Ўзбекистон ҳукумати газ тарифлари оширилганидан кейин автомобилларга газ тўлдириш компрессор шохобчаларида нархларнинг кескин ошишини чеклаш чораларини кўрмоқчи. Бу Вазирлар Маҳкамасининг ёқилғи-энергетика тармоғида бозор механизмларини босқичма-босқич жорий этиш тўғрисидаги қарори лойиҳасида назарда тутилган.
Ҳужжатда бош вазир ўринбосари Жамшид Қўчқоров, Бош прокуратура, Давлат хавфсизлик хизмати, Коррупцияга қарши курашиш агентлиги, Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси, Солиқ қўмитаси ва «Ўзнефтгаз» инспекциясига ўрнатилган газ ҳисоблаш ускуналарининг Табиий газ назорати ва ҳисобининг автоматлаштирилган тизимига тўлиқ уланганлигини ва онлайн режимда маълумотлар узатилаётганлигини қатъий назорат қилиш вазифасини юклаш таклиф этилган.
Шунингдек, улар ноқонуний уланиш, ёқилғи-энергия ресурсларини талон-торож қилиш ва ноқонуний истеъмол қилишнинг бошқа ҳолатларини, шунингдек, уларни содир этишга имкон берувчи сабаб ва шарт-шароитларни аниқлаш, бартараф этиш ва олдини олиш бўйича назорат тадбирларини янада кучайтиришлари керак бўлади.
Бундан ташқари, гуруҳга келгуси олти ойда газ тўлдириш шохобчаларида табиий газнинг максимал чакана нархи 1 кубометр учун 3250 сўмдан ошмаслигини таъминлаш юзасидан қатъий чоралар кўриш топширилиши мумкин.
Тизимга ҳисобга олиш приборлари уланмаган ва маълумотларни онлайн тарзда узатмаётган ёқилғи қуйиш шохобчалари чекланган чакана нархларнинг асоссиз ошиб кетишига, ёқилғи-энергетика ресурсларининг ноқонуний истеъмол қилинишига, ўғирланишига йўл қўйса, газ таъминоти тўхтатилади.
Аввал хабар берганимиздек, мазкур лойиҳада юридик шахслар учун бир кубометр газ нархини 660 сўмдан 1500 сўмга (2,3 баравар ёки +840 сўм), электр энергияси нархини 450 сўмдан 900 сўмга (икки баравар ёки +450 сўм) ошириш таклиф этилган. Аҳоли учун эса тарифлар ўзгаришсиз қолади. Бугунги кунда АГТКШда бир кубометр газнинг ўртача нархи 2800 сўмни ташкил этади.
Август ойида Тошкент ва Ўзбекистон вилоятлари ҳайдовчилари яна кўплаб газ қуйиш шохобчалари ёпилгани ҳақида хабар беришди, бунинг натижасида ёқилғи қуйиш шохобчаларида узун навбатлар пайдо бўлди. Энергетика вазирлиги ёқилғи қуйиш шохобчаларига келишилган ҳажмда газ етказиб берилганини маълум қилди. Шу билан бирга, талабнинг ўсганини тан олди.
Энергетика вазирлиги, шунингдек, гарчи у ерда чекловларни белгилаш мезонлари кўрсатилмаган бўлсада, Ўзбекистондаги ёқилғи қуйиш шохобчаларида кунлик лимит ҳукумат томонидан тасдиқланган ресурслар баланси ва газ тақсимоти доирасида жорий этилаётганини тушунтирди.

Правительство Узбекистана планирует принять меры по ограничению резкого роста цен на автомобильных газонаполнительных компрессорных станциях после повышения тарифов на газ. Это предусмотрено проектом постановления Кабинета министров о поэтапном внедрении рыночных механизмов в топливно-энергетической сфере.
Документом предлагается поручить вице-премьеру Джамшиду Кучкарову, Генеральной прокуратуре, СГБ, Агентству по противодействию коррупции, Комитету по развитию конкуренции и защите прав потребителей, Налоговому комитету и Узнефтегазинспекции строго контролировать, чтобы приборы учёта газа на АГНКС было полностью подключено к автоматизированной системе контроля и учёта природного газа и чтобы данные передавались в режиме онлайн.
Они также должны будут усилить меры контроля по выявлению, устранению и предотвращению незаконного подключения, хищения топливно-энергетических ресурсов и других случаев незаконного потребления, а также причин и условий, способствующих их возникновению.
Более того, группе могут поручить принять строгие меры, чтобы в ближайшие шесть месяцев максимальная розничная цена на природный газ на газовых заправках не превышала 3250 сумов за кубометр.
Те заправки, которые не подключили приборы учёта в систему и не передают данные в режиме онлайн, допускают необоснованное повышение лимитированной розничной цены, незаконное потребление топливно-энергетических ресурсов, их хищение, не будут получать газ.
Как мы сообщали ранее, этим проектом предлагается увеличить стоимость одного кубометра газа юридических лиц цена с 660 до 1500 сумов (в 2,3 раза или +840 сумов), электричества — с 450 до 900 сумов (в два раза или +450 сумов), а тарифы для населения оставить без изменений. На сегодняшний день стоимость кубометра газа на АНГКС составляет 2800 сумов в среднем.
В августе водители в Ташкенте и регионах Узбекистана вновь сообщали о закрытии многих АГНКС, из-за чего на работающих заправках выстраивались длинные очереди. Министерство энергетики заявило, что газ поставлен заправкам в оговорённом объёме. При этом оно признало рост спроса.
Минэнерго также объяснило, что дневной лимит на газовых заправках Узбекистана вводится в рамках баланса ресурсов и распределения газа, утверждённого правительством, хотя там не указаны критерии определения ограничений.