Президентнинг 11 сентябрдаги фармони билан тасдиқланган «Ўзбекистон — 2030» стратегиясининг якуний таҳриридан ҳар йили мактабларда 500 минг ўқувчи ўрни ташкил этиш банди жой олмади.
Шавкат Мирзиёев май ойи охирида ўзининг сайловолди дастури билан чиққан нутқида 2023 йилда 390 минг бола мактабни тамомлаган бўлса, 700 минг бола биринчи синфга боришини (2024 йилда бу кўрсаткич 1 миллионга кўпайишини) таъкидлаганди. Келгуси 7 йилда мактабларда қўшимча 2,5 млн ўқувчи ўрни яратиш ва таълим сифатини тубдан ошириш зарурлиги, бунинг учун «Йилига 500 минг ўқувчи ўрни» дастури амалга оширилиши билдирилганди.
Бу вазифани амалга ошириш 2023/2024 ўқув йилидан бошланиши режалаштирилган ва август ойи бошида муҳокамага қўйилган «Ўзбекистон-2030» стратегияси лойиҳасига киритилганди. Худди шу лойиҳада ўқув ўринлари сонини 7,5 миллионга ошириш, шунингдек, 2,5 миллион ўқувчи ўрнига эга мактаблар қуришга 8 миллиард доллар ажратиш ҳақида сўз борган.
Август ойи охирида президент 2024 йилда мактабларда 250 минг ўқувчи ўрни яратиш режалаштирилаётганини маълум қилган.
Август ойида президент ёрдамчиси Саида Мирзиёева мактабларда 1,2 миллион ўқувчи ўрни етишмаслигини маълум қилган. Ҳар йили ўртача 35−40 та мактаб ташкил этилмоқда, деганди у.
2021 йил май ойида ўша пайтдаги халқ таълими вазири Шерзод Шерматов мамлакатдаги мактаб ўқувчилари сони (6,24 миллион) мактабларнинг лойиҳавий қувватидан (5,06 миллион) сезиларли даражада ошиб кетгани ҳақида маълумот берганди — фарқ 1,18 миллионни ташкил қилган. У синфларнинг тўлалиги ва икки сменада дарс ўтилиши (ўша пайтдаги мактабларнинг 70 фоизида)ни аҳолининг кўпайиши ва мактабларнинг 9 йиллик таълимга ўтказилиши (2010 йилдан 2017 йилгача) билан изоҳлаган. 11 йиллик таълим қайтилгач, 400 га яқин лицей ва коллежлар мактабга айлантирилган.

Пункт о создании 500 тысяч ученических мест в школах каждый год не включён в итоговую версию Стратегии «Узбекистан-2030», утверждённую указом президента от 11 сентября.
В конце мая Шавкат Мирзиёев в выступлении с предвыборной программой отмечал, что в 2023 году школы окончили 390 тысяч детей, при этом в первый класс пойдут 700 тысяч (в 2024 году эта цифра вырастет до 1 миллиона). В ближайшие семь лет необходимо создать дополнительно 2,5 миллиона ученических мест в школах и коренным образом повысить качество образования, заявил он и анонсировал программу «500 тысяч ученических мест в год».
Реализацию этой задачи планировалось начать с 2023/2024 учебного года. Она вошла в проект Стратегии «Узбекистан-2030», который выставлялся на обсуждение в начале августа. В этом же проекте говорилось об увеличении ученических мест до 7,5 миллионов, а также выделении 8 млрд долларов на создание 2,5 миллионов ученических мест.
В конце августа президент сообщал, что в 2024 году в стране планируется создать 250 тысяч ученических мест в школах.
В августе помощник президента Саида Мирзиёева сообщила, что в школах не хватает 1,2 миллиона ученических мест. В среднем каждый год создаётся 35−40 школ, отметила она.
В мае 2021 года тогдашний министр народного образования Шерзод Шерматов сообщал, что число школьников в стране (6,24 миллиона) значительно превышает проектные мощности школ (5,06 миллиона) — разница составляла 1,18 миллиона. Переполненные классы и обучение в две смены (в 70% школ на тот момент) он объяснял ростом населения и переводом школ на 9-летнее образование (с 2010 до 2017 года). После возврата 11-летнего образования около 400 лицеев и колледжей были преобразованы в школы.