Ўзбекистон терма жамоаси Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) компьютер ўйини бўйича IESF World Esports Championship 2023 яримфиналига йўл олди. Турнир Руминиянинг Ясси шаҳрида 25 августдан 9 сентябргача бўлиб ўтади, унда дунёнинг 24 та жамоаси иштирок этади. Соврин жамғармаси 100 минг долларни ташкил қилади.
Ўзбекистонликлар Осиё ва Океания чемпионатларида ғалаба қозониб, жаҳон чемпионатига йўлланма олганди. Бу гал жамоа Тунис (16:3), Дания (16:7), Украина (16:11), Колумбия (16:7) ва Саудия Арабистони (16:3) терма жамоаларини мағлубиятга учратиб, жаҳон чемпионатининг гуруҳ босқичи ўйинларини мағлубиятсиз ўтказди, деб хабар берди Киберспорт ассоциацияси.
Ўзбекистон 3 та ўйин якунига кўра Венгрияни 2:1 ҳисобида мағлуб этиб, чорак финалга йўл олди. Жамоа de_anubis (16:13) ва de_mirage (16:7) баҳсларида устунлик қилди, лекин de_inferno (9:16) баҳсида мағлуб бўлди. Энг яхши натижани Даниэль Ли (icyvl0ne) кўрсатди.
Яримфиналда терма жамоа Германия/Дания жуфтлиги ғолиби билан тўқнаш келади. Ўйин 2 сентябрь куни бўлиб ўтади.
Ўзбекистон терма жамоаси шарафини таркибидан Руслан Гизатов (fr0k ники остида ўйнайди), Амирбек Тимуров (wetfy), Тимофей Ким (aokiflame), Даниэль Ли (icyvl0ne), Иброҳим Абдуқодиров (kanshineF) ва асосчиси Тимур Меметов ўрин олган TT.Team (Traffic Tashkent Team) жамоаси ҳимоя қилади.

Сборная Узбекистана пробилась в полуфинал чемпионата мира IESF World Esports Championship 2023 по компьютерной игре Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO). Турнир проходит в румынском Яссы с 25 августа по 9 сентября, на нем выступят 24 команды мира. Призовой фонд составляет 100 тысяч долларов.
Узбекистанцы квалифицировались на первенство мира после победы в чемпионате Азии и Океании. Групповой этап ЧМ команда прошла без единого поражения, победив Тунис (16:3), Данию (16:7), Украину (16:11), Колумбию (16:7) и Саудовскую Аравию (16:3), сообщила Ассоциация киберспорта.
Узбекистан прошёл в четвертьфинал, где одолел Венгрию со счётом 2:1 по итогам трёх матчей. Команда была лучше на картах de_anubis (16:13) и de_mirage (16:7), но уступила в de_inferno (9:16). Лучший результаты показал Даниэль Ли (icyvl0ne).
В полуфинале сборная встретится с победителем пары Германия/Дания. Матч состоится 2 сентября.
Сборную Узбекистана представляет команда TT.Team (Traffic Tashkent Team), в составе которой выступают Руслан Гизатов (играет под ником fr0k), Амирбек Тимуров (wetfy), Артем Ким (Manticore), Даниэль Ли (icyvl0ne), Ибрахим Абдукадыров (kanshineF) и основатель Тимур Меметов.