2023 йил сентябрь ойида Ўзбекистонда инфляция 1,24 фоизни ташкил этди. Президент ҳузуридаги Статистика агентлиги ҳисоботида бу ҳақда сўз боради.
Бу сўнгги уч йил ичида ушбу ойдаги энг юқори кўрсаткич (2020 йил — 1,4%, 2021 йил — 1,09%, 2022 йил — 1,03%), шунингдек, жорий йил бошидан буён энг катта нарх ўсишидир.
Агентлик маълумотларига кўра, ўтган ойда озиқ-овқат маҳсулотлари ўртача 1,8 фоизга, ноозиқ-овқат маҳсулотлари 1 фоизга, хизматлар 0,6 фоизга қимматлашган.
Йил бошидан (январь-сентябрь) инфляция 5,13 фоизгача ошган (ўтган ойда бу кўрсаткич 3,84 фоизни ташкил этган). Йиллик инфляция (ўтган йилнинг сентябрь ойига нисбатан) 9,19 фоизга (8,96 фоиз) тезлашди. Йил давомида озиқ-овқат маҳсулотлари ўртача 11 фоизга (бу сўнгги беш йилдаги минимал кўрсаткич, ўтган йили эса 16,6 фоизни ташкил этган эди), ноозиқ-овқат маҳсулотлари 7,6 фоизга (10,9 фоиз), хизматлар қимматлашган. 8,2% (6,4%).
Айрим товарлар бўйича сентябрь ойида тухум нархи кескин ўсишда давом этди — 7,8 фоизга (йиллик ҳисобда — 26,8 фоиз), ун Қозоғистондан етказиб бериш тўхтатилгани ҳақидаги хабарлар фонида дарҳол 15,7 фоизга (йил давомида — 4 ,1%) қимматлашди, июль ойида эса нархларнинг 2,2%га пасайиши кузатилганди.
Гуруч ўртача 1,3%га (46,3%), суякли мол гўшти 1%га (12%), қўй гўшти 1,4%га (12%), сут 1,3%га (17,1%) қимматлашди. Ўтган ойларда арзонлашган кунгабоқар ёғи ва шакар нархи мос равишда 0,8 ва 0,1 фоизга ошган.
Сабзавот ва мевалардан ўтган ойда энг кўп шафтоли — 15,1 фоиз, лимон — 13,6 фоиз, анор — 13,3 фоиз, узум — 9,5 фоиз, сабзи — 8 фоиз, саримсоқ — 7,2 фоиз, қовоқ — 6 фоиз, картошка 5,4 фоизга қимматлашган.
Помидорнинг ўртача нархи эса 20,4 фоизга, бодринг — 17,4 фоизга, бақлажон — 13 фоизга, булғор қалампири — 12,6 фоизга, пиёз — 5,7 фоизга арзонлашди.
Йиллик ҳисобда карам 86,3 фоизга, сабзи — 68,1 фоизга, лимон — 52,9 фоизга, мандарин — 35,7 фоизга, узум — 26,2 фоизга, олма — 13,2 фоизга қимматлашган.
Алкоголли ичимликлар нархи 0,3 фоизга (йил давомида 10,1 фоизга), тамаки маҳсулотлари 2,3 фоизга (+13,1 фоизга) ошди.
Бир қатор ҳудудларда уй-жой ижараси тўловлари ошди (республика ўртача 2,4 фоизга).
Сентябрда антигистаминлар (аллергия препаратлари) нархи 1,8 фоизга ошди.
Сентябрда, аввалги ойларда кузатилгани каби бензин нархи ўсди — мамлакат бўйлаб ўртача 2,3% га (августда — 4,2%, июлда — 2%). Газ ёқилғиси нархи 2,4 фоизга, шу жумладан метан 2,9 фоизга, пропан 1 фоизга ошди.
Сентябрь ойида умумий овқатланиш хизматлари нархи тўққизта вилоятда ўртача 0,1 фоиздан 2,5 фоизга (август ойида 0,3 фоиздан 5,3 фоизгача) қимматлашди.
Авиаташувлар нархи ўртача 1,3 фоизга, темир йўл чипталари эса 0,6 фоизга арзонлашди.
Бир қатор ҳудудларда палов индекси (озиқ-овқат нархлари қандай ўзгариб бораётганини тушунишга ёрдам берувчи бигмак индекси ва зайтун индексига ўхшаш) кескин ўзгарди. Бир порция палов нархи Бухоро вилоятида 11,9 фоизга — 28,2 минг сўмгача, Самарқанд вилоятида — 7,3 фоизга (27 минг сўм) ошди. Навоий ва Қашқадарё вилоятларида ҳам таом қимматлашган (2 фоиз ва 1,6 фоиз).

В сентябре 2023 года в Узбекистане зарегистрирована инфляция в 1,24%. Об этом говорится в отчёте Агентства статистики при президенте.
Инфляция в сентябре за последние пять лет. Источник: Статагентство.Инфляция в сентябре за последние пять лет. Источник: Статагентство.
Это самый высокий показатель в этом месяце за три года (2020 год — 1,4%, 2021 год — 1,09%, 2022 год — 1,03%), а также наибольший рост цен с начала этого года.
По данным агентства, продовольственные товары за прошлый месяц в среднем стали дороже на 1,8%, непродовольственные товары — на 1%, а услуги — на 0,6%.
Годовая инфляция в сентябре за последние пять лет. Источник: Статагентство.Годовая инфляция в сентябре за последние пять лет. Источник: Статагентство.
С начала года (за январь-сентябрь) инфляция выросла до 5,13% (в прошлом месяце было 3,84%). Годовая инфляция (к сентябрю прошлого года) ускорилась до 9,19% (8,96%). Продовольственные товары за год в среднем стали дороже на 11% (это минимум за последние пять лет, а в прошлом году было 16,6%), непродовольственные — на 7,6% (10,9%), услуги — на 8,2% (6,4%).
В разрезе отдельных товаров в сентябре цены на яйца продолжили резкий рост — на 7,8% (в годовом выражении — 26,8%), мука на фоне сообщений о приостановке поставок из Казахстана подорожала сразу на 15,7% (за год — 4,1%), тогда как в июле было снижение цен на 2,2%.
Рис и рисовая сечка стали дороже в среднем на 1,3% (46,3%), говядина с костями — на 1% (12%), баранина — на 1,4% (12%), молоко — на 1,3% (17,1%). Цены на подсолнечное масло и сахар, которые дешевели в предыдущие месяцы, выросли на 0,8% и 0,1% соответственно.
Среди овощей и фруктов больше всего в прошлом месяце подорожали персики — на 15,1%, лимоны — на 13,6%, гранаты — 13,3%, виноград — на 9,5%, морковь — на 8%, чеснок — на 7,2%, тыква — на 6%, картофель — на 5,4%.
Средняя цена помидоров снизилась ещё на 20,4%, огурцов — на 17,4%, баклажанов — на 13%, болгарского перца — на 12,6%, лука — на 5,7%.
В годовом выражении капуста стала дороже на 86,3%, морковь — на 68,1%, лимоны — на 52,9%, мандарины — на 35,7%, виноград — на 26,2%, яблоки — на 13,2%.
Алкогольные напитки подорожали на 0,3% (за год — на 10,1%), табачные изделия — на 2,3% (+13,1%).
В ряде регионов повысилась плата за аренду жилья (в среднем по республике — на 2,4%).
В сентябре на 1,8% подорожали антигистаминные препараты (лекарства от аллергии).
В сентябре, как и в предыдущие месяцы, поднялись цены на бензин — в среднем по стране на 2,3% (в августе — 4,2%, в июле — 2%). Цены на газовое горючее повысились на 2,4%, в том числе на метан — на 2,9%, пропан — 1%.
Услуги общественного питания в сентябре подорожали в девяти регионах в среднем от 0,1% до 2,5% (в августе было от 0,3% до 5,3%).
Авиаперевозки в среднем подешевели на 1,3%, железнодорожные билеты — на 0,6%.
Индекс плова (аналог индекса бигмака и индекса оливье, который помогает понять, как меняются цены на продовольственные товары) резко изменился в ряде регионов. Стоимость одной порции плова увеличилась в Бухарской области сразу на 11,9% — до 28,2 тысяч за порцию, в Самарскандской — на 7,3% (27 тысяч). Блюдо также подорожало в Навоийской и Кашкадарьинской областях (2% и 1,6%).