5 октябрь куни Ўзбекистоннинг АҚШдаги элчиси Фурқат Сидиқов Бразилиянинг АҚШдаги элчиси Мария Виотти билан учрашув ўтказди, деб хабар бермоқда «Дунё» ахборот агентлиги.
Мария Виотти Бразилияда ўрнатилган протокол тартиб ва таомилларга мувофиқ ҳамда Ўзбекистон элчисини аккредитация қилиш масаласини тезлаштириш мақсадида ушбу мамлакат ташқи ишлар вазирлиги унга ишонч ёрлиғи нусхасини қабул қилиш учун ваколат берганини маълум қилди.
Шу муносабат билан Бразилиянинг АҚШдаги дипломатик ваколатхонасида Ўзбекистоннинг Бразилиядаги элчиси (қароргоҳи Вашингтонда) тайинлангани тўғрисидаги ишонч ёрлиғи нусхасини топшириш маросими бўлиб ўтди.
«Ўзбекистон раҳбариятига Бразилиядаги ўз вакилини тайинлаш тўғрисидаги қарори учун ҳукуматим номидан миннатдорлик билдираман. Бу эндиликда икки томонлама кун тартибини сифат жиҳатидан янги мазмун билан бойитишга хизмат қилишига ишонаман», — деди Мария Виотти.
Бразилия элчиси январь-август ойларида савдо айланмаси 500 млн долларга етганини, Ўзбекистон Бразилиянинг Марказий Осиё минтақасидаги асосий иқтисодий ҳамкорига айланганини қайд этди. Учрашув давомида Бразилия ҳукумати томонидан Тошкентда элчихона очиш масаласи ўрганиб чиқилаётгани маълум қилинди.
Учрашув якунида томонлар ишонч ёрлиғининг асл нусхасини Бразилия президенти Луис да Силвага топшириш учун Ўзбекистон эличисининг ушбу мамлакатга ташрифини 2023 йилнинг охирига қадар уюштириш бўйича келишиб олди. Сафар давомида йирик ишбилармонлар доиралари вакиллари, савдо палаталари, турли тижорий уюшмалари ва етук корхоналари раҳбарлари билан музокаралар ўтказиш масаласи биргаликда ишлаб чиқилади.
Эслатиб ўтамиз, март ойида Сенат Ўзбекистоннинг АҚШдаги элчиси лавозимига илгари ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари лавозимида ишлаб келган Фурқат Сидиқов номзодини маъқуллаганди. Май ойида у АҚШ президент Жо Байденга ишонч ёрлиқларини топширган.

Правительство Бразилии изучает вопрос открытия посольства в Ташкенте. Об этом говорилось на встрече посла Узбекистана Фурката Сидикова с послом Бразилии в США Марией Виотти в Вашингтоне 5 октября, сообщает ИА «Дунё».
Фуркат Сидиков, являющийся послом Узбекистана в США, передал Марии Виотти копию верительных грамот о его назначении послом Узбекистана в Бразилии со штаб-квартирой в Вашингтоне.
Мария Виотти сообщила, что МИД Бразилии уполномочил её получить копию верительных грамот в целях ускорения аккредитации посла Узбекистана.
«От имени моего правительства я благодарю руководство Узбекистана за решение назначить своего представителя в Бразилии. Я считаю, что это послужит обогащению двусторонней повестки дня качественно новым содержанием», — сказала Мария Виотти.
Фуркат Сидиков отметил, что Узбекистан заинтересован приложить все усилия для всестороннего развития отношений с Бразилией, а также в развитии обширных совместных торговых и инвестиционных проектов в сферах сельского хозяйства, промышленности и обороны.
Посол Бразилии отметила, что двусторонний товарооборот за последние годы вырос до беспрецедентного уровня в 500 млн долларов США в январе-августе, а Узбекистан стал основным экономическим партнёром Бразилии в центральноазиатском регионе.
Бразильская сторона заявила, что поддерживает экспорт товаров различной номенклатуры из Узбекистана. Было предложено разработать совместные проекты по экспорту минеральных удобрений и продуктов питания из Узбекистана.
Стороны договорились организовать визит посла Узбекистана в Бразилию до конца года с целью вручения верительных грамот президенту страны Луису да Силве.
В ходе визита намечено проработать вопросы переговоров с представителями крупных деловых кругов страны, торгово-промышленными палатами, различными коммерческими ассоциациями и руководителями зрелых предприятий, с основным упором на экономическую повестку дня.
Фуркат Сидиков приступил к работе послом в США в феврале. В начале мая он вручил верительные грамоты президенту США Джо Байдену.