Ўзбекистонда хусусий авиакомпанияларни ривожлантириш учун ҳаво кемаларини вақтинча олиб киришни осонлаштириш режалаштирилмоқда. Бу Шавкат Мирзиёевнинг 4 сентябрдаги тадбиркорлар билан мулоқотидан сўнг қабул қилинган қарорига илова қилинган «йўл харитаси»да назарда тутилган.
Гап ижара ва лизинг шартларида вақтинча олиб кирилган, чиқарилган кундан бошлаб 25 йилдан ортиқ бўлмаган ҳаво кемаларини олиб киришда даврий божхона тўловларини тўлашдан озод қилиш ҳақида бормоқда.
Масъул вазирликларга октябрь ойига қадар бу борадаги ҳукумат қарори лойиҳасини ишлаб чиқиш топширилди.
Божхона кодексига мувофиқ даврий божхона тўловлари товарлар вақтинча олиб кириш божхона режимида турган ҳар бир тўлиқ ва тўлиқ бўлмаган календарь ой учун, ушбу товарлар вақтинча олиб кириш божхона режимига жойлаштирилган кунда эркин муомалага чиқариш (импорт) божхона режимига жойлаштирилганда тўланиши лозим бўлган божхона божлари ва солиқлар суммасининг беш фоизи миқдорида чет эл валютасида ҳисобланади.
Бундай тўловлар миллий валютада Марказий банк томонидан тўлов кунида белгиланган расмий курс бўйича тўланади. Маблағлар давлат бюджетига ўтказилади. Даврий божхона тўловларини ҳисоблашда товарлар вақтинча олиб кириш божхона режимига жойлаштирилган куни амалдаги божхона тўловлари ставкалари қўлланилади.
Январь ойида Ўзбекистон Германия, Литва, Франция, Сингапур ва Буюк Британиядан 633,1 миллион долларга 13 та самолёт олиб келди. Биринчи ярим йил якунига кўра, Германия билан товар айирбошлаш 928,8 миллион долларни ташкил этди, бироқ июль ойида Статистика агентлиги самолёт импорти учун 274,2 миллион долларга тузатиш киритилиши ҳисобига бу кўрсаткични 608,9 миллион долларга камайтирди. Камайтириш сабаби — бир неча самолётлар бошқа мамлакатлар томонидан тразит тарзда сотиб олинган.

Для развития частных авиакомпаний в Узбекистане планируется облегчить временный ввоз самолётов. Это предусмотрено «дорожной картой», приложенной к постановлению президента Шавката Мирзиёева от 4 сентября, которое было принято после его диалога с предпринимателями.
Речь идёт об освобождении от уплаты периодических таможенных платежей при ввозе самолётов, с момента выпуска которых прошло не более 25 лет, временно ввозимых на условиях аренды и лизинга.
Ответственным министерствам поручено разработать проект постановления правительства об этом к октябрю.
Согласно Таможенному кодексу, периодические таможенные платежи исчисляются за каждый полный и неполный календарный месяц нахождения товаров в таможенном режиме временного ввоза в иностранной валюте в размере 5% от суммы таможенных пошлин и налогов, которые подлежали бы уплате в случае импорта на день их помещения под таможенный режим временного ввоза.
Такие платежи уплачиваются в национальной валюте по официальному обменному курсу, установленному Центральном банком на день их уплаты. Средства перечисляются в госбюджет. При начислении периодических таможенных платежей применяются ставки таможенных платежей, действующие на день помещения товара под таможенный режим временного ввоза.
В январе Узбекистан импортировал 13 самолётов из Германии, Литвы, Франции, Сингапура и Великобритании на 633,1 млн долларов. По итогам первого полугодия товарооборот с Германией составлял 928,8 млн долларов, однако в июле Агентство статистики снизило показатель до 608,9 млн долларов (-5% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года) за счёт корректировки на 274,2 млн долларов по импорту самолётов — несколько самолётов были куплены для транзита в другие страны (в какие, не уточняется).