11 сентябрь куни Жиноят ишлари бўйича Тошкент шаҳар Учтепа туман суди 2023 йил апрель ойида Тошкент шаҳрининг Кичик ҳалқа йўлидаги йўл-транспорт ҳодисасида бир киши вафот этишига сабабчи бўлган Captiva ҳайдовчисига нисбатан ҳукм чиқарди. «Газета.uz» ҳукмни ўрганди.
Жиноят иши материалларига кўра, 18 апрель куни тахминан соат 16:50 да Captiva ҳайдовчиси Учтепа туманидаги Кичик ҳалқа йўли бўйлаб ҳаракатланаётган бўлган. Қайд этилишича, ҳайдовчи соғлиғига эътибор бермай, рулга ўтирган. У бошқарувда кетаётиб, ҳушини йўқотиб, қарама-қарши бўлакка чиқиб кетган ва Cobalt билан тўқнашган.
Ҳар икки ҳайдовчи тан жароҳати олиб, касалхонага ётқизилган. Cobalt йўловчиси воқеа жойида вафот этган. Машинанинг йўловчи томонидаги олд ойнасида зарба изини кўрса бўлади.
Суд-тиббий экспертизаси Cobalt йўловчиси Н.А.Қосимованинг ўлимига оғир тан жароҳатлари, хусусан, жигар ва талоқнинг ёрилиши натижасида қорин бўшлиғига қон кетиши, бош, кўкрак, қорин ва қўл жароҳатлари сабаб бўлгани аниқланган.
Суд мажлисида судланувчи ўз айбига тўлиқ иқрор бўлди. Унинг айби даъвогарнинг кўрсатмалари ва суд-тиббиёт ва суд автотехника экспертизаларининг хулосалари билан ҳам тасдиқланган.
Судланувчи афсусда экани ва пушаймонлигини билдирди, шунингдек, жабрланувчиларнинг оиласидан кечирим сўради. У суддан унинг соғлиғини ҳисобга олиб, жазо муддатини қисқартиришни сўради.
«Ўша куни невараларимни олгани бордим, йўлда ҳушимдан кетиб қолдим. Ўзимга келганимда касалхонада эканимни англадим. Агар бу шундай оқибатларга олиб келишини билганимда, умуман машина рулига ўтирмаган бўлардим. Биз жабрланганларни ёрдамсиз қолдирмадик, ўғлим уларни қўллаб-қувватлади. Тергов жараёнида жабрланувчининг оиласига 18 миллион сўм товон пули тўлаб бердик», — деди судланувчи.
Бироқ марҳум аёлнинг турмуш ўртоғи суд мажлисида судланувчининг ўғли ҳам, бошқа қариндошлари ҳам уларга ҳеч қандай ёрдам кўрсатмаганини айтди.
Суд судланувчини Ўзбекистон Жиноят кодексининг 266-моддаси 2-қисми (Одам ўлимига сабаб бўлган транспорт воситалари ҳаракати ёки улардан фойдаланиш хавфсизлиги қоидаларини бузиш)да назарда тутилган жиноятни содир этганликда айбдор деб топиб, унга 3 йил муддатга транспорт воситаларини бошқариш ҳуқуқидан маҳрум қилиш билан бирга 5 йил муддатга озодлик чеклаш жазоси тайинлади.
Шунингдек, суд томонидан айбдордан 50 миллион сўм моддий зарар, шунингдек, техник зарар учун 40,6 миллион сўм ундириш тўғрисида қарор қабул қилинди
Суд ҳукмига кўра, маҳкумга қуйидагилар тақиқланади:
- ҳар қандай сабабга кўра 17:00 дан 08:00 гача яшаш жойингиздан чиқиш;
- назорат органининг розилигисиз яшаш жойини ўзгартириш;
- транспорт воситасини бошқариш;
- назорат органининг розилигисиз Тошкент шаҳри ҳудудидан чиқиб кетиш.
Уй қамоғидаги маҳкум белгиланган тақиқларни бузган тақдирда, унга нисбатан қамоққа олиш тарзидаги эҳтиёт чораси қўлланилиши мумкин.

Учтепинский районный суд по уголовным делам Ташкента 11 сентября вынес приговор водителю Captiva, который в апреле 2023 года стал причиной смертельного ДТП на Малой кольцевой автодороге в Ташкенте. «Газета.uz» изучила приговор.
Согласно материалам уголовного дела, 18 апреля примерно в 16:50 водитель Captiva двигался по Малой кольцевой в Учтепинском районе. Отмечается, что водитель сел за руль, проигнорировав состояние своего здоровья. Управляя автомобилем, он потерял сознание и выехал на встречную полосу, где столкнулся с Cobalt.
Оба водителя получили травмы и были госпитализированы. Пассажирка Cobalt скончалась на месте. На лобовом стекле машины со стороны пассажирского сиденья был виден след от удара.
Судебно-медицинская экспертиза установила, что смерть пассажирки Cobalt, Н. А. Касымовой, наступила вследствие тяжёлых травм, у неё было зафиксировано кровотечение в брюшную полость вследствие разрыва печени и селезёнки, травмы головы, грудной клетки, живота и рук, а также закрытые переломы рёбер, левой и правой лопатки.
На суде подсудимый полностью признал свою вину. Его вина также подтвердилась показаниями истца и заключениями судебно-медицинской и судебно-автотехнической экспертиз.
Подсудимый выразил своё раскаяние и сожаление, а также попросил прощения у семьи потерпевших. Он просил суд рассмотреть его состояние здоровья и смягчить наказание.
«Я в тот день поехал забрать внуков, по дороге потерял сознание. Когда пришёл в себя, осознал, что нахожусь в больнице. Если бы я знал, что это приведёт к таким последствиям, я бы вообще не сел за руль автомобиля. Мы не оставили пострадавших без помощи, мой сын оказывал им поддержку. В ходе следствия мы выплатили семье пострадавшего 18 млн сумов в качестве компенсации», — заявил подсудимый.
Однако муж погибшей женщины в ходе судебного заседания заявил, что ни сын подсудимого, ни другие его родственники не предоставили им никакой помощи.
Суд признал подсудимого виновным в совершении преступления, предусмотренного частью 2 статьи 266 (Нарушение правил безопасности движения или эксплуатации транспортных средств, повлёкшее смерть человека) Уголовного кодекса Узбекистана и приговорил его к 5 годам ограничения свободы с лишением права управлять транспортными средствами в течение 3 лет.
Суд также постановил взыскать с виновного 50 млн сумов за материальный, а также 40,6 млн сумов за технический ущерб.
Согласно приговору суда, осуждённому запрещается:
- покидать место жительства в период с 17:00 до 08:00 по любым причинам;
- менять место жительства без согласия надзорного органа;
- управлять транспортным средством;
- покидать территорию Ташкента без согласия надзорного органа.
В случае нарушения осуждённым, находящимся под домашним арестом, установленных запретов, к нему может быть применена мера пресечения в виде заключения под стражу.