллий уюшмаси раҳбарияти билан Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган дори маҳсулотларини ушбу мамлакат бозорига етказиб бериш бўйича музокаралар олиб борди.
Ўзбекистондаги ишлаб чиқарувчилар томонидан йилига ўртача 1 млн долларлик протеин ва витамин комплексларини етказиб бериш бўйича келишувларга эришилди.
Бундан ташқари, 25 кунгача бўлган муддатда дори воситаларини давлат рўйхатидан ўтказишнинг ўзаро соддалаштирилган тизимини жорий этиш бўйича келишув лойиҳаси ишлаб чиқилмоқда, дейилади хабарда.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ Ўзбекистондаги фармацевтика корхоналари Афғонистоннинг дори-дармон бўйича давлат харидларида (тендерларида) иштирок этиши мумкинлиги ҳақида хабар берилганди.

Компании Узбекистана договорились с властями Афганистана о поставках лекарств и витаминов в эту страну, сообщила пресс-служба Агентства по развитию фармацевтической отрасли.
Делегация агентства сейчас находится в Афганистане, где были проведены переговоры с руководством Национального управления Афганистана по контролю за качеством продуктов питания и лекарств по вопросам поставок фармацевтической продукции, производимой в Узбекистане, на рынок этой страны.
Достигнуты договорённости о поставке белково-витаминных комплексов, произведённых в Узбекистане, в объёме до 1 миллиона долларов ежегодно.
Кроме того, разрабатывается проект соглашения о введении взаимно упрощённой системы государственной регистрации лекарств в срок до 25 дней, говорится в сообщении.
Напомним, на других недавних переговорах Фармагентства и Национального управления обсуждалось участие узбекистанских фармпредприятий в государственных закупках Афганистаном лекарств.