Йил охиригача «Ўзбекистон темир йўллари» акциядорлик жамияти ва унинг корхоналари негизида алоҳида компаниялар ташкил этилади. Бу президент Шавкат Мирзиёевнинг 10 октябрдаги «Ўзбекистон Республикаси темир йўл транспорти соҳасини тубдан ислоҳ қилиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарорида назарда тутилган, деб хабар берди Адлия вазирлиги «Газета.uz»га.
Ташкил этилаётган компаниялар
«Темирйўлинфратузилма» АЖ — йўл хўжалиги, электр таъминоти, сигналлаштириш ва алоқа, локомотив хўжалиги, ягона диспетчерлик маркази ва юк станциялари иш фаолиятини таъминлаш бўйича;
«Темирйўлкарго» АЖ — юк ташиш хизматларини амалга ошириш, юк вагон ва контейнер хўжалигини сақлаш ва ривожлантириш, мультимодал «эшикдан эшиккача» ташувларни йўлга қўйиш, логистика марказлари ва терминалларини ташкил этиш бўйича;
«Темирйўлэкспресс» АЖ — юқори тезликда ҳаракатланувчи электропоездларда йўловчиларни ташиш хизматини кўрсатиш бўйича;
«Ўзтемирйўлйўловчи» АЖ таркибида вокзаллар фаолиятини таъминлаш бўйича «Темир йўл вокзаллари» МЧЖ ва шаҳар атрофида йўловчилар ташиш бўйича «Шаҳар атрофида йўловчи ташиш» МЧЖ;
«Темир йўл ижтимоий хизматлар» муассасаси — болалар оромгоҳлари, соғлиқни сақлаш, маданий-маърифий ва спорт объектларини сақлаш бўйича.
Юқоридаги ташкилотларнинг таъсисчиси (акциядори ва эгаси) «Ўзбекистон темир йўллари» акциядорлик жамияти ҳисобланади. Шунингдек, у ўз таркибидаги ташкилотларга бухгалтерия ҳисоби, молия, менежмент, рақамлаштириш, харидлар, кадрлар малакасини ошириш ва бошқа соҳаларда хизматлар кўрсатади.
Ўзгаришлар соғлом рақобат муҳитини яратиш, соҳага хусусий сармояларни жалб этиш, бошқарувнинг замонавий усулларини жорий этиш, хизматлар сифати, хавфсизлиги ва ишончлилигини оширишга қаратилган, дейилади ҳужжатда.
Президент сентябрь ойида бўлиб ўтган йиғилишда «Ўзбекистон темир йўллари» акциядорлик жамияти холдинг компаниясига айлантирилишини маълум қилган эди. Унинг айтишича, аҳоли поездларда чипталар сотиш, шароит ва хизмат кўрсатишдаги коррупция ҳолатларидан норози.
Июль ойида президент Хуснутдин Хосиловни «Ўзбекистон темир йўллари» раҳбари лавозимидан озод этиш ҳақида буйруқ берган эди. Зуфар Нарзуллаев бошқарув раиси в. б. бўлди.
Ўша президент қарори билан 2024 йилдан бошлаб тезюрар ва тезюрар йўловчи поездлари учун чипталар нархини давлат томонидан тартибга солиш бекор қилиниши ҳақида ёзган эдик. Тарифлар бозор тамойиллари асосида белгиланади.

На базе компании «Узбекистон темир йуллари» и предприятий в её составе до конца года будут созданы отдельные организации. Это предусмотрено постановлением президента Шавката Мирзиёева от 10 октября о коренном реформировании сферы железнодорожного транспорта, сообщили «Газете.uz» в Министерстве юстиции.
Создаваемые компании
АО «Темирйулинфратузилма» — по обеспечению функционирования объектов дорожного хозяйства, хозяйств электроснабжения, сигнализации и связи, локомотивного хозяйства, единого диспетчерского центра и грузовых станций, а также их развитию;
АО «Темирйулкарго» — по оказанию услуг перевозки грузов, содержанию и развитию хозяйства грузовых вагонов и контейнеров, организации мультимодальных перевозок «от двери до двери», логистических центров и терминалов;
АО «Темирйулэкспресс» — по оказанию услуг перевозки пассажиров высокоскоростными поездами, а также содержанию и развитию хозяйства высокоскоростных поездов;
В структуре АО «Ўзтемирйулйуловчи» — ООО «Темир йул вокзаллари» по обеспечению деятельности вокзалов и ООО «Шахар атрофида йуловчи ташиш» по пригородным перевозкам;
Учреждение «Темир йул ижтимоий хизматлар» — по содержанию детских лагерей, объектов здравоохранения, культурно-просветительских и спортивных объектов.
Компания «Узбекистон темир йуллари» будет учредителем (акционером и собственником) перечисленных выше организаций. Она также будет оказывать организациям в его составе услуги по бухучёту, финансам, менеджменту, цифровизации, закупкам, повышению квалификации кадров и другим направлениям.
Изменения направлены на создание здоровой конкурентной среды, привлечение частных инвестиций в отрасль, внедрение современных методов управления и улучшение качества, безопасности и надёжности услуг, говорится в документе.
На совещании в сентябре президент сообщил, что компания «Узбекистон темир йуллари» будет преобразована в холдинг. Он заявил, что население недовольно коррупцией при продаже билетов, условиями и обслуживанием в поездах.
В июле президент поручил уволить Хуснутдина Хасилова с поста главы «Узбекистон темир йуллари». И. о. председателя правления стал Зуфар Нарзуллаев.
Ранее мы писали, что этим же постановлением президента предусмотрена отмена с 2024 года государственного регулирования цен на билеты на высокоскоростные и скоростные пассажирские поезда. Тарифы будут формироваться на основе рыночных принципов.