Тошкент аэропортида 7 октябрь куни эрта тонгда Uzbekistan Airways авиакомпаниясининг Истанбулдан HY-274 рейсини амалга ошираётган самолёти йўловчиси қидирувга берилгани аниқланиб, қўлга олинди.
«Газета.uz»га Ўзбекистон ИИВ Транспорт ва туризм объектларида хавфсизликни таъминлаш департаменти матбуот хизматининг хабар беришича, Фарғона вилоятида яшовчи М.А. парвоз вақтида самолёт бортида сигарет чеккан. Шу сабабли ходимлар унга нисбатан маъмурий баённома расмийлаштирмоқчи бўлган.
Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 122-моддаси 2-қисми (Ҳаво кемаларида тамаки маҳсулотини истеъмол қилиш; БҲМнинг 2 баравари миқдорида жарима солишга сабаб бўлади) билан баённома тузишда ушбу шахс қидирувда экани аниқланган.
У Қўқон шаҳри ИИБ томонидан Жиноят кодексининг 276-моддаси 1-қисми (Гиёвандлик воситалари, уларнинг аналоглари ёки психотроп моддаларни ўтказиш мақсадини кўзламай, қонунга хилоф равишда тайёрлаш, сақлаш, эгаллаш, ташиш ёки жўнатиш; бу жиноят БҲМнинг 50 бараваригача миқдорда жарима ёки 360 соатгача мажбурий жамоат ишлари ёки 3 йилгача ахлоқ тузатиш ишлари ёхуд 1 йилдан 3 йилгача озодликни чеклаш ёки 3 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади)даги жиноятни содир қилишда айбланиб, суд органларидан яшириниб юргани учун қидирувда бўлган.
Қўлга олинган шахс тегишли тартибда ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларининг масъул ходимларига топширилди, дейилади департамент хабарида.

В аэропорту Ташкента рано утром 7 октября задержан пассажир рейса Uzbekistan Airways HY-274 из Стамбула, который оказался в розыске.
Как сообщили «Газете.uz» в пресс-службе Департамента обеспечения безопасности на объектах транспорта и туризма МВД Узбекистана, житель Ферганской области М. А. закурил на борту самолёта во время полёта, за что по прибытии был задержан сотрудниками департамента.
При оформлении протокола по части 2 статьи 122 Кодекса об административной ответственности (употребление табачной продукции на воздушных судах, влечёт наложение штрафа в сумме 2 базовых расчётных величин) было установлено, что мужчина находится в розыске.
ОВД города Коканда объявило его в розыск в связи с тем, что он скрывался от органов суда по делу о совершении преступления согласно части 1 статьи 276 Уголовного кодекса — незаконные изготовление, хранение, приобретение, провоз или пересылка наркотических средств, их аналогов или психотропных веществ без цели сбыта (наказываются штрафом до 50 БРВ или обязательными общественными работами до 360 часов или исправительными работами до 3 лет либо ограничением свободы от 1 года до 3 лет или лишением свободы до 3 лет).