Россия Тергов қўмитаси раиси Александр Бастрикин Украинадаги урушда қатнашишдан бош тортган мигрантларни Россия фуқаролигидан маҳрум қилишни таклиф этди. Бу ҳақда у 19 октябрь куни Россия ҳарбий етакчилари клубининг ҳарбий-илмий конференциясида маълум қилди. Тадбир мигрантлар ўртасидаги жиноятчиликка бағишланди.
«Махсус ҳарбий операция давом этаётган бир пайтда (Россия ҳукумати Украинага бостириб киришни шундай атайди — таҳр.), менимча, уларни [мигрантларни] махсус ҳарбий операцияга жалб қилиш керак. Агар сен Россия Федерацияси фуқароси сифатида ҳарбий бурчингни бажаришга тайёр бўлмасанг, бундай шахсни фуқароликдан маҳрум қилиш тўғрисида қарор қабул қилишингиз керак», — деди Бастрикин.
Россия Тергов қўмитаси раҳбари биринчи марта Украинадаги урушга Россия паспортига эга хорижликларни жалб қилишга чақираётгани йўқ. Жорий йилнинг январь ойида «Российская газета»га берган интервьюсида Бастрикин 2022 йилнинг биринчи ярмида Тожикистон, Ўзбекистон ва Қирғизистоннинг 60 мингдан ортиқ вояга етган фуқаролари Россия фуқаролигини қабул қилганини ва шу билан бирга «мамлакатни ҳимоя қилиш конституциявий бурчи» эканлигини таъкидлаган эди. «Шу муносабат билан махсус ҳарбий операция вазифаларини амалга оширишда қатнашиш учун фуқароликка қабул қилинган фуқароларни биринчи навбатда юбориш масаласини кўриб чиқиш мақсадга мувофиқдир», деган эди у.
Россиянинг қатор ОАВлари 20 октябрь куни Россия хавфсизлик кучлари Москва вилоятидаги масжидга келганларни қўлга олиб, мажбуран Москва вилоятидаги военкоматга олиб кетилгани ҳақида хабар берди. Военкоматда уларнинг ҳужжатлари олиб қўйилиб, тиббий кўрикдан ўтишга, Россия Мудофаа вазирлиги билан шартномалар тузишга мажбурланган. «Портфель Генштаба» Telegram каналига маълумотларига кўра, қўлга олинганлар «Россия паспортини олишга улгурган» мигрантлардир.
2022 йил сентябрь ойида Россияда Россия армиясида хизмат қилиш учун шартнома имзолаган чет элликлар олти ойлик жанговар ҳаракатларда қатнашгандан сўнг тезлаштирилган тартибда Россия фуқаролигини олишлари мумкин бўлган ўзгартиришлар қабул қилинди. 2023 йил май ойида Россия президенти Владимир Путин фуқароликка соддалаштирилган қабул қилиш шартларини ўзгартирди. Унга кўра, «махсус операция» даврида бир йил муддатга ҳарбий хизматни ўташ учун шартнома тузган чет элликлар фуқароликка даъвогарлик қилишлари мумкин бўлади.
Август ойида «Медиазона» Россиянинг бир қанча ҳудудларида яқинда Россия фуқаролигини олган хорижликларга қарши «рейдлар» ўтказилганини маълум қилди. Нашр маълумотларига кўра, хавфсизлик кучлари военкомлар билан биргаликда бозорлар ва сабзавот омборларига бориб, чақирув қоғозлари тарқатган, айрим эркаклар военкоматларга олиб кетилиб, ҳарбий рўйхатга олинган. Ҳуқуқ ҳимоячиси Татьяна Котлярнинг хабар беришича, Калуга вилоятида мигрантлар Украинадаги урушда қатнашиш учун шартнома имзоламагунча Россия фуқаролигини олиш учун ҳужжатлар рад этилган.
Аввалроқ Буюк Британия Мудофаа вазирлиги Россияда 2024 йилги президентлик сайловлари арафасида ҳукумат хорижликларни ёллаш орқали мамлакат ичида мобилизациядан қочишга уринаётгани ёзган эди. Вазирлик хулосасида айтилишича, камида жорий йилнинг май ойидан бери Россия тезкор фуқаролик ва юқори маошларни ваъда қилиб, Марказий Осиё давлатларидан келган мигрантларни фаол равишда лламоқда. «РФда камида олти миллион марказий осиёлик мигрантлар истиқомат қилади, эҳтимол Кремль уларни потенциал ёлланганлар деб билади», — дейилади ҳисоботда.

Председатель Следственного комитета России Александр Бастрыкин предложил лишать мигрантов российского гражданства, если они отказываются участвовать в войне в Украине. Об этом он заявил на военно-научной конференции Клуба военачальников России 19 октября. Мероприятие было посвящено вопросам преступности среди мигрантов.
«Пока идёт специальная военная операция (так российские власти называют вторжение в Украину — ред.), я думаю, надо привлечь их [мигрантов] к проведению специальной военной операции. Если ты не готов, будучи гражданином Российской Федерации, исполнять свой воинский долг, надо принимать решение о лишении такого человека гражданства», — сказал Бастрыкин.
Глава СК РФ не впервые призывает привлечь иностранцев с российскими паспортами к войне в Украине. В январе этого года в интервью «Российской газете» Бастрыкин сказал, что в первой половине 2022 года более 60 тысяч совершеннолетних граждан Таджикистана, Узбекистана и Кыргызстана получили гражданство России и вместе с ним «конституционную обязанность по защите принявшей их страны». «В связи с этим целесообразно рассмотреть вопрос о приоритетном направлении натурализованных граждан для участия в выполнении задач специальной военной операции», — заявил тогда он.
Ряд российских СМИ сообщили, что 20 октября российские силовики задержали и насильно доставили посетителей мечети в Подмосковье в военкомат. Там у них отобрали документы, заставили пройти медосмотр и принуждали подписать контракты с Минобороны РФ. По информации Telegram-канала «Портфель Генштаба», задержанными оказались мигранты, «которые успели получить российские паспорта».
• В сентябре 2022 года в России приняли поправки, по которым иностранцы, заключившие контракт на службу в российской армии, могли получить гражданство РФ в ускоренном порядке после полугода участия в боевых действиях. В мае 2023 года президент России Владимир Путин своим указом изменил условия упрощённого приёма в гражданство — теперь претендовать на него могут иностранцы, которые в период проведения «спецоперации» заключили контракт на военную службу на один год.
• В августе «Медиазона» рассказывала, что сразу в нескольких регионах России прошли «облавы» на иностранцев, недавно получивших российское гражданство. По данным издания, силовики вместе с военкомами ходили по рынкам и овощебазам и раздавали повестки, некоторых мужчин забирали в военкоматы и ставили на воинский учёт. Правозащитница Татьяна Котляр сообщила, что в Калужской области мигрантам отказывали в приёме документов для получения гражданства РФ, пока они не подпишут контракт на участие в войне в Украине.
• Ранее Министерство обороны Великобритании писало, что в преддверии президентских выборов 2024 года российские власти пытаются избежать непопулярных мер по мобилизации внутри страны, вербуя иностранцев. В сводке ведомства говорилось, что как минимум с мая этого года Россия активно вербует мигрантов из стран Центральной Азии, обещая ускоренное гражданство и высокую зарплату. «В РФ проживает не менее шести миллионов мигрантов из Центральной Азии, которых Кремль, вероятно, рассматривает как потенциальных рекрутов», — отмечалось в сообщении.