Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузурида юридик шахс мақомига эга бўлмаган Тиббиётни ривожлантириш давлат мақсадли жамғармаси ташкил этилади. Шавкат Мирзиёевнинг 6 сентябрдаги Соғлиқни сақлаш вазирлиги фаолиятини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисидаги фармони билан у 2024 йил 1 январдан иш бошлайди.
Жамғарма қуйидагиларни бирлаштириш орқали тузилади:
- Онкогематологик ва даволаш қийин бўлган касалликларга чалинган беморларни соғломлаштиришга кўмаклашиш жамғармаси;
- Тез тиббий ёрдамни ривожлантириш жамғармаси;
- Иқтидорли ва малакали тиббиёт мутахассисларини қўллаб-қувватлаш ҳамда тиббиёт муассасаларига жалб қилиш жамғармаси;
- Спинал мушак атрофияси ташхиси қўйилган бемор болаларни қўллаб-қувватлаш жамғармаси.
Тиббиётни ривожлантириш жамғармаси маблағлари қуйидаги манбалар ҳисобидан шакллантирилади:
- давлат бюджетидан ҳар йили ажратиладиган 350 миллиард сўм миқдоридаги маблағлар;
- спинал мушак атрофияси ташхиси қўйилган болаларга тиббий-ижтимоий ёрдам кўрсатиш ва дори воситаларини бепул етказиб бериш харажатлари учун давлат бюджетидан ажратиладиган маблағлар;
- иқтидорли ва малакали тиббиёт мутахассисларини қўллаб-қувватлаш ҳамда тиббиёт муассасаларига жалб қилиш учун давлат бюджетидан ҳар йили ажратиладиган 50 миллиард сўм миқдоридаги маблағлар;
- ССВ тизимидаги муассасалар ва ташкилотларнинг бўш турган бинолари, кўчмас мулк объектлари ва ер участкаларини оммавий савдолар (аукцион)да сотишдан тушадиган маблағларнинг республика бюджетига ўтказиладиган 50 фоизи;
- ССВ тизимидаги муассаса ва ташкилотларнинг мол-мулкини ижарага беришдан тушадиган тушумларнинг, Давлат мулки объектларидан самарали фойдаланиш марказининг операцион харажатларини чегириб ташлаган ҳолда, маҳаллий бюджетларга ўтказиладиган 100 фоизи;
- халқаро молия институтларининг, ҳукумат ва ноҳукумат ташкилотларнинг грантлари ва техник кўмак маблағлари;
- Ғазначилик хизмати қўмитаси томонидан жамғарманинг вақтинча бўш маблағларини тижорат банклари депозитларига жойлаштиришдан олинадиган даромадлар;
- жисмоний ва юридик шахсларнинг ҳомийлик хайриялари;
- қонунчилик ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар.
Жамғарма маблағлари нималарга сарфланади?
Тиббиётни ривожлантириш жамғармаси маблағлари қуйидагиларга сарфланади:
- соғлиқни сақлашни бошқариш органлари ва ССВ тизимидаги давлат тиббиёт муассасаларининг моддий-техника базасини мустаҳкамлаш, дастурий маҳсулотлар сотиб олиш ва ахборот-коммуникация тармоқларига техник хизмат кўрсатиш;
- тиббий асбоб-ускуналар, компьютерлар, планшетлар, мультимедиа ва тармоқ қурилмалари, дастурий таъминотларни харидқилиш, ахборот-коммуникация технологияларини кенг жорий қилиш ва ривожлантириш;
- соғлиқни сақлашни бошқариш органлари ва вазирлик тизимидаги давлат тиббиёт муассасаларининг ходимларинихорижда тайёрлаш ва қайтатайёрлаш, шунингдек, ўқитиш, малака ошириш ва тажриба алмашишни республикада ташкил этиш учун хорижий мутахассисларни жалб этиш билан боғлиқ харажатларни молиялаштириш;
- соғлиқни сақлашни бошқариш органлари, шунингдек, вазирлик тизимидаги муассасалар ва ташкилотларнинг кадрларсалоҳиятини мустаҳкамлашга қаратилган тадбирларни молиялаштириш;
- онкогематологик ва даволаш қийин бўлган касалликлар бўйича юқори технологик мураккаб операцияларни амалга ошириш учун мутахассисларни, шу жумладан, хорижий мутахассисларни жалб қилиш;
- маҳаллий ва хорижий экспертлар ва консалтинг ташкилотларини жалб қилиш, соғлиқни сақлаш соҳасидаги кенг кўламли вазифаларни амалга ошириш мақсадида экспертлик гуруҳи фаолиятини ташкил этиш ва молиялаштириш;
- онкогематологик ва даволаш қийинбўлган касалликларга чалинган беморларга тиббий ёрдам кўрсатиш учун тегишли тиббиёт муассасаларини капитал ва жорий таъмирлаш, қуриш ва реконструкция қилиш, уларга асбоб-ускуналар, дори воситалари, тиббий буюмлар, лаборатория реактивлари ва бошқа сарфлаш воситаларини харид қилиш;
- вазирлик томонидан тасдиқланган рўйхат асосида оғир касалликка чалинган етим болаларва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болаларнинг республикада амалга оширилмайдиган жарроҳлик амалиётларини хорижий мамлакатларда ўтказиш билан боғлиқ харажатларни қоплаш;
- онкогематологик ва даволаш қийин бўлган касалликларга чалинган беморларга республика ҳудудидаги давлат ванодавлат тиббиёт ташкилотларининг юқори технологик ташхис ва даволаш-профилактика хизматларини харид қилиш харажатларини қоплаш;
- вазирлик тизими ходимларини ўқитиш, қайта тайёрлаш ва стажировкасини ташкил этиш, шу жумладан, хорижий мамлакатларга ташрифларини, Ўзбекистон ҳудудидан ташқарида ўтказиладиган конференциялар, семинарлар ва бошқа тадбирларда иштирок этишини, хизмат сафарига юборилишини ташкил этиш билан боғлиқ харажатларни қоплаш;
- олий ва ўрта тиббиёт таълим муассасаларининг иқтидорли талабаларига махсус стипендиялар тўлашга сарфланадиган харажатларни молиялаштириш;
- Тиббиётни ривожлантириш жамғармаси ва унинг дирекцияси, шунингдек, Саломатлик ва стратегик ривожланиш институти ва унинг ҳудудий бўлинмалари фаолиятини ташкил этиш ва қўллаб-қувватлаш билан боғлиқ харажатларни қоплаш;
- Вазирлик зиммасига юклатилган вазифаларни бажаришга қаратилган бошқа тадбирларни ҳамда соғлиқни сақлаш соҳасида олиб борилаётган ислоҳотларни амалга ошириш билан боғлиқ харажатларни молиялаштириш.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги марказий аппарати тузилмасида вазирлик бошқарув ходимларининг умумий чекланган сони доирасида юридик шахс мақомига эга бўлмаган жамғарма дирекцияси ташкил этилади.
Жамғарма маблағлари унинг кузатув кенгаши қарорига асосан қатъий равишда ушбу фармонда кўрсатилган йўналишларга сарфланади. Жорий молия йилида фойдаланилмаган (ўзлаштирилмаган) маблағлари кейинги молия йилига ўтказилади.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги ва Адлия вазирлигига бир ой муддатда Тиббиётни ривожлантириш жамғармаси тўғрисидаги низомни ҳамда унинг кузатув кенгаши таркибини тасдиқлаш топшрилди.

При Министерстве здравоохранения Узбекистана создаётся Государственный целевой фонд развития медицины без статуса юридического лица. Он начнёт деятельность с 1 января 2024 года, говорится в указе президента Шавката Мирзиёева от 6 сентября о совершенствовании деятельности Минздрава.
Новый фонд образуется путём объединения:
• Фонда по содействию оздоровлению лиц, страдающих онкогематологическими и трудноизлечимыми заболеваниями;
• Фонда развития скорой медицинской помощи;
• Фонда поддержки и привлечения в медицинские учреждения одарённых и квалифицированных медицинских специалистов;
• Фонда поддержки больных детей с диагнозом «спинальная мышечная атрофия».
Средства Фонда развития медицины будут формироваться за счёт следующих источников:
• 350 млрд сумов, ежегодно выделяемые из государственного бюджета;
• 50 млрд сумов, ежегодно выделяемые из госбюджета для поддержки и привлечения в медицинские учреждения одарённых и квалифицированных медицинских специалистов;
• средства, выделяемые из госбюджета на расходы по оказанию медико-социальной помощи и бесплатной доставке лекарственных средств больным детям с диагнозом «спинальная мышечная атрофия»;
• 50% от вырученных на публичных торгах (аукционах) средств, перечисляемых в госбюджет, от продажи пустующих помещений, объектов недвижимости и земельных участков учреждений и организаций системы Минздрава;
• 100% поступлений, перечисляемых в местные бюджеты, от сдачи в аренду имущества учреждений и организаций системы Минздрава за вычетом операционных расходов Центра по эффективному использованию объектов государственной собственности;
• гранты и средства технической поддержки международных финансовых институтов, правительственных и неправительственных организаций;
• доходы от размещения Комитетом казначейской службы временно свободных средств Фонда развития медицины на депозиты в коммерческих банках;
• спонсорские пожертвования физических и юридических лиц;
• другие источники, не запрещённые законодательством.
На что пойдут средства фонда
Средства Фонда развития медицины будут расходоваться на:
• укрепление материально-технической базы органов управления здравоохранением и государственных медицинских учреждений системы Минздрава, закупку программных продуктов и техническое обслуживание информационно-коммуникационных сетей;
• закупку медицинского оборудования, компьютеров, планшетов, мультимедийных и сетевых устройств, программного обеспечения, широкое внедрение и развитие информационно-коммуникационных технологий;
• финансирование расходов, связанных с подготовкой и переподготовкой сотрудников органов управления здравоохранением и государственных медицинских учреждений системы Минздрава за рубежом, а также привлечение иностранных специалистов к организации обучения, повышения квалификации и обмена опытом в республике;
• финансирование мероприятий, направленных на укрепление кадрового потенциала органов управления здравоохранением, а также учреждений и организаций системы Минздрава;
• привлечение специалистов, в том числе зарубежных, для проведения высокотехнологичных сложных операций по онкогематологическим и трудноизлечимым заболеваниям;
• привлечение отечественных и зарубежных экспертов и консалтинговых организаций, организацию и финансирование деятельности экспертной группы в целях реализации масштабных задач в сфере здравоохранения;
• капитальный и текущий ремонт, а также строительство и реконструкцию соответствующих медицинских учреждений для оказания медицинской помощи пациентам с онкогематологическими и трудноизлечимыми заболеваниями, приобретение оборудования, лекарственных средств и изделий медицинского назначения, лабораторных реактивов и других расходных материалов для них;
• возмещение расходов, связанных с хирургическими операциями в зарубежных странах, при проведении невыполняемых в республике хирургических операций детям-сиротам и детям, лишеннымродительской опеки, с тяжёлыми заболеваниями на основании перечня, утверждённого Минздравом;
• возмещение затрат на приобретение высокотехнологичных диагностических и лечебно-профилактических услуг государственных и негосударственных медицинских организаций на территории республики для пациентов с онкогематологическими и трудноизлечимыми заболеваниями;
• возмещение расходов, связанных с организацией обучения, переподготовки и стажировки сотрудников системы Минздрава, включая визиты в зарубежные страны, участие в конференциях, семинарах и других мероприятиях, проводимых за пределами территории Узбекистана, отправку в командировку;
• финансирование расходов, затраченных на выплату специальных стипендий одарённым студентам высших и средних медицинских образовательных учреждений;
• возмещение расходов на организацию и поддержание деятельности Фонда развития медицины и его дирекции, а также Института здоровья и стратегического развития и его территориальных подразделений;
• финансирование других мероприятий, направленных на выполнение задач, возложенных на Минздрав, а также расходов, связанных с реализацией реформ в сфере здравоохранения.
В структуре центрального аппарата Минздрава создаётся дирекция Фонда развития медицины без статуса юридического лица в пределах общей численности управленческого персонала министерства.
Средства фонда могут расходоваться строго по указанным выше направлениям на основании решения его наблюдательного совета. Неиспользованные (неосвоенные) средства в текущем финансовом году переходят на следующий год.
Министерству здравоохранения и Министерству юстиции поручено предусмотреть прозрачный порядок расходования средств фонда, вопросы обеспечения отчётности о его доходах и расходах, а также открытости и гласности его деятельности.