Шавкат Мирзиёев 22 сентябрь куни аҳолини сифатли ичимлик суви билан таъминлаш масалалари бўйича йиғилиш ўтказди, дея хабар қилмоқда президент матбуот хизмати.
Қайд этилишича, сўнгги олти йилда ичимлик суви соҳасига давлат бюджетидан 14 триллион 500 миллиард сўм ёки олдинги даврга нисбатан 6 баравар кўп маблағ ажратилган. 31 минг километр ичимлик суви ва оқова тармоқлари ўтказилган, 1200 та сув иншоотида қурилиш-таъмирлаш бўлган. Бу ишлар натижасида мингта маҳалладаги 6,5 миллион аҳоли яшайдиган хонадонларга илк бор тоза ичимлик суви кириб борди.
Ҳали 30 та туман ва 1400 та маҳаллада ичимлик суви таъминотини яхшилаш талаб этилади. Улар учун тоза сув манбасини топиш зарур.
«Ўзсувтаъминот» акциядорлик жамиятига 2023 йил якунигача 12 минг километр тармоқ ҳамда 1300 та сув иншоотини қуриш ва таъмирлаш вазифаси қўйилди. Бунинг ҳисобига 145 та маҳалладаги 1 миллион 100 минг аҳоли илк бор марказлашган ичимлик сувидан баҳраманд бўлади, 2 мингта маҳалладаги таъминот яхшиланади.
Вилоят ҳокимларига халқ депутатлари билан бирга келгуси йил учун дастур ишлаб чиқиб, ҳукумат қарорига киритиш топширилди. Бунда сув таъминоти даражаси паст 30 та туманга алоҳида эътибор қаратиш зарурлиги таъкидланди.
Қўшработ туманида ичимлик суви таъминотини яхшилаш, Бухоро ва Жиззах шаҳарларида оқова сув, Гулистон, Янгиер ва Ширин шаҳарларида канализация тизимларини реконструкция қилиш каби лойиҳаларнинг бажарилиши кўриб чиқилди.
Бухородаги ишлар харажати мақбуллаштирилгани бу борада намуна қилиб кўрсатилди. Хусусан, Бухоро шаҳрида тозалаш ва оқова сув тизимини реконструкция қилиш бўйича 281 миллион долларлик лойиҳанинг 75 миллион доллари иқтисод қилинган. Бу маблағ эвазига яна 1150 километр сув ва 117 километр оқова тармоқларини қуриш мумкин.
Шу каби лойиҳаларнинг харажатларини мақбуллаштириш, иқтисод қилинган маблағларни ўша ҳудуддаги сув таъминоти ва оқова тизимини яхшилашга йўналтириш муҳимлиги айтилди. Соҳа мутасаддилари ва вилоят ҳокимларига яна 24 та истиқболли лойиҳанинг техник-иқтисодий жиҳатлари юзасидан кўрсатмалар берилди.
Сув етказувчи насосларни энергия тежамкорига алмаштириш, соҳа корхоналарини молиявий барқарорлаштириш чоралари ҳам белгиланди.
Аввалроқ, Кампиробод сув омборидан Фарғона шаҳрига тоза ичимлик суви тортиб келиниши хабар қилинганди.

Компания «Узсувтаьминот» до конца года должна построить и отремонтировать 12 тысяч км водопроводных сетей и 1300 объектов водоснабжения. Такое поручение на совещании в пятницу дал президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев.
Благодаря этому 1,4 миллиона жителей в 145 махаллях впервые получат централизованный доступ к питьевой воде. Ещё в 2000 махаллях улучшится водоснабжение, сообщила пресс-служба президента.
Согласно озвученным данным, «за последние шесть лет из государственного бюджета на сферу питьевого водоснабжения было выделено 14,5 трлн сумов, что в 6 раз больше, чем прежде».
За эти годы проложено 31 тысяча км сетей питьевого водоснабжения и канализации, построено и отремонтировано 1200 сооружений водоснабжения. В результате чистая питьевая вода впервые поступила в дома 6,5 миллиона человек в 1000 махаллей.
Вместе с тем ещё предстоит улучшить снабжение питьевой водой в 30 районах и 1400 махаллях. Для них необходимо найти источники чистой воды.
Во многих случаях вода используется расточительно, отсутствует ее учёт. Нуждаются в обновлении некоторые насосы, спецтехника предприятий сферы, говорилось на совещании.
водоснабжение, питьевая вода, шавкат мирзиёев
Глава государства поручил хокимам областей совместно с народными депутатами разработать и внести в правительство программу водоснабжения на следующий год. Особое внимание должно быть уделено 30 районам с низким уровнем водообеспеченности.
Кроме того, была рассмотрена реализация проектов улучшения питьевого водоснабжения в Кушрабатском районе, реконструкции систем водоотведения в городах Бухаре и Джизаке, канализации в городах Гулистане, Янгиере и Ширине.
Образцовой названа работа по оптимизации затрат в Бухаре. При реализации проекта реконструкции систем очистки воды и канализации в городе стоимостью 281 млн долларов было сэкономлено 75 млн долларов. На эти средства можно построить ещё 1150 км водопроводных и 117 км канализационных сетей.
Президент указал на важность оптимизировать затраты и в других проектах, направить сэкономленные средства на улучшение систем водоснабжения и канализации в районах, в которых реализуются проекты.
Определены также меры по замене насосов на энергосберегающие аналоги, финансовой стабилизации предприятий сферы.