БМТнинг Жаҳон озиқ-овқат дастури (ВФП) сентябрь ойидан икки млн нафар афғонистонликка ажратиладиган ёрдамни маблағ етишмаслиги сабабли тўхтатади, дея маълум қилди гуманитар ташкилот. Бу йил Жаҳон озиқ-овқат дастуридан маҳрум бўлган афғонларнинг умумий сони 10 миллионга етди.
«Келажакда катта маблағ ажратилиши туфайли ВФП ҳар ойда бор-йўғи уч млн кишига шошилинч ёрдам кўрсатиши мумкин», — дейилади ташкилот баёнотида.
«Очлик ва тўйиб овқатланмаслик аллақачон хавотирли даражага етганига қарамай, биз тўйиб овқатланмайдиган ва оч қолганларни қўллаб-қувватлаш ўртасида танлов қилишга мажбурмиз, бу эса миллионлаб оилалар ўзларининг навбатдаги тушликлари учун курашишга мажбур қолдирмоқда», — деди ташкилотнинг Афғонистондаги вакили Сяо-Вей Ли.
«Бизда қолган озгина ресурслар билан тўлиқ қашшоқлик ёқасида турган барча одамларга ёрдам бера олмаймиз», — дея қўшимча қилди у.
Март ойида ВФП ҳаддан ташқари очликни бошдан кечираётган жамоалар учун рационни 75% дан 50% гача камайтириши керак эди. Апрель ва май ойларида ташкилот саккиз млн одамга озиқ-овқат ёрдамини тўхтатишга мажбур бўлди.
Ташкилотнинг таъкидлашича, маблағларнинг қисқартирилиши 1,4 млн ҳомиладор аёллар, янги оналар ва уларнинг болалари тўйиб овқатланмаслигининг олдини олиш учун махсус озиқ-овқат олишдан воз кечишларини англатади. Келгуси ойларда ВФП озиқлантириш марказларига қўнғироқлар сони кескин ошишини кутмоқда, чунки болаларнинг омон қолиши қийинлашади.
Ташкилотнинг таъкидлашича, келгуси олти ой ичида 21 млн одамни зарур озиқ-овқат ва яшаш воситалари билан боқиш учун 1 млрд доллар керак бўлади.
БМТ ВФП маълумотларига кўра, 2023 йил сентябрь ҳолатида Афғонистонда қарийб 35,5 млн киши ёки аҳолининг деярли 90 фоизи озиқ-овқат таъминотидан азият чекмоқда.
Июнь ойида ВФП Сурияга ҳам «мисли кўрилмаган молиявий инқироз» туфайли озиқ-овқат ёрдамини қисқартиришини эълон қилган эди.

Всемирная продовольственная программа (ВПП) ООН с сентября сократит помощь для двух миллионов жителей Афганистана из-за недостатка средств, говорится в сообщении гуманитарной организации. Всего число афганцев, которые в этом году лишились поддержки ВПП, достигло 10 миллионов.
«Из-за огромного дефицита финансирования в будущем ВПП сможет оказывать экстренную помощь только трём миллионам человек в месяц», — говорится в заявлении организации.
«На фоне и без того вызывающего тревогу уровня голода и недоедания мы вынуждены выбирать между поддержкой недоедающих и голодающих, в результате чего миллионы семей вынуждены бороться за свой следующий обед», — заявил представитель ВПП ООН в Афганистане Сяо-Вей Ли.
«С теми небольшими ресурсами, которые у нас остались, мы не можем помогать всем тем людям, которые находятся на грани полной нищеты», — добавил он.
В марте ВПП пришлось сократить рационы с 75% до 50% для общин, испытывающих чрезвычайный уровень голода. В апреле и мае организация была вынуждена отрезать от продовольственной помощи восемь миллионов человек.
Сокращение финансирования означает, что 1,4 миллиона беременных женщин, молодых матерей и их детей больше не получат специализированного питания, предназначенного для предотвращения недоедания, отметили в организации. В ближайшие месяцы ВПП ожидает резкого увеличения числа обращений в центры питания, поскольку детям становится всё тяжелее выживать.
В следующие шесть месяцев потребуется 1 млрд долларов, чтобы накормить 21 миллион человек жизненно необходимыми продуктами питания, а также поддержать их средствами к существованию, уточнили в организации.
По оценке ВПП ООН, по состоянию на сентябрь 2023 года почти 35,5 миллиона человек в Афганистане, или около 90% населения, испытывают нехватку продовольствия.
В июне ВПП также объявила о сокращении объёмов продовольственной помощи Сирии из-за «беспрецедентного кризиса финансирования».