Шавкат Мирзиёев 18 сентябрь куни Нью-Йоркда Халқаро валюта фонди бошқарувчи директори Кристалина Георгиевани қабул қилди.
Ўзбекистон президенти матбуот хизмати хабарига кўра, томонлар глобал иқтисодий вазият юзасидан фикр алмашган ва ХВФ билан ҳамкорликни кенгайтириш масалалари, шу жумладан, июнь ойида Самарқандда ўтган икки томонлама учрашувда эришилган келишувлардан келиб чиққан ҳолда янада кенгайтириш масалалари кўриб чиқилган.
«Фонд раҳбари Ўзбекистонда ортга қайтмас тус олган ислоҳотлар дастури натижаларига юқори баҳо берди ҳамда мамлакатимиздаги самарали янгиланишларни илгари суришда яқиндан ҳамкорлик қилишга тайёрлигини билдирди», — дейилади хабарда.
Учрашувда ХВФнинг Ўзбекистон молия соҳаси барқарорлигини комплекс таҳлил қилиш, иқтисодий сиёсатни такомиллаштириш бўйича таклифлар ишлаб чиқишда консалтинг кўмагини кўрсатиш ҳамда мамлакат идоралари мутахассисларининг салоҳиятини ошириш дастурини амалга оширишдаги иштирокига доир масалалар муҳокама қилинди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 18 сентября в Нью-Йорке принял директора-распорядителя Международного валютного фонда Кристалину Георгиеву.
Как сообщила пресс-служба президента, стороны обменялись мнениями по развитию глобальной экономической ситуации и рассмотрели вопросы расширения сотрудничества с МВФ, в том числе в контексте договорённостей, достигнутых в ходе двусторонней встречи в Самарканде в июне.
«Глава фонда дала высокую оценку результатам реализуемой программы необратимых реформ в Узбекистане и выразила готовность продолжить тесное взаимодействие в продвижении эффективных преобразований в стране», — говорится в сообщении.
Стороны обсудили вопросы участия МВФ в проведении комплексного анализа устойчивости финансового сектора Узбекистана, оказания консультативного содействия в выработке предложений по совершенствованию экономической политики, а также осуществлению программы повышения потенциала специалистов ведомств страны.