Россияда расмий ташриф билан бўлиб турган Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 5 октябрь куни кечқурун Қозондан Москвага етиб борди.
Президент матбуот хизмати хабарига кўра, уни «Внуково-2» аэропортида Россия бош вазири ўринбосари — саноат ва савдо вазири Денис Мантуров ва бошқа расмийлар кутиб олди.
У ерда президент шарафига Ўзбекистон ва Россия байроқлари кўтарилиб, фахрий қоровул саф тортди. Тантанали кутиб олиш маросими бўлиб ўтди.
Икки давлат президентларининг тор ва кенгайтирилган таркибдаги музокаралари 6 октябрга белгиланган. «Ўзбекистон билан Россия ўртасидаги кенг қамровли стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада мустаҳкамлаш» масалалари муҳокама қилинади, дейилади хабарда.
«Сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий, транспорт-коммуникациявий, маданий-гуманитар ва бошқа устувор йўналишларда ҳар томонлама ҳамкорлик» ҳолати ва уни кенгайтириш истиқболларини кўриб чиқиш режалаштирилган.
Бундан ташқари, минтақавий ва халқаро кун тартибининг долзарб масалалари юзасидан фикр алмашилади.
Ўзбекистон президенти Россия бош вазири Михаил Мишустин билан ҳам музокаралар ўтказади.
Ташрифнинг биринчи кунида Шавкат Мирзиёев Татаристон раиси Рустам Миннихонов билан музокаралар ўтказганди, шунингдек, Татаристон саноат салоҳияти кўргазмасини бориб кўрган, Қозон шаҳрининг диққатга сазовор жойларини томоша қилган.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, совершающий официальный визит в Российскую Федерацию, вечером 5 октября прибыл из Казани в Москву.
Как сообщила пресс-служба президента, в аэропорту «Внуково-2» его встретили заместитель председателя правительства — министр промышленности и торговли РФ Денис Мантуров и другие официальные лица.
россия, шавкат мирзиёев
Здесь в честь президента были подняты флаги Узбекистана и России, выстроен почётный караул. Состоялась торжественная церемония встречи.
На 6 октября запланированы переговоры президентов двух стран в узком и расширенном форматах. Будут обсуждены вопросы «углубления узбекско-российских отношений всеобъемлющего стратегического партнёрства и союзничества», говорится в сообщении.
Намечено рассмотреть состояние и перспективы расширения «всестороннего сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационной, культурно-гуманитарной сферах и других приоритетных направлениях».
Кроме того, состоится обмен мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки.
Президент Узбекистана также проведёт переговоры с председателем правительства РФ Михаилом Мишустиным.
В первый день визита Шавкат Мирзиёев провёл переговоры с раисом Татарстана Рустамом Миннихановым, посетил выставку промышленного потенциала Татарстана и осмотрел достопримечательности Казани.