5 сентябрдан Oson тўлов ташкилоти халқаро пул ўтказмалари ва хорижий хизматлар учун тўловларни тўхтатди. Бу ҳақда душанба куни кечқурун хизмат ўзининг мобил иловаси орқали хабар берди.
«Юзага келган ноқулайликлар учун узр сўраймиз. Хизмат иши яқин вақтда тикланади», — дейилади хабарда.
Бундан ташқари, PayWay тўлов платформаси ҳам барча халқаро йўналишларда, шу жумладан, Россиядан ва Россияга пул ўтказмалари вақтинча ишламаслиги ҳақида эълон берди.
«Ўзбекистон Республикаси Марказий банки мазкур йўналишларни вақтинчалик ўчириб қўйиш бўйича кўрсатма берди. Иловамизда мамлакат ичидаги тўловлар, Uzcard ва Humo ўртасида пул ўтказмалари, шунингдек, коммунал, давлат, алоқа ҳамда интернет хизматлари учун тўловлар ишлашда давом этади», — дейилади хабарда.
5 август куни кечқурун Oson «компанияга боғлиқ бўлмаган сабабларга кўра» хизмат Uzcard ва Humo тизимларидан вақтинчалик узилганини хабар қилганди. Носозликлар бартараф этилгани ҳақида 7 август куни кундузи эълон берилган. Oson бош директори Фарҳод Маҳмудовнинг Spot нашрига берган интервьюсида хизмат «ҳеч қачон фирибгарлик билан боғлиқ текширувлар рўйхатида бўлмаганини» таъкидланган.
Август ойи охирида Ўзбекистон Марказий банки Brio Group (Oson бренди) тўлов ташкилотини жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатлари талабларини бузгани учун жаримага тортгани маълум бўлди.
Компания жаримага изоҳ бериб, Ўзбекистоннинг элликдан ортиқ молия-технологиялари ташкилотлари Марказий банкдан 5 сентябрдан бошлаб давлатлараро трансчегаравий транзит операциялари тақиқланиши тўғрисида хат олганини маълум қилди. Бу халқаро пул ўтказмалари бўйича хизмат кўрсатиш, ўйин сервислари ва хорижий компаниялар хизматлари учун тўловлар ҳамда бир қатор бошқа операцияларни амалга ошириш тўхтатилишини англатади.
«5 сентябрдан биз ва барча тўлов ташкилотларига ҳамма халқаро сервисларни ўчириш мажбуриятини юклашяпти. Жаҳон миқёсидаги йирик компаниялар билан тўғридан-тўғри шартномаларимиз бор. Бундан келиб чиқадики, биз регулятор бозорни ёпиб қўяётганига асосланиб, барча келишувларни бир томонлама бекор қилишимиз керак», — деди Фарҳод Маҳмудов.
Oson халқаро пул ўтказмалари бўйича етакчилардан бири ҳисобланади. «Газета.uz» суҳбатдоши берган маълумотларга кўра, иловадан Ўзбекистонга пул ўтказиш учун Россиядаги кўплаб меҳнат мигрантлари фойдаланади.

Компания Brio Group (владеет брендом Oson) сообщила «Газете.uz», что отзывает все запросы по делу о штрафных санкциях со стороны Центрального банка. Платёжный сервис, который накануне уже отключил сервисы трансграничных платежей, намерен выплатить назначенный ЦБ штраф.
«С 5 сентября Oson не оперирует самостоятельно деньгами за рубежом», — говорится в заявлении компании.
В компании заявили, что «решение регулятора обеспечит безопасность транзакций». Комментировать, с чем связан штраф, наложенный на Oson, компания отказалась.
«Мы едины с регулятором в целях обеспечить безопасность пользовательских платежей. Этот инцидент существенно ударил по компании. Сейчас моя главная задача как СЕО — сохранить более сотни своих сотрудников, — прокомментировал основатель и руководитель OSON Фарход Махмудов. — Весь финтех сейчас вместе с банками запустил процесс восстановления функционала приложения, нам предстоит большая работа, чтобы в итоге не пострадали миллионы пользователей».
Фарход Махмудов также подчеркнул, что за семь лет существования компании «мы всегда были подотчётны и прозрачны по отношению к регулятору».
«Большой финтех никогда не был угрозой для денежных операций, однако, он действительно требует обширного менеджмента и стратегического волевого решения развивать технологии. Система работы с банками большой экзамен для отрасли, технически и документально это сложный процесс. Надеемся на взаимное сотрудничество в этом вопросе и верим, что в конечном счёте все эти изменения не остановят развитие рынка», — отметил он.
Напомним, в конце августа стало известно, что Центральный банк Узбекистана оштрафовал Oson за нарушение законодательства о борьбе против легализации доходов, полученных от преступной деятельности, и финансирования терроризма при проведении платёжных операций.
Компания прокомментировала штраф и заявила, что более полусотни финтех-организаций Узбекистана получили от Центробанка письмо, в котором говорится о запрете с 5 сентября трансграничных межгосударственных транзитных операций. Это означает прекращение предоставления услуг по международным переводам, оплате за игровые сервисы и услуги зарубежных компаний, а также ряда других транзакций.
«С 5 сентября нас и все платёжные организации обязывают, по сути, выключить все международные сервисы. У нас прямые контракты с большими компаниями мирового уровня. Получается, что мы должны расторгнуть все договорённости в одностороннем порядке, сославшись на то, что регулятор, по сути, закрывает рынок», — заявил тогда Фарход Махмудов.
Тогда же он сообщил, что команда юристов Oson занимается выяснением вопроса по штрафу.
Oson является одним из лидеров по международным переводам. По данным собеседника «Газеты.uz», приложение для переводов в Узбекистан использует большое число трудовых мигрантов в России.