Тошкентдаги Central Asian University университетида (собиқ Akfa университети) икки йиллик тайёргарлик курсларини тамомлаб, дарҳол иккинчи курсга ўқишга қабул қилинган талабалар билан боғлиқ можаро авж олди.
Akfa University Part-Time Student курслари 10−11-синф ўқувчиларига мўлжалланган. Ушбу курслар интернетда кенг реклама қилинган, жумладан, «Газета.uz»га ҳам жойлаштирилганди.
Пайшанба куни ушбу курсларни тамомлаб, бу йил иккинчи курсда ўқишни бошлаган талабалар ҳамда уларнинг ота-оналари «Газета.uz»га дарсларга қўйилмаганини маълум қилди. Университетнинг янги раҳбарияти аввалги ректор томонидан қонунбузарликлар содир этилганини ва иккинчи курсга қабул қилинган талабалар ўқишни давом эттира олмаслигини, чунки бу қонунда кўзда тутилмаганини билдирди.
Талабаларнинг сўзларига кўра, улар кираверишдаги юзни таниш тизимида тўсиб қўйилган, талабалик карталари эса тақдим этилганида олиб қўйилган. Улар, шунингдек, иккинчи курсга кириш учун зарур бўлган тўплаган кредитлари бекор қилинишидан хавотирда.
Улар ва ота-оналарнинг сўзларига кўра, бу хабар улар учун ҳақиқий шок бўлган. Кўпгина талабалар кучли стресга тушган. Янгилик ўқув йили бошланиб бўлганида чиққани сабабли, энди улар бошқа университетга кириш имконига ҳам эга эмас.
«Газета.uz» суҳбатлашган ота-оналар курслар учун 40 млн сўм (йилига 20 млн сўмдан) тўлаганларини, шунингдек, шартнома имзолаб, ўқув йили боши учун шартнома суммасининг бир қисмини тўлаб қўйганини маълум қилишди. Университетдагилар, ота-оналарнинг сўзларига кўра, хоҳлаган жойда шикоят қилишлари мумкинлиги айтган.
Пайшанба куни ота-оналар университет ректори Камрон Ғуломов ва кузатув кенгаши раҳбари Абдужаббор Абдувоҳидов (2018 йил августидан 2022 йил августигача Ўзбекистон президентининг ёшлар, фан, таълим, соғлиқни сақлаш, маданият ва спорт масалалари бўйича маслаҳатчиси лавозимида ишлаган) билан кўришди. Учрашув бир неча соат давом этди. Ижтимоий тармоқларда томонлар баланд овозда гаплашаётган видеолар пайдо бўлди.
Жума куни ота-оналар Вазирлар Маҳкамасига боришди ва у ерда уларнинг аризаси қабул қилинди.
Шанба куни собиқ ректор Беҳзод Жалилов билан ота-оналар ва талабалар йиғилиши бўлиб ўтди. Учрашув иштирокчиларининг айтишича, ОТМнинг собиқ раҳбари «саволларга жавоб берди, ҳужжатларни кўрсатди ва ҳаммаси қонуний эканини айтди».
Ота-оналар ёрдам сўраб Akfa компанияси офисига ҳам боришган. Мурожаатчилар компания раҳбарияти вакиллари уларни тинглаб, бир ҳафта ичида жавоб беришга ваъда қилганини айтишди.
Central Asian University баёноти
Шанба куни университет вазият юзасидан расмий баёнот берди. Унда айтилишича, икки йил муқаддам Akfa университетининг собиқ ректори Бекзод Жалилов томонидан «таъсисчисидан яширин ҳолда, фирибгарлик йўли билан ўзига қўшимча маблағ ишлаш мақсадида» «Study for the success» МЧЖ ташкил этилган. «Амалдаги қонунларга хилоф йўл билан» ушбу компания номидан ота-оналар билан шартномалар тузган.
«Шартномага мувофиқ ота-оналарга уларнинг фарзандлари мактабнинг 10−11-синфларида ўқиш билан бир вақтнинг ўзида Akfa университетининг 1-босқичини ўқиб тугатиши ва мактабни битириши биланоқ университетнинг 2-босқичига қабул қилиниши МЧЖ томонидан ваъда қилинган ва ота-оналар ушбу хизмат эвазига МЧЖ ҳисоб рақамига муайян тўловларни қилишган», — дейилади хабарда.
«Study for the success» ҳисобига тушган пуллар «МЧЖ томонидан ўзлаштириб юборилган», дея тасдиқламоқда ОТМ.
«Ушбу МЧЖнинг Akfa университетига ҳеч қандай алоқаси йўқ. Ўқувчиларни мактабда ўқиб турган вақтида университет дастурларига қабул қилиш ҳам қонунчиликка зид («Таълим тўғрисида«ги қонуннинг 11-моддаси, «Олий таълим тўғрисида» низом) МЧЖ таъсис ҳужжатидан кўриниб турибдики, у собиқ ректорнинг яқин қариндоши томонидан таъсис этилган, контакт маълумотлари ҳам унга тегишли, ўзини банкларнинг бирида алоҳида ҳисоб рақамлари мавжуд», — дейилади баёнотда.
Central Asian University ушбу иш юзасидан хуқуқни муҳофаза қилувчи органлар, хусусан Мирзо Улуғбек тумани прокуратураси томонидан жиноий иш қўзғатилини маълум қилди. «Жабрланувчилар туман прокуратурасига тегишли шикоят билан мурожаат қилишлари мумкин», — дея қайд этилган баёнотда.
Университет қўлида шаҳодатномалари (11-синф) бўлган болаларни тез кунларда ўрнатилган тартибда университетнинг 1-босқичига қўшимча қабул қилишини ота-оналарга билдирган.

В Central Asian University (бывший Akfa University) в Ташкенте разгорается скандал, связанный со студентами, принятыми сразу на второй курс после окончания двухгодичных подготовительных курсов.
Курсы Akfa University Part-Time Student были рассчитаны на учащихся 10−11 классов. Они широко рекламировались в интернете, в том числе реклама размещалась на «Газете.uz».
В четверг студенты, окончившие эти курсы и начавшие в этом году учёбу на втором курсе, а также их родители, сообщили «Газете.uz», что их не допускают к занятиям. Новое руководство вуза заявило о нарушениях предыдущего ректора и о том, что принятые на второй курс студенты не могут продолжать обучение, потому что это не предусмотрено законодательством.
По словам студентов, они были заблокированы в системе распознавания лиц на проходной, а их студенческие карты при предъявлении отбирают. Они также опасаются, что набранные ими кредиты, необходимые для поступления на второй курс, были аннулированы.
По их словам и по словам их родителей, новость стала для них настоящим шоком. У многих студентов сильный стресс. Поскольку новость настигла их в разгар учебного года, у них теперь практически нет возможности поступить в другой вуз.
Родители, с которыми говорила «Газета.uz», сообщили, что заплатили за курсы 40 млн сумов (по 20 млн за год), а также внесли часть суммы контракта за начавшийся учебный год.
Что изменилось за это время, неизвестно. Новый ректор, начавший работу несколько месяцев назад, знал о подготовительных курсах и о том, что студенты принимаются на второй курс, поскольку с родителями об этом подписывался договор, отметили студенты и родители. В вузе, по их словам, им сказали, что они могут жаловаться, куда хотят.
В четверг родители встречались с ректором Камраном Гуламовым и главой наблюдательного совета вуза Абдужабаром Абдувахитовым (с августа 2018 года по август 2022 года работал советником президента Узбекистана по вопросам молодёжи, науки, образования, здравоохранения, культуры и спорта).
Родители находились в вузе несколько часов, хотя ректор покинул зал собраний в его разгар. В социальных сетях появились видео, где стороны разговаривают на повышенных тонах. Некоторые родители потом общались с ректором отдельно, от имени всех остальных.
В пятницу родители ездили в Кабинет министров Узбекистана, где у них приняли заявление.
В субботу состоялась встреча родителей и студентов с бывшим ректором Бехзодом Джалиловым. Как рассказали участники встречи, бывший глава вуза «спокойно ответил на вопросы, показал документы и заявил, что всё было легально».
Родители также ездили в субботу в офис компании Akfa, чтобы попросить защиты. Они сообщили, что представители руководства компании выслушали их и пообещали, что дадут ответ в течение недели.
Заявление Central Asian University
В субботу университет опубликовал официальное разъяснение по ситуации. В нём говорится, что два года назад бывший ректор университета Akfa Бехзод Джалилов «без ведома учредителей университета и с целью дополнительного обогащения» использовал OOO «Study for the success». С этой компанией «были заключены договора с родителями потенциальных студентов, содержащие ложные обещания о получении образования в нашем университете».
«Родителям, подписавшим договор, было обещано, что их дети, учащиеся в 10−11-х классах, смогут одновременно закончить первый курс Akfa University и после окончания школы быть принятыми сразу на второй курс университета. Родители оплатили указанные услуги на банковский счёт OOO „Study for the success“», — говорится в заявлении.
Средства, поступившие на счёт «Study for the success», «были присвоены организацией», утверждают в вузе.
«Central Asian University не имеет никакого отношения к действиям вышеупомянутого OOO „Study for the success“. Приём студентов на обучение параллельно с их школьным образованием является нарушением законодательства (закон „Об образовании“, статья 11, положение „О высшем образовании“). Согласно открытым источникам, данная компания была основана близкими родственниками Б. Джалилова», — заявил университет.
В Central Asian University заявили, что прокуратура Мирзо-Улугбекского района возбудила уголовное дело. «Пострадавшим лицам было разъяснено их право обращения в районную прокуратуру с заявлением», — говорится в заявлении.
Университет уведомил родителей студентов, имеющих аттестат об общем среднем образовании (11-й класс), об открытии в ближайшие дни дополнительного набора на первый курс, сообщили в вузе.