Ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидов Венгриянинг Ўзбекистондаги янги тайинланган элчиси Ёжеф Рожани қабул қилди, деб хабар бермоқда вазир ўзининг Telegram каналида.
Элчи вазирга ишонч ёрлиқлари нусхаларини топширди. Учрашувда томонлар икки давлат ўртасидаги ҳамкорликнинг устувор йўналишлари ва яқин истиқболдаги режаларни муҳокама қилди.
Бахтиёр Саидов элчига янги дипломатик миссиясида муваффақиятлар тилади.
Эслатиб ўтамиз, Венгрия 2016 йилда Тошкентда ўз элчихонасини очган, 2023 йил март ойи охирида эса Будапештда Ўзбекистон элчихонаси иш бошлаган. Ҳар икки давлат пойтахтлари ўртасида 2023 йилнинг иккинчи ярмидан тўғридан-тўғри рейсларни йўлга қўйилиши кутилмоқда.

Министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов принял вновь назначенного посла Венгрии в Узбекистане Йожефа Рожа, сообщил глава МИДа в своём Telegram-канале.
Посол вручил министру копии верительных грамот. На встрече стороны обсудили приоритетные направления сотрудничества двух стран и планы на ближайшее будущее.
Бахтиёр Саидов пожелал послу успехов в его новой дипломатической миссии.
Напомним, Венгрия открыла посольство в Ташкенте в 2016 году, а в конце марта 2023 года в Будапеште начало работу посольство Узбекистана. Обе страны также рассчитывали запустить прямое авиасообщение между своими столицами со второй половины этого года.