Тошкентда ҳар куни 3 тоннага яқин нон маҳсулотлари ахлатга ташланади. Бу ҳақда ЎзА «Махсустранс» ишлаб чиқариш бошқармаси бош инспектори Исмоил Сагдуллаевга таяниб хабар берди.
Унинг сўзларига кўра, айни пайтда пойтахтда энг кўп чиқиндига ташланадиган маҳсулот бу — нон ва озиқ-овқат маҳсулотларидир. Бу маҳсулотларни йилдан-йилга чиқиндига ташлаш ҳолатлари ортиб бормоқда.
«Тошкент шаҳрида бир кунда 2300 тонна чиқинди йиғиб олинса, шундан 3 тоннага яқини нондан иборат», — дейди у.
2022 йил апрель ойида Адлия вазирлиги пойтахтда ҳар куни 2 тонна нон маҳсулотлари ахлатга ташланиши ҳақида хабар берган эди.
Ўшанда Адлия вазирлиги хайрия фаолияти учун солиқ имтиёзларини жорий этиш, озиқ-овқат алмашиш платформаларини (одатда яроқлилик муддати тугаш арафасидаги маҳсулотларни тарқатиш) ва озиқ-овқат банкларини ривожлантириш, шунингдек, маҳсулотларнинг яроқлилик муддатини аниқлаш тизимини такомиллаштиришни таклиф қилган эди.

В Ташкенте ежедневно в мусор выбрасывается около 3 тонн хлебных изделий. Об этом сообщает УзА со ссылкой на главного инспектора госпредприятия по вывозу отходов «Махсустранс» Исмаила Сагдуллаева.
По его словам, жители столицы чаще всего выбрасывают хлеб и продукты питания. «Если за один день в Ташкенте собирается 2300 тонн отходов, около 3 тонн из них составляет хлеб. С каждым годом растёт объём выбрасываемых продуктов», — сказал он.
В апреле 2022 года Министерство юстиции сообщало, что в столице ежедневно выбрасывается 2 тонны хлебных изделий.
Минюст тогда предлагал внедрить налоговые льготы для благотворительной деятельности, развивать платформы фудшеринга (распределение продуктов, как правило, с истекающим сроком годности) и банки продовольствия, а также усовершенствовать систему определения срока годности продуктов.