Президент Шавкат Мирзиёев Наманган вилоятининг Чуст туманида юз берган болалар соғлиғи билан боғлиқ нохуш ҳолатдан қаттиқ ташвишда, улар тез фурсатда соғайиб кетишини тилайди. Бу ҳақда давлат раҳбари матбуот котиби маълум қилди.
«Давлат раҳбари бу борадаги вазият тўғрисида ахборотни мунтазам олиб бормоқда. Вилоят ҳокими ва масъулларга масалани алоҳида назоратга олиш, сабабларини аниқлаш ва тегишли таклифлар киритиш бўйича топшириқлар берилган», — дейилади хабарда.
«Газета.uz» бир кун аввал ҳудуддаги 9 та боғча ҳамда 2 та мактабнинг 70 дан ортиқ тарбияланувчи ва ўқувчиси заҳарланиш аломатлари билан касалхонага ётқизилгани ҳақида ёзган эди. Ҳолатга таркибида йод мавжуд бўлган «Антиструмин» маҳаллий дори воситаси сабаб бўлгани гумон қилинмоқда. Жума кунидан ўрганишлар натижаларига қадар препаратни қўллаш тақиқланди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев глубоко встревожен происшествием, связанным со здоровьем детей, в Чустском районе Наманганской области, и желает им скорейшего выздоровления. Об этом сообщил его пресс-секретарь Шерзод Асадов.
«Глава государства регулярно получает доклад о ситуации. Хокиму области и ответственным лицам даны поручения взять ситуацию под особый контроль, выявить причины и внести соответствующие предложения», — отметил он.
«Газета.uz» писала, что накануне в районе с признаками отравления были госпитализированы более 70 воспитанников 9 детсадов и 2 школ. Предполагаемая причина — приём йодосодержащего препарата «Антиструмин» отечественного производства. С пятницы использование препарата запрещено до получения результатов расследования.