Келгуси ҳафта Нью-Йоркда ўтказилиши режалаштирилган «Марказий Осиё−АҚШ» (C5+1) форматидаги биринчи саммит «ҳеч бир давлатга қарши қаратилмаган». Бу ҳақда 15 сентябрь куни бўлиб ўтган брифингда миллий хавфсизлик бўйича маслаҳатчи Жейк Салливан маълум қилди.
АҚШ президенти Жо Байден БМТ Бош Ассамблеясининг Нью-Йоркдаги 78-сессиясида нутқ сўзлаганидан сўнг Марказий Осиёнинг бешта давлати — Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон ва Ўзбекистон раҳбарлари билан илк бор учрашув ўтказади, деди Жейк Салливан.
«Аслида, „C5+1“ [диалог формати] 2015 йилда бошланган. Кейинги йилларда у янада мустаҳкамланди. Ва энди биз биринчи марта етакчилар даражасидаги учрашувни кўрамиз», — деди у.
«Ушбу илк президент саммити етакчиларга минтақавий хавфсизликдан тортиб савдо ва алоқалар, иқлим ўзгариши ҳамда бошқарув ва қонун устуворлигини такомиллаштириш бўйича олиб борилаётган ислоҳотларгача бўлган бир қатор масалаларни муҳокама қилиш имконини беради», — дея қўшимча қилди АҚШ президенти маслаҳатчиси.
Журналистлардан бири саммитни Хитойга сигнал сифатида кўриш керакми ва ундан қандай натижалар кутилмоқда, деган саволига Жейк Салливан шундай жавоб берди: «Мана, бу саммит ҳеч бир давлатга қарши қаратилгани йўқ. Бу биз ишлашни истаган мамлакатлар билан бўладиган ижобий кун тартиби ҳақида».
«Биз қўшма баёнот натижасини кутамиз, унда асосий соҳаларда биргаликда ишлаш ниятидамиз ва Қўшма Штатлар буни самарали амалга ошириш учун маълум ресурсларни тақдим этади», — деди маслаҳатчи.
Жо Байден Шавкат Мирзиёевни август ойида саммитга таклиф қилган эди. Ўзбекистон президенти матбуот хизмати яқинда давлат раҳбари БМТ Бош Ассамблеяси сессиясида ҳам сўзга чиқиб, қатор муҳим ташаббусларни илгари суриши ҳақида хабар берганди.

Первый саммит формата «Центральная Азия — США» («С5+1»), запланированный на следующую неделю в Нью-Йорке, «не направлен против какой-либо страны». Об этом на брифинге 15 сентября сообщил советник президента США по национальной безопасности Джейк Салливан.
Президент США Джо Байден после выступления на 78-й сессии Генеральной ассамблеи ООН в Нью-Йорке проведёт первую в истории встречу с главами пяти стран Центральной Азии — Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана, сообщил Джейк Салливан.
«Фактически [диалог формата] „C5+1“ начался в 2015 году. В последующие годы он укреплялся. И теперь мы впервые увидим встречу на уровне лидеров», — отметил он.
«Этот первый президентский саммит позволит лидерам обсудить целый ряд вопросов — от региональной безопасности до торговли и взаимосвязанности, изменения климата и продолжающихся реформ с целью улучшения управления и верховенства закона», — добавил советник президента США.
На вопрос одного из журналистов о том, следует ли рассматривать саммит как сигнал Китаю и какие от него ожидаются результаты, Джейк Салливан ответил: «Послушайте, этот саммит не направлен против какой-либо страны. Он о позитивной повестке, над которой мы хотим работать с этими странами».
«Мы ожидаем по итогам принятие совместного заявления, в котором будут изложены конкретные вещи, над которыми мы намерены работать совместно в ключевых областях, а США предоставят определённые ресурсы для того, чтобы это сделать эффективно», — отметил советник.
Джо Байден пригласил Шавката Мирзиёева на саммит в августе. Пресс-службе президента Узбекистана на днях сообщила, что глава государства также выступит на сессии Генассамблеи ООН, где выдвинет ряд важных инициатив.