21 сентябрь куни Нью-Йоркда Ўзбекистон ҳукумати ва Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Лойиҳа хизматлари бўйича бошқармаси (ЮНОПС) ўртасида ҳамкорлик тўғрисидаги битим имзоланди. У Ўзбекистонда ЮНОПС фаолиятини кенгайтириш ва унинг Марказий Осиё минтақасида саъй-ҳаракатларини оширишга қаратилган, деб хабар қилди ЮНОПС матбуот хизмати.
Ҳужжатни Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидов ва БМТ бош котиби ўринбосари, ЮНОПС ижрочи директори Жорж Морейра да Силва имзолади.
ЮНОПСнинг Тошкентдаги ваколатхонаси унинг Марказий Осиёдаги биринчи ваколатхонаси бўлади. «Ишончимиз комилки, бу алоқаларимизни бойитишга, айниқса, „Ўзбекистон — 2030“ стратегияси ва Барқарор ривожланиш мақсадларини амалга ошириш борасидаги ҳамкорлигимизни кенгайтиришга хизмат қилади», — деди ташқи ишлар вазирлиги раҳбари.
ЮНОПС Ўзбекистонда соғлиқни сақлаш ва эпидемияга тайёргарликни яхшилашга қаратилган бир қанча лойиҳаларда фаол иштирок этмоқда. Офис, шунингдек, инфратузилмани ривожлантириш, инклюзив ва технологиялар билан таъминланган таълимни рағбатлантириш орқали таълим секторини қўллаб-қувватлаш йўлларини ўрганмоқда.
Имзоланган ҳужжатда асосий эътибор Ўзбекистонда Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишга салмоқли ҳисса қўшадиган асосий ижтимоий инфратузилмани, жумладан, шифохоналар, мактаблар ва транспорт тизимларини қуриш ва реабилитация қилиш каби комплекс лойиҳаларни амалга оширишга қаратилган. Бу «барқарор иқтисодий ўсишга, атроф-муҳитни муҳофаза қилишга, замонавий бошқарувга ва хавфсиз ва тинч давлатни яратишга» ҳисса қўшиши керак, дейилади хабарида.

Правительство Узбекистана и Управление ООН по обслуживанию проектов (ЮНОПС) 21 сентября в Нью-Йорке подписали соглашение о сотрудничестве. Оно направлено на расширение присутствия ЮНОПС в Узбекистане и наращивание его усилий в регионе Центральной Азии, сообщила пресс-служба ЮНОПС.
Подписи под документом поставили министр иностранных дел Узбекистана Бахтиер Саидов и заместитель генерального секретаря ООН, исполнительный директор ЮНОПС Жорж Морейра да Силва.
Офис УНОПС в Ташкенте станет первым представительством управления в Центральной Азии. «Уверены, что представительство послужит дальнейшему обогащению наших связей, особенно в реализации Стратегии „Узбекистан-2030“ и Целей устойчивого развития», — отметил глава МИДа.
ЮНОПС уже участвует в нескольких проектах в Узбекистане, нацеленных на улучшение медицинского обслуживания и повышение готовности к эпидемиям. Управление также изучает возможности поддержки сектора образования, содействуя развитию инфраструктуры и продвигая инклюзивное и технологически оснащённое образование.
Подписанный документ предусматривает развитие сотрудничества с упором на реализацию комплексных проектов, таких как строительство и восстановление ключевых объектов социальной инфраструктуры, включая больницы, школы и транспортные системы. Это должно внести вклад «в обеспечение устойчивого экономического роста, сохранение окружающей среды, современное управление и создание безопасного и мирного государства», говорится в сообщении.