Президент Шавкат Мирзиёев Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 78-сессияси тадбирларида иштирок этиш учун 17 сентябрга ўтар кечаси Нью-Йорк шаҳрига борди.
Давлат раҳбари матбуот хизматининг хабар қилишича, аэропортда уни Нью-Йорк шаҳри мэри Эрик Адамс, АҚШ-Ўзбекистон савдо палатаси раиси Кэролин Лэмм ва бошқа расмий шахслар кутиб олди.
Шавкат Мирзиёев 19 сентябрь куни БМТ Бош Ассамблеяси ялпи сессиясининг умумий мунозараларида нутқ сўзлайди ҳамда «минтақавий ва глобал кун тартибидаги долзарб масалалар» юзасидан ўз нуқтаи-назарини баён қилади.
Йилнинг бош халқаро сиёсий тадбири доирасида Марказий Осиё мамлакатлари ва Америка Қўшма Штатлари етакчилари саммити («С5+1» формати), хорижий давлатлар, нуфузли халқаро ташкилотлар ва АҚШнинг етакчи компаниялари раҳбарлари билан қатор икки томонлама учрашувлар ҳам бўлиб ўтади.
Эслатиб ўтамиз, Шавкат Мирзиёев президентликка сайланганидан кейинги йил — 2017 йил сентябрь ойида БМТ Бош Ассамблеяси сессиясида нутқ сўзлаганди. У ўз маърузасида Ўзбекистоннинг янги қиёфасини шакллантириш, ташқи сиёсатнинг устувор йўналишлари ва терроризмга қарши кураш усулларини қайта кўриб чиқиш зарурлиги ҳақида гапирган.
Президент БМТ Бош Ассамблеясининг 2020 йилда коронавирус пандемияси туфайли илк бор онлайн тарзда ўтказилган 75-сессиясида ҳам иштирок этган.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в ночь на 17 сентября прибыл в Нью-Йорк, где примет участие в 78-й сессии Генеральной ассамблеи ООН и других мероприятиях.
Как сообщила пресс-служба президента, в аэропорту его встретили мэр Нью-Йорка Эрик Адамс, председатель Американо-Узбекской торговой палаты Кэролин Лэмм и другие официальные лица.
19 сентября Шавкат Мирзиёев выступит с докладом на общих дебатах пленарной сессии Генассамблеи ООН. В нём он представит «своё видение по актуальным вопросам региональной и глобальной повестки».
На полях главного международного политического мероприятия года также пройдут саммит лидеров стран Центральной Азии и Соединённых Штатов Америки (формат «С5+1»), ряд двусторонних встреч с главами зарубежных государств, руководителями международных организаций и американских компаний.
Шавкат Мирзиёев выступал на сессии Генассамблеи ООН на следующий год после избрания президентом — в сентябре 2017 года. В своём докладе он говорил о формировании нового облика Узбекистана, приоритетах внешней политики и необходимости пересмотра методов борьбы с терроризмом.
В мае 2018 года Шавкат Мирзиёев посещал США с визитом и проводил переговоры с предыдущим президентом Дональдом Трампом.
Президент Узбекистана также участвовал в 75-й сессии Генассамблеи ООН в 2020 году, которая впервые проходила в режиме онлайн в связи с пандемией коронавируса.