23−24 октябрь кунлари АҚШ Халқаро тараққиёт агентлиги (USAID) маъмури Саманта Пауэр Ўзбекистонда бўлади, дея хабар бермоқда агентлик матбуот хизмати.
У Минтақавий алоқалар бўйича С5+1 форматидаги (АҚШ + Марказий Осиё мамлакатлари) биринчи вазирлар конференциясини ўтказади ҳамда «АҚШ ҳукуматининг минтақа давлатларининг мустақиллиги, суверенитети ва фаровонлигига содиқлигини тасдиқлайди».
2015 йилдан буён «С5+1» мулоқоти АҚШ ҳукуматининг Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон ва Ўзбекистон билан ўзаро ҳамкорлик қилиш учун асосий дипломатик платформаси бўлиб келмоқда, дейилади хабарда.
«Тараққиёт масалалари бўйича вазирлар учрашуви минтақавий ўзаро алоқалар, савдо, иқтисодий ўсиш ва тадбиркорлик, иқлимий ва энергетик ечимлар, шунингдек, ёшлар учун имкониятларга урғу қаратган ҳолда Марказий Осиёда инклюзив, барқарор иқтисодий тараққиётни рағбатлантириш бўйича аниқ чоралар кўриш учун [минтақадаги] барча бешта давлат вазирларини тўплаган ушбу платформани мустаҳкамлайди», — дейилади USAID хабарида.
USAID октябрь ойида Марказий Осиё алоқалари бўйича С5+1 минтақавий вазирлар анжуманини чақириши сентябрь ойида Нью-Йоркда бўлиб ўтган АҚШ ва минтақа президентларининг биринчи С5+1 саммитида эълон қилинганди.
Саманта Пауэр 2021 йил сентябрь ойида Вашингтонда Ўзбекистон мустақиллигининг 30 йиллигига бағишланган тантанали маросимда нутқ сўзлаб, Ўзбекистонга яна ташриф буюришни режалаштираётгани ҳақида маълум қилган эди.
Бунгача USAID раҳбари 22 йил аввал Ўзбекистонга ташриф буюрган эди. Эндрю Нациос 2001 йилнинг ноябрь ойида АҚШнинг Афғонистондаги гуманитар операцияларини муҳокама қилиш учун Марказий Осиёнинг барча беш давлатига сафари доирасида Тошкент ва Термизда бўлган.
Саманта Пауэр 2021 йил май ойида USAID раҳбари этиб тайинланди. Тайинловга қадар у АҚШнинг БМТдаги доимий вакили (2013−2017), президент Барак Обаманинг махсус ёрдамчиси, Миллий хавфсизлик кенгашининг кўп томонлама ишлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича катта директори (2009−2013) бўлган. У ўз фаолиятини уруш мухбири сифатида бошлаган, бир нечта китоблар муаллифи ва Пулицер мукофоти совриндори. Time журнали уни 100 та энг нуфузли инсонлар рўйхатига, Forbes эса уни сайёрадаги 100 та энг нуфузли аёл қаторига киритган.
2020 йил октябрь ойида Ўзбекистонда мамлакатдаги иқтисодий, сиёсий ва ижтимоий ислоҳотлар дастурини қўллаб-қувватлаш мақсадида USAIDнинг тўлақонли ваколатхонаси очилди. Авваллари агентлик офиси USAIDнинг Марказий Осиёдаги миссияси таркибида бўлган

Администратор Агентства США по международному развитию (USAID) Саманта Пауэр 23−24 октября посетит Узбекистан, сообщает пресс-служба агентства.
Она проведёт первую Министерскую встречу по вопросам регионального взаимодействия формата «C5+1» (США + страны Центральной Азии) и подтвердит «приверженность правительства США независимости, суверенитету и процветанию стран региона», говорится в сообщении.
С 2015 года диалог формата «C5+1» является основной дипломатической платформой правительства США для взаимодействия с Казахстаном, Кыргызстаном, Таджикистаном, Туркменистаном и Узбекистаном, отмечается в сообщении.
«Министерская встреча по вопросам развития укрепит эту платформу, собрав министров всех пяти стран [региона] для принятия конкретных мер по стимулированию инклюзивного, устойчивого экономического развития в Центральной Азии, с акцентом на региональную взаимосвязанность, торговлю, экономический рост и предпринимательство, климатические и энергетические решения, а также возможности. для молодёжи», — сообщили в USAID.
О том, что USAID в октябре созовёт региональную министерскую конференцию «C5+1» по вопросам взаимосвязанности в Центральной Азии, было объявлено в сентябре на первом саммите президентов США и стран региона в формате «С5+1» в Нью-Йорке.
Саманта Пауэр сообщала, что планирует посетить Узбекистан, ещё в сентябре 2021 года, выступая на церемонии, посвящённой 30-летию независимости Узбекистана, в Вашингтоне.
До этого руководитель USAID посещал Узбекистан 22 года назад. Эндрю Нациос был в Ташкенте и Термезе в ноябре 2001 года в рамках поездки по всем пяти странам Центральной Азии с целью обсуждения гуманитарных операций США в Афганистане.
Саманта Пауэр возглавила USAID в мае 2021 года. Она также является членом Совета национальной безопасности США. Ранее она была постоянным представителем США при ООН (2013−2017 годы), специальным помощником президента Барака Обамы и старшим директором по многосторонним отношениям и правам человека Совета национальной безопасности (2009−2013). Карьеру начинала военным корреспондентом, является автором ряда книг и обладателем Пулитцеровской премии. Журнал Time включал её в список 100 наиболее влиятельных людей, а Forbes называл одной из 100 самых влиятельных женщин планеты.
В октябре 2020 года в Узбекистане была открыта полноценная миссия USAID с целью поддержки программы экономических, политических и социальных реформ в стране. До этого офис агентства был частью миссии USAID в Центральной Азии.