5 октябрь куни Ўзбекистон терма жамоаси Хитойда бўлиб ўтган Осиё ўйинларида бир нечта йўналишлар бўйича яна 6 та медаль — 3 та олтин ва 3 та бронзани қўлга киритди, дея хабар берди Миллий олимпия қўмитаси матбуот хизмати.
Бокс бўйича Ўзбекистон терма жамоаси аъзоси Ҳасанбой Дўсматов (-51 кг) ўз совринлари қаторига Осиё ўйинлари олтин медалини қўшиб қўйди. Финал жангида ўзбекистонлик жангчи таиландлик Титисан Панмотни мағлуб этди.
Яна бир ўзбекистонлик боксчи Абдумалик Халоков ҳам олтин медални қўлга киритди. Вазни 57 килограммгача бўлган спортчилар баҳсида иштирок этаётган Ўзбекистон вакили финалда япониялик Шудаи Ҳарадани мағлуб этиб, Осиё ўйинлари чемпионига айланди.
Баҳодир Жалолов ҳам +92 кг вазн тоифасидаги финалда азалий рақибларидан бири қозоғистонлик Қамшибек Кункабаевни мағлубиятга учратиб, Осиё ўйинлари чемпиони бўлди.
Кураш бўйича аёллар терма жамоаси вакили Актенге Кеунимжаева ушбу йўналиш бўйича Осиё ўйинлари шоҳсупасига кўтарилган биринчи ўзбекистонлик спортчи бўлди. 50 килограмм вазн тоифасида иштирок этаётган Кеунимжаева бронза медали учун кечган жангда ҳиндистонлик Пужани мағлуб этди.
ХАёллар кураши бўйича 57 килограммгача вазн тоифасида иштирок этаётган Лайло Собирова ҳам бронза медали учун кечган баҳсда ҳиндистонлик рақибини мағлуб этди.
Юнон-рум кураши бўйича Ўзбекистон терма жамоаси аъзоси Рустам Ассакалов фаолияти давомида учинчи бор Осиё ўйинлари медалини қўлга киритди. 97 килограммгача вазн тоифасида у бронза медали учун баҳсда қозоғистонлик Ислом Умаевни мағлуб этди. Бунгача Ассакалов Осиё ўйинларида олтин ва кумуш медалларни қўлга киритган.

Сборная Узбекистана 5 октября завоевала ещё 5 медалей — 2 золотые и 3 бронзовые — в нескольких дисциплинах на Азиатских играх в Китае, сообщила пресс-служба Национального олимпийского комитета.
Член сборной Узбекистана по боксу Хасанбой Дусматов (-51 кг) добавил к своим наградам золотую медаль Азиатских игр. В финальной битве узбекистанец победил Титисана Панмота из Таиланда.
Ещё один боксёр из Узбекистана Абдумалик Халоков завоевал золотую медаль. Спортсмен, выступающий в весовой категории до 57 кг, в финале победил японца Шудаи Хараду и стал чемпионом Азиатских игр.
Представительница сборной по женской борьбе Актенге Кеунимджаева стала первой спортсменкой из Узбекистана, которая поднялась на пьедестал почёта Азиатских игр в этой дисциплине. Кеунимджаева, выступающая в весовой категории до 50 кг, одолела Пуджу из Индии в борьбе за бронзовую медаль.
азиатские игры
Лайло Собирова, выступающая в женской борьбе в весовой категории до 57 кг, также одержала победу над соперницей из Индии в поединке за бронзовую медаль.
Член сборной Узбекистана по греко-римской борьбе Рустам Ассакалов в третий раз в своей карьере завоевал медаль Азиатских игр. Борец, выступающий в весовой категории до 97 кг, в поединке за бронзовую медаль одержал победу над казахстанцем Исламом Умаевым. До этого на счету Ассакалова были золотая и серебряная награды Азиатских игр.