«Еттилик»га айлантирилаётган «бешлик тизими» Ўзбекистонда «эшитувчи давлат» концепциясини амалга ошириш мақсадида яратилган. Бу ҳақда президент Шавкат Мирзиёев 26 сентябрь куни бўлиб ўтган йиғилишда маълум қилди.
Аввалроқ маҳаллалардаги раис, ҳоким ўринбосари, хотин-қизлар фаоли, ёшлар етакчиси ва профилактика инспекторидан иборат «бешлик» «еттилик»га айлантирилгани ҳақида ёздик — улар сафига солиқ ходими ва ижтимоий ходим ҳам қўшилди.
«Халқни рози қилишимиз учун маҳаллалардаги муаммоларни билиб туришимиз керак. Ҳозир ["беш"] „еттита“ бўлади. „Еттилик“ маҳалладаги вазиятни билиши керак… Агар битта ҳоким ёрдамчиси бир ойда 5 тагина одамни иш билан таъминласа, ёшлар фаоли 5 тагина боланинг дунёқарашини ўзгартирса, худди шундай, аёллар билан [ишланса], улар сони туман миқёсида қанча бўлади? Ўзбекистон тажрибасини, „эшитувчи давлат“ деган иборани амалда бажарамиз десак, бизга тажрибали, фидойи маҳалла раислари керак», — деди у.
«Одамларнинг бизга берган ишончини оқлаймиз десак, бизни битта нарса қутқаради — садоқат, ватанга муҳаббат ва фидойилик», — деди президент.
«Битта нарсани билинглар: ҳамма нарса ижро органи раҳбарларига боғлиқ. Қаерда ҳоким фидойи бўлиб, ўзини қийнаб, бу масаланинг ичига, тўртта секторни (ҳоким, прокурор, ИИБ бошлиғи ва солиқ хизмати бошлиғи секторлари — таҳр.) ишлатса, маҳаллага тушса… Маҳалла раисларини ўз устида ишлашига замоннинг ўзи мажбур қилади. Туман ҳокимлиги ўзи нима учун керак? Маҳалла тизими, ишини таъминлаш учун керак. Бу тизим маҳаллага етиб бориши керак», — дейди у.
Давлат раҳбари барча давлат хизматчилари учун ягона ҳакам халқ эканини таъкидлади.
«Биз тизим яратиб бердик. Биз [маҳаллаларни ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш учун] кенгаш тузяпмиз. Такрор айтаман, биз фақат ва фақат халқимизни, ватанимизни севишимиз керак. Ватанимиз — янги Ўзбекистонимиз барқарорлигига барчамиз ҳиссамизни қўшишимиз керак», — деди президент.
Мазкур йиғилишда Маҳаллаларни ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш бўйича республика, вилоят ва туман (шаҳар) кенгашлари жорий этилиши айтиб ўтилди. Республика кенгашига — бош вазир, ҳудудий кенгашларга эса ҳокимлар раҳбарлик қилади. Кенгашлар «маҳалла еттилиги» қўйган масалаларга ечим топади, молиявий манбаларини ҳал қилиб беради.
Таъкидланишича, эҳтиёжманд аҳолини рўйхатга киритиш, моддий ёрдам, субсидия ва кредит ажратиш каби 70 дан ортиқ масалалар, туман ва вилоят идораларига чиқмасдан, маҳалланинг ўзида жамоавий ҳал қилинади. Шунингдек, Бандлик, Тадбиркорлик ва Касаначилик жамғармалари маблағлари ҳар бир маҳаллага тақсимлаб берилади.
«Маҳаллани жойларда муаммоларни чинакам ҳал қиладиган институтга айлантиришимиз зарур», — деди Шавкат Мирзиёев.

Система «махаллинской пятёрки», которая преобразовывается в «семёрку», создана для реализации в Узбекистане концепции «слышащего государства». Об этом на совещании 26 сентября заявил президент Шавкат Мирзиёев.
Как мы уже писали, «пятёрка» в махаллях, состоящая из председателя, помощника хокима, женской активистки, лидера молодёжи и инспектора по профилактике, преобразуется в «семёрку» — к ним добавляются сотрудник налоговой службы и социальный работник.
«Чтобы удовлетворить нужды народа, нам нужно знать о проблемах на самом низовом уровне в махаллях. ["Пятёрка"] становится „семёркой“. „Семёрка“ должна знать о ситуации в махалле… Если помощник хокима будет трудоустраивать по 5 человек в месяц, лидер молодёжи изменит мировоззрение 5 ребят, то же самое с женщинами, сколько будет это в разрезе района? Для претворения в жизнь опыта Узбекистана, концепции „слышащее государство“ нам нужны опытные и самоотверженные председатели махаллей», — сказал он.
махалля, шавкат мирзиёев
«Если мы хотим оправдать доверие наших людей, нас спасёт только одно — верность, любовь к Родине и самоотверженность», — подчеркнул президент.
«Знайте одно: всё зависит от руководителей исполнительных органов. Где хоким проявляет самоотверженность, прилагает усилия, вникает в проблемы и заставляет работать четыре сектора (секторы хокима, прокурора, начальника ОВД и главы налоговой службы — ред.), „спускается“ в махаллю… Время заставит председателей махалей работать над собой. Зачем нужен хоким района? Чтобы обеспечить работу, систему махалли. Эта система должна дойти до махалли», — заявил он.
Глава государства подчеркнул, что единственным судьёй для всех госслужащих является народ.
«Мы создали систему. Создаём советы [по развитию и поддержке махаллей]. Я повторюсь, мы должны только и только любить свой народ, Родину. Мы все должны внести вклад для устойчивости Родины, Нового Узбекистана», — сказал президент.
На этом же совещании говорилось, что для совершенствования системы махаллей планируется внедрить республиканский, областные, районные и городские советы по развитию и поддержке махаллей. Республиканский совет возглавит премьер-министр, региональные — хокимы. Советы будут заниматься решением вопросов, поднимаемых «махаллинской семёркой», в том числе финансовых.
Более 70 вопросов, таких как регистрация нуждающегося населения, финансовая помощь, субсидии и выделение кредитов, будут решаться в самой махалле коллегиально, без обращения в районные и областные ведомства, заявил президент. Кроме того, средства фондов занятости, предпринимательства и надомничества будут выделяться непосредственно каждой махалле.
«Нам нужно превратить махаллю в институт, который реально решает проблемы людей», — отметил Шавкат Мирзиёев.