Хитойнинг BYD автоконцерни Тошкент ҳокимлиги билан рамка шартномасини имзолади, унга кўра пойтахт ҳокимлиги 2000 K9UD eBus электробусларини харид қилади, деб хабар қилди компания матбуот хизмати «Газета.uz»га.
Компаниянинг қайд этишича, BYD электробусларни маҳаллий иқлим ва Тошкентдаги йўл шароитларига мослаб ишлаб чиқаради.
K9UD eBus модели узунлиги 12 м бўлиб, 90 нафаргача йўловчини сиғдира олади. Паст пол кексалар ва болаларнинг автобусга чиқиш ва тушишини осонлаштиради, кенг салон эса ҳайдаш қулайлигини оширади, дейилади хабарда.
200 та электробуснинг биринчи партияси 2024 йилда келтирилиши кутилмоқда.
«Биз BYD ноль эмиссияли электр автобусларини Тошкентга олиб келганимиздан мамнунмиз. Биз Тошкент ҳокимлиги билан биргаликда аҳолини хавфсиз, ишончли, қулай ва тоза жамоат транспорти билан таъминлашга умид қиламиз», — деди BYD Тижорат транспорт воситаларини эксплуатация қилиш департаменти бош директори Чунлун Тянь.
Тошкент ҳокими в. б.Шавкат Умурзоқов BYD электробусларини харид қилиш бўйича ушбу келишув Ўзбекистоннинг «яшил» иқтисодиётга ўтиш стратегиясига мос келиши, транспортни электрлаштириш фуқароларнинг ҳаёт сифатини яхшилашга хизмат қилишини таъкидлади.

Китайский автопроизводитель BYD подписал рамочное соглашение с хокимиятом Ташкента, согласно которому администрация столицы закупит 2000 электробусов BYD K9UD eBus, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе компании.
В компании заявили, что BYD настроит электробусы в соответствии с местным климатом и дорожными условиями Ташкента.
Модель K9UD eBus имеет длину 12 м и может вместить до 90 пассажиров. Низкий пол позволяет пожилым людям и детям легко садиться в автобус и выходить из него, а просторный салон повышает комфорт езды, говорится в сообщении.
Ожидается, что первая партия из 200 электробусов будет поставлена в 2024 году.
«Мы рады привезти в Ташкент электрические автобусы BYD с нулевым уровнем выбросов. Мы надеемся работать с хокимиятом Ташкента, чтобы обеспечить жителей безопасным, надёжным, удобным и чистым общественным транспортом», — сказал генеральный директор отдела эксплуатации коммерческих автомобилей BYD Чунлун Тянь,
И. о. хокима Ташкента Шавкат Умурзаков заявил, что это соглашение о покупке электробусов BYD соответствует стратегии перехода Узбекистана на «зелёную» экономику, и электрификация транспорта будет способствовать улучшению качества жизни граждан.