Шавкат Мирзиёев 17 октябрь куни Пекин шаҳрига амалий ташриф доирасида Amer International индустриал-саноат холдинги раиси Ван Вэньин билан учрашди. Бу ҳақда президент матбуот хизмати хабар берди.
Amer International — Хитойнинг етакчи конгломератларидан бири. Илғор технологиялар, электроника, яримўтказгичлар саноати, кончилик ва қайта ишлаш тармоқларидаги лойиҳалар билан шуғулланади. Компания Fortune 500 глобал рейтингида 124-ўринни эгаллаган. Хитойда ва унинг ташқарисида умумий қиймати 60 миллиард доллардан зиёд бўлган лойиҳаларни амалга оширмоқда.
Компания мамлакатимизга Марказий Осиё минтақасидаги бизнесининг бош йўналиши сифатида қараётгани қайд этилди, дейилади хабарда.
Учрашувда мисни чуқур қайта ишлаш ва ундан юқори қўшилган қийматли инновацион ва харидоргир маҳсулотлар, шу жумладан, электротехника, электромобиллар учун аккумулятор батареялари, микроэлектроника ва яримўтказгичлар ишлаб чиқариш бўйича истиқболли лойиҳалар муҳокама қилинди.
Компания раиси Хорижий инвесторлар кенгаши фаолиятида иштирок этиши, Ўзбекистонда минтақавий офис очиш ҳамда қўшма инновацион лойиҳаларни тезлаштириш бўйича «йўл харитаси»ни қабул қилиш юзасидан келишувга эришилди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, прибыв 17 октября в Китай, в отведённой для него резиденции принял председателя индустриально-промышленного холдинга Amer International Ван Вэньина, сообщила пресс-служба главы государства.
Amer International осуществляет проекты в области высоких технологий, электроники и промышленности полупроводников, добывающей и перерабатывающей отраслях. Компания имеет портфель активных проектов в Китае и за пределами страны общей стоимостью свыше 60 млрд долларов.
Ван Вэньин подчеркнул, что компания рассматривает Узбекистан в качестве главного направления развития бизнеса в регионе Центральной Азии.
На встрече были обсуждены проекты по глубокой переработке и производству медной продукции с высокой добавленной стоимостью, включая электротехнические товары, аккумуляторные батареи для электромобилей, микроэлектронику и полупроводники.
Достигнута договорённость об участии председателя компании Amer International в работе Совета иностранных инвесторов и открытии регионального офиса в Узбекистане, а также принятии «дорожной карты» по ускорению совместных инновационных проектов.