ИИВ ЖХД Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати, Транспорт вазирлиги ҳамда Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги Ўзбекистон аҳолисини 22 сентябрь — Бутунжаҳон автомобилсиз кунига қўшилишга чақирди.
Шу куни шахсий автомашиналар ўрнига атмосферага камроқ зарар етказувчи ва саломатлик учун фойдалироқ транспорт турларидан — велосипед ва жамоат транспортидан фойдаланиш, пиёда юриш таклиф қилинмоқда.
Ўзбекистонда бу кун 2021 йилдан буён расман нишонланади. Ушбу кунда шахсий автомобиллардан воз кечиш тавсияси ҳукуматнинг 2022 йил ноябрдаги «Аҳолининг соғлом турмуш тарзини қўллаб-қувватлаш ва жисмоний фаоллигини оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарорида келтирилган.
Бироқ ундан олдин ҳам мамлакат глобал акцияда иштирок этган. 2019 йилда Тошкентда Европа мобиллик ҳафталиги доирасида илк бор Учтепа туманидаги бир неча километр кўчалар пиёдалар ҳудудига айлантирилди.
2018 йилдан ҳукумат қарори билан Ўзбекистонда ҳар жума «Йўл ҳаракати хавфсизлиги куни» деб эълон қилинди ва «Автомобилсиз кун» акцияси ҳар ойда бир марта ўтказилиши белгиланди. Бироқ мазкур акция асосан тавсия даражасида қолмоқда.
Аҳолига автомобилларсиз ҳам шаҳарлар бўлиши мумкинлигини кўрсатиш учун кўчалар ёпиладими ёки бу йил қандайдир тадбирлар режалаштирилаётгани ҳақида расман ҳеч нарса эълон қилингани йўқ.
«Автомобилсиз кун» Ўзбекистонда бешинчи бор эълон қилинган Европа ҳаракатланиш ҳафталигини якунлайди. Бу йил Европа Иттифоқининг ушбу ташаббуси 40 дан ортиқ мамлакатларда, жумладан, бошқа қитъаларда 2600 дан ортиқ шаҳарларни қамраб олди.

Служба безопасности дорожного движения ДОБ МВД, Министерство транспорта и Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата призвали жителей Узбекистана 22 сентября присоединиться ко Всемирному дню без автомобиля.
В этот день вместо личных автомобилей предлагается использовать менее вредные для атмосферы и более полезные для здоровья виды передвижения — пешие прогулки, велосипед и общественный транспорт.
В Узбекистане этот день официально отмечается с 2021 года. Рекомендация отказаться от личных авто в этот день содержится в постановлении правительства от ноября 2022 года «О дополнительных мерах по поддержке здорового образа жизни и повышению физической активности населения».
Однако и до этого страна участвовала во всемирной акции. В 2019 году в Ташкенте в рамках Европейской недели мобильности впервые несколько километров улиц в Учтепинском районе были превращены в пешеходную зону.
С 2018 года по постановлению правительства каждая пятница в Узбекистане объявлена «Днём безопасности дорожного движения», а раз в месяц должна проводиться акция «День без автомобиля». Однако эта акция в основном остаётся на уровне рекомендации.
Будут ли перекрываться улицы для того, чтобы жители могли почувствовать, какими могут быть города не только для автомобилей, и запланированы ли какие-либо акции в этом году, официально не сообщалось.
День без автомобиля завершает Европейскую неделю мобильности, которая объявлена в Узбекистане в пятый раз. В этом году данная инициатива Европейского союза охватила свыше 2600 городов более чем в 40 странах, в том числе на других континентах.