БМТ Тараққиёт дастури Ўзбекистонда Оролбўйида иқлимга чидамли қишлоқ хўжалигини ривожлантириш орқали ўзини ўзи таъминлашни қўллаб-қувватлаш бўйича янги лойиҳани ишга туширди. Ташаббус Япония ҳукумати томонидан молиявий қўллаб-қувватланиб, 2 млн доллар миқдорида грант ажратилди, дея хабар бермоқда дастурнинг Ўзбекистондаги матбуот хизмати.
Ҳужжатларни имзолаш маросимида қишлоқ хўжалиги вазири ўринбосари Алишер Шукуров, Япониянинг Ўзбекистондаги элчиси Такаши Ҳатори, БМТТДнинг Ўзбекистондаги доимий вакили вазифасини бажарувчи Анас Файяд Қарман иштирок этди.
Лойиҳадан тўртта шимолий ҳудуд: Ҳўжайли, Чимбой, Кегейли ва Нукуснинг 376 000 дан ортиқ аҳолиси фойда кўриши кутилмоқда. Унинг билвосита бенефициарлари 1,9 млн кишини ташкил қилади. 2 млн АҚШ доллари миқдоридаги бюджет билан ушбу лойиҳа катта таъсир кўрсатиши кутилмоқда.
«Бизнинг вазифамиз устувор соҳаларимиздаги жамоаларни кучайтиришдир. Биз иқлимга чидамли қишлоқ хўжалиги амалиётларини амалга оширмоқдамиз ва ушбу жамоаларнинг ўз шартларига кўра ривожланишига ёрдам бериш учун ижтимоий инфратузилмани кучайтирмоқдамиз», — деди Анас Файяд Қарман.
Анас Файяд Қарман ва Алишер Шукуров.
БМТТД ва унинг шерикларининг жамоавий тажрибасига асосланиб, биз инновацион қишлоқ хўжалиги ечимларини, шу жумладан, муқобил энергия манбаларини аниқлаймиз, тарғиб қиламиз ва маҳсулотларни ишлаб чиқиш ва бизнесни кенгайтириш учун Япония тажрибасидан фойдаланамиз. Бундан ташқари, биз иқлим хавфига дучор бўлган чекка аҳоли пунктларида тоза ичимлик сувидан фойдаланишни яхшилашга интиламиз, дея қўшимча қилди у.
Илк босқичда ушбу лойиҳа маҳаллий жамоаларга ёрдам бериш учун янги ва оқилона қишлоқ хўжалиги амалиётларини олиб келди. Бу уларга ўз ерларидан қандай қилиб кўпроқ даромад олишни ўргатади. Ушбу жамоалар қишлоқ аҳолисининг иқлимга чидамли ижтимоий хизматлардан, жумладан, тоза ичимлик суви ва барқарор энергиядан фойдаланишини таъминлаш учун иқлимга чидамли жамоаларни ривожлантириш режаларини ишлаб чиқишда қўллаб-қувватланади, дейилади хабарда.
Бундан ташқари, лойиҳа Япониянинг инновацион қишлоқ хўжалиги технологияларидан фойдаланиш ва қишлоқ жойларидаги жамоаларнинг ҳаётийлигини ошириш бўйича катта тажрибасини диққат билан ўрганиб чиқади. Бу лойиҳа доирасида япон тажрибасидан фойдаланишга, билим ва ғояларнинг маданиятлараро алмашинувига ёрдам беришга қаратилган. Ушбу алмашинув лойиҳанинг таъсирини янада кучайтириши мумкин.

Программа развития ООН запустила в Узбекистане новый проект по поддержке самообеспеченности посредством развития устойчивого к изменению климата сельского хозяйства в регионе Аральского моря. Финансовую поддержку инициативе оказало правительство Японии, выделившее грант в 2 млн долларов США, сообщает пресс-служба ПРООН в Узбекистане.
В церемонии подписания документа приняли участие заместитель министра сельского хозяйства Алишер Шукуров; посол Японии Такаши Хатори и временно исполняющий обязанности Постоянного представителя ПРООН в Узбекистане Анас Файяд Карман.
Ожидается, что проектом воспользуются более 376 тысяч жителей четырёх северных районов: Ходжейли, Чимбай, Кегейли и Нукус. Косвенными же бенефициарами, по оценкам, станут 1,9 миллиона человек.
«Наша миссия заключается в расширении возможностей сообществ в приоритетных областях. Мы внедряем устойчивые к изменению климата методы ведения сельского хозяйства и укрепляем социальную инфраструктуру, чтобы помочь этим сообществам процветать на их собственных условиях», — сказал Анас Файяд Карман.
Анас Файяд Карман и Алишер Шукуров.
«Опираясь на коллективный опыт ПРООН и её партнёров, мы будем выявлять и продвигать инновационные сельскохозяйственные решения, включая альтернативные источники энергии и используя японский опыт для разработки продуктов и расширения бизнеса. Более того, мы будем стремиться улучшить доступ к чистой питьевой воде в отдалённых населённых пунктах, подверженных климатическим рискам», — добавил он.
Проект должен привнести «новые и более разумные» методы ведения сельского хозяйства, научит местные сообщества, как получать больше урожая от своей земли и генерировать более высокий доход, улучшив охрану здоровья и продовольственную безопасность населения. Сообщества получат поддержку в разработке устойчивых к изменению климата планов развития мест проживания, нацеленных на то, чтобы сельское население получило доступ к устойчивым к изменению климата социальным услугам, включая чистую питьевую воду и устойчивую энергетику.
В рамках проекта будет изучен обширный опыт Японии в использовании инновационных сельскохозяйственных технологий и повышении жизнестойкости сообществ в сельских районах. Инициаторы уверены, что такой обмен опытом потенциально может ещё больше усилить воздействие проекта.