Гонконгда сўнгги 140 йилдаги энг кучли ёғингарчилик натижасида 130 дан ортиқ киши жароҳатланди, камида икки киши ҳалок бўлди, дея хабар бермоқда South China Morning Post.
Гонконг метеорология обсерваторияси жума куни кечқурун 2021 йил октябрь ойидан бери биринчи марта бўрон тўғрисида энг юқори қора огоҳлантиришни эълон қилди. Бор-йўғи бир соат ичида — 23:00 дан 00:00 гача — метеорологлар 158,1 мм ёғингарчиликни қайд этишди. Шаҳарнинг айрим ҳудудларида бир суткадан камроқ вақт ичида 500 мм гача ёмғир ёғди.
8 сентябрь куни тушдан кейин қора бўрон ҳақида огоҳлантириш 12 соатдан кўпроқ вақт давомида амалда бўлиб, 1999 йилдаги 5 соат 47 дақиқалик рекордни янгилади.
Ёмғир кўчалар, йўллар, вокзаллар ва савдо марказларини сув босишига олиб келди ва уларни «дарёларга» айлантирди, деб ёзмоқда SCMP. Жамоат транспорти ҳаракати тўхтатилган.
Маҳаллий ҳокимиятлар барча кундузги мактабларни ёпди ва компанияларга ходимларга уйда қолишга рухсат беришни тавсия қилди. Гонконг фонд биржаси ва HKEX ҳисоб-китоб палатаси об-ҳаво шароити туфайли савдо сессиялари бекор қилинганини билдирди.
Ижтимоий тармоқларда тарқалган видеоларда одамлар сувдан қочиш учун машиналар ва бошқа платформаларга чиқишаётгани акс этган.
https://twitter.com/yangyubin1998/status/1699831600937333012?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1699831600937333012%7Ctwgr%5E644dbeb0bbc07bbde33c8c72b9d7296e238912be%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.gazeta.uz%2Fru%2F2023%2F09%2F08%2Fhong-kong%2F
Метеорология хизмати маълумотларига кўра, ёмғирлар аввалроқ Хитой жанубини қамраб олган «Хайкуй» тўфони қолдиқлари туфайли юзага келган. Ўтган ҳафта Гонконгга иккинчи хавфли тоифага киритилган «Саола» тўфони ҳам ёпирилган эди.
Бундан ташқари, қўшни Шэньчжэнда ҳам кучли ёмғир ёғди — шаҳар 1952 йилдан бери энг юқори ёғингарчиликни қабул қилиб олди.

В Гонконге в результате сильнейшего за почти 140 лет ливня пострадали более 130 человек, как минимум двое погибли, сообщает South China Morning Post.
Метеорологическая обсерватория Гонконг в ночь на пятницу объявила наивысшее, чёрное штормовое предупреждение — оно было введено впервые с октября 2021 года. Только за час — с 23:00 до 00:00 — метеорологи зарегистрировали 158,1 мм осадков. В некоторых районах города выпало до 500 мм осадков менее чем за сутки.
По состоянию на полдень 8 сентября чёрное штормовое предупреждение действовало более 12 часов, преодолев рекорд, установленный в 1999 году — тогда чёрный сигнал длился 5 часов 47 минут.
Ливни привели к затоплению улиц, дорог, железнодорожных станций и торговых центров, превратив их «в реки», пишет SCMP. Была приостановлена работа общественного транспорта.
Местные власти также закрыли все дневные школы и рекомендовали компаниям разрешить сотрудникам остаться дома. Гонконгская фондовая биржа и клиринговая компания HKEX заявили об отмене торговых сессий из-за погодных условий.
На видео, распространившихся в социальных сетях, видно, как люди забираются на автомобили и другие платформы, чтобы спастись от воды.
По данным метеорологической службы, ливни были вызваны остатками тайфуна «Хайкуй», накрывшего ранее юг Китая. На прошлой неделе в Гонконге прошёл также тайфун «Саола», которому была присвоена вторая категория опасности.
Кроме того, сильные дожди обрушились на соседний Шэньчжэнь — в городе выпал максимальный объем осадков с 1952 года.