Самарқанд вилояти Оқдарё туманида ўзининг 3 кунлик чақалоғини 50 млн сўмга сотиб юбормоқчи бўлган аёл 5 йилу 6 ойга озодликдан маҳрум этилди. Унга ўқилган суд ҳукми Sevimli телеканалининг Zamon информацион дастуридаги лавҳада эълон қилинди.
Суд ҳужжатларига кўра, аёл бошқа йигитдан ҳомиладор бўлиб, буни яқинларидан яшириш мақсадида туғилажак фарзандини Самарқанд туманида яшовчи аёлга 50 млн сўм эвазига сотишга келишган. 2023 йил 5 июнь куни аёл пулларни олаётган вақтида ички ишлар органлари ходимлари томонидан ушланган.
«У бола менга уйланмай кетиб қолгани учун [болани] майли бераман, дедим. [Йигит] 8 йилдан бери фарзандим йўқ, бўлмаяпти, деганди… Ота-онамнинг юзини ерга қаратиб қўйдим. Мени кечиринглар», — дея таъкидлади судланувчи аёл.
Судда боланинг харидори чақалоқ туғилгунча у билан доимий алоқада бўлиб турганини айтди.
«…Улар қорнидаги фарзандларини бизга сотишга рози бўлди. У туғилса, берасизми дедик. Ҳа, бераман, деди. Кейин хўжайиним шундай берасизми, деди. Бу киши шундай эмас, 50 млн сўм берасиз, деб айтган. Туққандан сўнг телефон қилди», — дейди чақалоқ харидори.
Суд келтирилган асосларни ҳисобга олиб, Жиноят кодексининг 135-моддаси 3-қисми «а» банди (18 ёшга тўлмагани айбдорга аён бўлган шахсга нисбатан содир этилган одам савдоси) ва 57-моддасига (Енгилроқ жазо тайинлаш) асосан аёлни 5 йилу 6 ой муддатга озодликдан маҳрум қилди.

Акдарьинский районный суд по уголовным делам вынес приговор жительнице Самарканда, пытавшейся продать свою трёхдневную дочь. Об этом сообщается в репортаже передачи Zamon телеканала Sevimli.
Согласно материалам дела, женщина, будучи в разводе, забеременела от другого мужчины и пыталась скрыть рождение ребёнка от родственников. Она договорилась с жительницей Самаркандского района продать ей младенца за 50 млн сумов.
На суде женщина, собиравшаяся купить новорождённого, рассказала, что всю беременность они были на связи и созвонились сразу после того, как ребёнок родился.
Роженица была задержана 5 июня при попытке продать трёхдневную дочь за 50 млн сумов.
На суде женщина признала свою вину и попросила о смягчении наказания. Суд признал её виновной по пункту «а» части 3 статьи 135 (торговля людьми, совершённая в отношении лица, заведомо для виновного не достигшего 18 лет) Уголовного кодекса Узбекистана и приговорил к 5 годам и 6 месяцам лишения свободы.