13 октябрь куни Бишкекда бўлиб ўтган МДҲга аъзо давлатлар раҳбарлари кенгашининг йиғилиши доирасида Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёевга давлатлараро мукофот — МДҲнинг Фахрий нишони топширилди.
Қирғизистон президенти Садир Жапаров Шавкат Мирзиёевни «МДҲга аъзо давлатлар ўртасида жамият тараққиёти, дўстлик, яхши қўшничилик ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни мустаҳкамлашга қўшган улкан ҳиссаси учун» тантанали равишда тақдирлади, деб хабар қилди қўшни давлат президенти матбуот хизмати.
Садир Жапаров ўз нутқида Шавкат Мирзиёевнинг дўстлик ва яхши қўшничилик муносабатларини мустаҳкамлаш, хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш, Марказий Осиё ва бутун МДҲ мамлакатлари давлатларининг барқарор ижтимоий-иқтисодий ривожланишига қўшган ҳиссасини эътироф этди.
«Таъкидлашни истардимки, унинг шахсий саъй-ҳаракатлари туфайли давлатлараро муносабатларда ҳамдўстликка аъзо давлатлар ўртасида мутлақо янги ўзаро ишонч ва конструктив ҳамкорлик муҳити яратилиб, ўзаро манфаатли муносабатларнинг ўсишига хизмат қилувчи савдо ҳамда инвестиция, саноат кооперацияси, транспорт ва сув-энергетика инфратузилмаси бўйича қўшма лойиҳаларни амалга оширишга қулай муҳит шаклланмоқда», — деди Қирғизистон президенти.
Садир Жапаров, шунингдек, Шавкат Мирзиёевнинг сиёсий иродаси туфайли Қирғизистон-Ўзбекистон давлат чегарасини делимитация қилиш жараёнини якунлаш имкони бўлганига ҳам эътибор қаратди.
«Ушбу масаланинг ҳал этилиши барча соҳаларда қирғиз-ўзбек ҳамкорлигига ижобий динамика қўшиб, кўп йиллар давомида очиқ қолаётган муаммоларни ҳал қилишга туртки бўлди», — деди у.
«Ўзбекистон кейинги йилларда МДҲ фаолиятидаги иштирокига қандай сифат жиҳатидан янги динамика қўшганини барчамиз кўриб турибмиз. Ўзбекистон президенти ташаббуси билан ҳамкорликнинг муҳим йўналишлари қаторида транспорт йўлакларининг рақобатбардошлигини ошириш, норматив ҳужжатлар ва стандартларни уйғунлаштириш, келишилган тариф сиёсатини юритиш ва ўзаро преференциялар бериш борасидаги вазифалар изчил ҳал этилмоқда. МДҲ доирасида ўзаро савдодаги тўсиқларни тезкорлик билан бартараф этиш бўйича самарали чора-тадбирлар шулар жумласидан», — деди Садир Жапаров.
Нутқининг сўнгида Қирғизистон раҳбари Шавкат Мирзиёевга МДҲ мамлакатлари интеграциясига қўшган ҳиссаси, Ҳамдўстлик маконида ишбилармонлик алоқалари ва ҳар томонлама самарали ҳамкорликни ривожлантиришга қаратилган ташаббусларни доимо илгари сураётгани учун миннатдорлик билдирди.
Ўз навбатида, Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев Садир Жапаровни мукофотлаш ташаббуси учун миннатдорлик билдириб, бу унинг учун нафақат кутилмаган воқеа, балки катта масъулият ҳам эканини таъкидлади.
Шавкат Мирзиёев «Ўзбекистон мукофотни аванс сифатида қабул қилиб, Ҳамдўстликка аъзо давлатлар ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш учун барча саъй-ҳаракатларни амалга ошириш ниятида» эканини таъкидлади.
«Менимча, бу узоқ саёҳатнинг бошланиши. Ҳамдўстлигимизнинг ҳар бир мамлакати билан бутунлай бошқача тарзда ишлаш учун ҳамма нарсани қиламиз. Чунки бугунги мукофот ва сизларнинг ишончингиз Ўзбекистонга, Ўзбекистон президентига жуда кўп масъулият юклайди», — деди Ўзбекистон президенти.
Давлат раҳбари Қирғизистон, хусусан, Садир Жапаров билан ишончли ва яхши икки томонлама муносабатлар ўрнатилганини таъкидлаб, биргаликдаги саъй-ҳаракатлар билан 30 йил ичида бошқалар қила олмаган нарсага эришганини таъкидлади.

В рамках заседания Совета глав государств-участников СНГ в Бишкеке 13 октября президента Узбекистана Шавката Мирзиёева наградили межгосударственной наградой — Почётным знаком СНГ.
Президент Кыргызстана Садыр Жапаров торжественно наградил Шавката Мирзиёева «за выдающийся вклад в развитие содружества, укрепление дружбы, добрососедства и взаимовыгодного сотрудничества между государствами-участниками СНГ», сообщила пресс-служба главы соседнего государства.
кыргызстан, садыр жапаров, снг
В своей речи Садыр Жапаров отметил вклад Шавката Мирзиёева в укрепление отношений дружбы и добрососедства, обеспечение безопасности и стабильности, устойчивого социально-экономического развития стран Центральной Азии и в целом СНГ.
«Хочу отметить, что во многом благодаря его личным усилиям в межгосударственных отношениях среди государств-участников Содружества создана совершенно новая атмосфера взаимного доверия и конструктивного сотрудничества, формируется благоприятная среда, которая способствует росту взаимной торговли и инвестиций, реализации совместных проектов промышленной кооперации, транспортной и водно-энергетической инфраструктуры», — подчеркнул президент Кыргызстана.
Садыр Жапаров также акцентировал внимание на том, что благодаря политической воле Шавката Мирзиёева, удалось завершить процесс делимитации кыргызско-узбекской государственной границы.
«Решение этого вопроса добавило кыргызско-узбекскому сотрудничеству положительную динамику во всех сферах, придав импульс решению проблем, которые оставались открытыми в течение многих лет», — сказал он.
«Мы все видим, как Узбекистан за последние годы придал качественно новую динамику участию в деятельности СНГ. Среди важных направлений сотрудничества, по инициативе Президента Узбекистана последовательно решаются задачи в сфере повышения конкурентоспособности транспортных коридоров, гармонизации регламентов и стандартов, проведения согласованной тарифной политики и взаимного предоставления преференций, а также действенных мер по скорейшему устранению барьеров во взаимной торговле в рамках СНГ», — подчеркнул Садыр Жапаров.
В заключении глава государства выразил признательность Шавкату Мирзиёеву за неоценимый вклад в интеграцию стран СНГ и постоянно выдвигаемые актуальные инициативы, нацеленные на развитие деловых связей и всестороннее плодотворное сотрудничество на пространстве Содружества.
В свою очередь, президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев выразил слова благодарности президенту Садыру Жапарова за инициативу о его награждении, отметив, что для него это не только неожиданность, но и большая ответственность.
Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что Узбекистан, «принимая награду в качестве аванса», намерен приложить все усилия для укрепления сотрудничества между странами-участницами Содружества.
«Я считаю, что это только начало большого пути. Мы будем делать все, чтобы с каждой страной нашего Содружества работать совершенно по-другому. Потому что сегодняшняя награда, ваше доверие многому обязывает Узбекистан, и президента Узбекистана», — сказал президент Узбекистана.
Глава государства отметил доверительные и добрые двусторонние отношения с Кыргызстаном, в частности с Садыром Жапаровым, подчеркнув, что им совместными усилиями удалось достичь того, чего не смогли сделать другие за 30 лет.