Ижтимоий тармоқларда BYD автомашина ҳайдовчиси Тошкентнинг Яккасарой туманидаги Шота Руставели кўчаси бўйлаб ҳаракатланаётганда хавфли манёврлар қилгани акс этган видео тарқалди.
Машина ичидан тасвирга олинган видеолавҳада ҳайдовчи аввалига қарама-қарши бўлакка чиқади, сўнг ўз бўлагига қайтиб, йўлни ўзгартиради, қизил чироқда ўтиб, пиёдалар ўтиш жойида йўлни кесиб ўтаётган мактаб ўқувчисини деярли уриб юборади. Видео Instagram ижтимоий тармоғида _jamshidk томонидан Stories`да чоп этилди.
Тошкент шаҳар ИИББ «Газета.uz»га ушбу автомашинани (давлат рақами 10 077 ABA) 22 ёшли Х. Х. бошқаргани, унга нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг қуйидаги моддалари билан маъмурий баённома тузилганини маълум қилди.
- 128−5-модданинг 2-қисми (Транспорт воситалари ҳайдовчиларининг йўлнинг қарама-қарши ҳаракатланиш учун мўлжалланган томонига ёки бўлагига йўл ҳаракати қоидаларини бузган ҳолда чиқиши, худди шунингдек авария ҳолати юзага келишига сабаб бўлган, яъни йўл ҳаракатининг бошқа қатнашчиларини тезликни, ҳаракат йўналишини кескин ўзгартиришга ёки ўз хавфсизлигини ёхуд бошқа фуқароларнинг хавфсизлигини таъминлаш учун ўзга чораларни кўришга мажбур қилувчи ҳуқуқбузарликни содир этиши, — БҲМнинг 10 баравари ёки 3,3 млн сўм миқдорида жарима солишга сабаб бўлади);
- 128-моддаси 1-қисми (Ҳайдовчиларнинг транспорт воситаларини пиёдалар йўлкаларидан юргизиши, йўл белгилари ёки йўлнинг қатнов қисмидаги чизиқлар билан белгилаб қўйилган талабларга риоя этмаслиги, одам ташиш, транспорт воситаларини қувиб ўтиш, йўналишли транспорт воситалари тўхтайдиган бекатлардан ёки пиёдалар ўтиш жойларидан юриш, ташқи ёритиш асбобларидан фойдаланиш қоидаларини бузиши, худди шунингдек йўловчиларга лойқа сачратиши, — БҲМнинг иккидан бир қисми ёки 165 минг сўм миқдорида жарима солишга сабаб бўлади);
- 128−4-модда (Светофорнинг тақиқловчи сигналида ёки йўл ҳаракатини тартибга солувчининг тақиқловчи ишорасида йўлнинг қатнов қисмидаги йўл чизиқлари ёки йўл белгилари билан белгиланган тўхташ чизиғини босиб кириш).
Баённома бир неча моддалар бўйича тузилган бўлса, янада оғирроқ жазо қўлланилади, бунда қоидабузар БҲМнинг 10 баравари (3,3 млн сўм) миқдорида жаримага тортилади.

В социальных сетях распространилось видео, на котором водитель автомобиля BYD совершает опасные манёвры, передвигаясь по улице Шота Руставели в Яккасарайском районе Ташкента.
На записи, снятой из салона автомобиля, водитель сначала выезжает на встречную полосу, а затем возвращается на свою полосу, перестраивается между полосами, проезжает на красный свет и чуть не сбивает школьницу, которая переходит дорогу по пешеходному переходу. Видео опубликовали в Stories в Instagram _jamshidk.
В ГУВД Ташкента «Газете.uz» сообщили, что автомобилем (госномер 10 077 ABA) управлял 22-летний Х. Х. В отношении него оформлен административный протокол за нарушение:
• части 2 статьи 128−5 (выезд водителями транспортных средств в нарушение правил дорожного движения на сторону дороги или полосу, предназначенную для встречного движения, а равно совершение ими правонарушения, повлёкшего создание аварийной ситуации, то есть вынудившего других участников дорожного движения резко изменить скорость, направление движения или принять иные меры к обеспечению собственной безопасности либо безопасности других граждан / влечёт штраф до 10 БРВ или 3,3 млн сумов) Кодекса об административной ответственности;
• части 1 статьи 128 КоАО (вождение водителями транспортных средств по пешеходным дорожкам, несоблюдение ими требований, предписанных дорожными знаками или разметкой проезжей части дороги, нарушение правил перевозки людей, обгона транспортных средств, проезда остановок маршрутных транспортных средств или пешеходных переходов, пользования внешними световыми приборами, а равно забрызгивание грязью пешеходов / штраф ½ БРВ или 165 тысяч сумов);
• статьи 128−4 (въезд на стоп-линию и проезд водителями транспортных средств на запрещающий сигнал светофора или на запрещающий жест регулировщика дорожного движения).
Когда протокол оформляется на несколько статьёй, применяется более тяжкое наказание, в данном случае нарушителю грозит штраф в 10 БРВ (3,3 млн сумов).