Иқлим ўзгариши, сув ресурсларининг камайиши ва ерларнинг деградацияси 7 сентябрь куни Самарқандда бошланган озиқ-овқат хавфсизлиги бўйича халқаро конференциянинг асосий мавзулари ҳисобланади. У Ўзбекистон ҳукумати томонидан Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти (FAO) техник кўмагида ташкил этилди ва дунёнинг 32 давлатидан 620 дан ортиқ иштирокчини бирлаштирди, деб хабар беради «Газета.uz» мухбири.
Тадбирни бош вазир Абдулла Арипов очиб, президент Шавкат Мирзиёев табригини ўқиб эшиттирди. Унда коронавирус пандемияси ва ундан кейин глобал сиёсат ва иқтисодиётдаги инқирозлар занжирларнинг узилишига ва бутун дунё бўйлаб қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етказиб бериш занжирида нархларнинг ошишига олиб келгани айтилади.
«Бундан айниқса ривожланаётган мамлакатлар жабр кўрмоқда. Глобал иқлим ўзгаришлари, қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат тизимига инвестиция ҳажми камайиши вазиятни янада оғирлаштирмоқда. Бу эса Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишни хавф остида қолдирмоқда», — дейилади президент табригида.
Президент мурожаатномасида, шунингдек, қишлоқ хўжалиги экинларининг ташқи таъсирларга чидамли, серҳосил навларини яратиш, чорвачиликни яхшилаш, фермер ва кичик ишлаб чиқарувчилар учун ахборот-консалтинг марказларини ташкил этиш муҳимлиги таъкидланди.
Давлат раҳбари Ўзбекистон «энг зарур маҳсулотлар савдоси ва транспортировкасида», шунингдек, озиқ-овқат юклари ҳаракатини тартибга соладиган қоидаларни соддалаштириш эканини таъкидлади.
ФАО бош директори Сюй Дунюй ўз нутқида Марказий Осиё иқлим ўзгариши муаммоларига айниқса заиф ва бу глобал озиқ-овқат саватига таъсир кўрсатаётганини айтди.
«Биз минтақага ёрдам беришимиз керак. Технологиялар, инвестициялар ва иқлим ўзгариши муаммоларини ҳал қилиш йўллари билан», — дейди халқаро ташкилот раҳбари.
Ўзбекистон Қишлоқ хўжалиги вазири Азиз Воитов ҳам пандемия таъсири ва янги муаммолар ҳақида гапирди:
«Пандемия ва глобал муаммолар бизни эски ёндашувларни қайта кўриб чиқишга, фермерлар ва агробизнесни рағбатлантириш нақадар муҳимлигини исботлашга, шунингдек, янги деҳқончилик усулларини жорий этишга ундайди», — деди у.
Азиз Воитовнинг айтишича, Ўзбекистонда қишлоқ озиқ-овқат соҳасини ўзгартириш жараёни кетмоқда. Мақсадга эришиш мақсадида мамлакатда қишлоқ хўжалиги салоҳиятини ривожлантириш, аҳолини сифатли озиқ-овқат маҳсулотлари билан таъминлаш учун дунёнинг етакчи олимларини жалб этиш режалаштирилган.
Фото: Мадина Нурман
«Дунё озиқ-овқатнинг юқори сифати ва кўпроқ мавжудлигини таъминлаш учун янги ечимлар ва инновацияларни талаб қилмоқда», — деди вазир.
Тадбирнинг кириш қисмидан сўнг Ўзбекистон бош вазири ва ФАО бош директори қишлоқ хўжалигига бағишланган кўргазма билан танишди.
Конференция якунлари бўйича Самарқанд декларациясини қабул қилиш режалаштирилган. Унда тадбир иштирокчи давлатлари қишлоқ хўжалигини биохилма-хилликни қўллаб-қувватловчи, сув ресурсларидан оптимал фойдаланган ҳолда экологик жиҳатдан энг хавфсиз тарзда ривожлантириш, аҳоли, айниқса, болалар ва ўсмирлар ўртасида соғлом овқатланишни тарғиб қилиш, қишлоқ аёллари, шунингдек, давлат даражасида кичик ва оилавий фермер хўжаликларини қўллаб-қувватлаш, имкониятларни кенгайтиришдан манфаатдорликни тасдиқлаш кутилмоқда.

Изменение климата, истощение водных ресурсов и деградация земель — среди главных тем Международной конференции по продовольственной безопасности, которая открылась в четверг в Самарканде. Она организована правительством Узбекистана при технической поддержке Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО) и собрала более 620 участников из 32 стран, сообщает корреспондент «Газеты.uz».
Мероприятие открыл премьер-министр Абдулла Арипов, который зачитал приветствие президента Шавката Мирзиёева. В нём говорилось, что пандемия коронавируса и последовавшие кризисы в мировой политике и экономике привели к разрыву цепочек и росту цен в системе поставок сельскохозяйственной продукции по всему миру.
«Особенно от этого страдают развивающиеся страны. Глобальное изменение климата и сокращение инвестиций в сельское хозяйство и продовольственные системы усугубляют ситуацию. Это ставит под угрозу достижение Целей устойчивого развития», — заявил президент.
В обращении президента также отмечена важность создания высокоурожайных сортов сельскохозяйственных культур, устойчивых к внешним воздействиям, улучшения племенного животноводства, создание информационно-консалтинговых центров для фермеров и мелких производителей.
Глава государства подчеркнул, что Узбекистан выступает за «полную свободу в торговле и транспортировке продуктов первой необходимости», а также упрощение правил перемещения продовольственных грузов.
Генеральный директор ФАО Цюй Дунъюй в своём выступлении сказал, что Центральная Азия особенно уязвима к вопросам изменения климата, и это сказывается на глобальной продовольственной корзине.
«Мы должны помочь региону. Технологиями, инвестициями и решениями вопросов изменения климата», — призвал глава международной организации.
О влиянии пандемии и новых вызовов также высказался министр сельского хозяйства Узбекистана Азиз Воитов:
«Пандемия и глобальные вызовы мотивируют нас пересматривать старые подходы, доказывают, как важно поощрять фермеров и агробизнес, а также внедрять новые методы ведения сельского хозяйства», — отметил он.
Азиз Воитов заявил, что Узбекистан находится в процессе преобразования агропродовольственного сектора. Для достижения цели страна планирует привлекать ведущих мировых учёных, чтобы развивать потенциал сельского хозяйства и обеспечивать население качественными продуктами питания.
«Мир требует новых решений и инноваций, чтобы обеспечить более высокое качество и большую доступность продовольствия», — сказал министр.
После вступительной части мероприятия премьер-министр Узбекистана и генеральный директор ФАО ознакомились с выставкой, посвящённой сельскому хозяйству.
По итогам конференции планируется принятие Самаркандской декларации. В ней страны-участницы мероприятия, как ожидается, подтвердят заинтересованность развивать сельское хозяйство наиболее экологически безопасным способом, поддерживающим биоразнообразие, с оптимальным использованием водных ресурсов, содействовать здоровому питанию населения, особенно у детей и подростков, расширять права и возможности женщин в сельских местностях, а также поддерживать на государственном уровне малые и семейные хозяйства.