Ўзбекистон Адвокатлар палатаси адвокатлар фаолиятига бир қатор чекловлар киритишни назарда тутувчи янгиланган «Адвокатнинг касб этикаси қоидалари» лойиҳасини ишлаб чиқди. Ҳужжатни адвокат Саидали Мухторалиев эълон қилди. Лойиҳа норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳалари муҳокамаси портали ёки палатанинг сайтида мавжуд эмас. Амалдаги қоидалар 2013 йил сентябрь ойида қабул қилинган.
Масалан, лойиҳанинг таклиф этилаётган 55-бандига кўра, «Адвокат оммавий ахборот воситалари ва ижтимоий тармоқларда давлат органлари ва уларнинг мансабдор шахсларини муҳокама қилмаслик, уларга нисбатан ахлоққа зид ибораларни ишлатмаслик, мамлакатда амалга оширилаётган ислоҳотларга нисбатан одамларда ишончсизлик кайфиятини юзага келтириши мумкин бўлган материалларни жойлаштирмаслиги лозим».
Палатанинг мазкур банд учун берган изоҳида қайд этилишича, «адвокатлар бугунги кунда ижтимоий тармоқларда фаол ва бу фаоллик аксарият ҳолларда ҳокимият вакилларининг қонуний хатти-ҳаракталарини танқидий мухокама қилиш, фуқароларда давлатга ва амалга оширилаётган ислоҳотларга нисбатан ишончсизлик ҳолатини келтириб чиқариш ҳам учрамоқда».
«Мазкур вазиятлар кескинлашиб, халқнинг ноқонуний митинглар уюштириши, аҳоли тинчлиги бузилишига ҳам сабаб бўлмоқда. Шу боисдан, уларнинг ОАВ ва ижтимоий тармоқлардаги хулқ-атвор қоидаларини белгилаб бериш мақсадга мувофиқ. Бундан ташқари мазкур қоидалар Белорус Республикасида Адвокатларнинг касб этикаси қоидаларининг 65-бандида, Францияда Адвокатларнинг касб этика кодекснинг 19-бандида ҳам назарда тутилган», — дейилади тушунтириш хатида.
«Газета.uz» ушбу мамлакатлар тажрибасини ўрганиб чиқди, бироқ Франциянинг Адвокатлар ахлоқ кодексининг 19-бандида фақатгина адвокат тўғридан-тўғри ёки билвосита ёлғон ёки ёлғон бўлиши мумкин бўлган ёхуд кимгадир буни амалга оширишга ёрдам бериши мумкин бўлган ёзма матнлар ёки изоҳларни бевосита ёки билвосита нашр этмаслиги лозим, дейилади.
Беларусия адвокатлар касбий этика қоидаларининг 65-бандида айтилишича, адвокатлар аниқ ва ишончли маълумотларни ОАВга тақдим этиши, Интернетда тарқатишга (шу жумладан изоҳ ва баҳолар бериш) ҳақли. ОАВ вакили билан мулоқот қилаётган адвокат унинг сўзлари оммавий аудиторияда нотўғри кўринишда талқин қилинмаслиги учун зарур чораларни кўриши лозим.
«Адвокат давлат органининг мансабдор шахси ноқонуний ҳаракат қилса ҳам, у ҳақида ОАВда ёки ижтимоий тармоқда лом-мим деёлмас экан. Булар адвокатни сўз ва фикр эркинлигидан маҳрум қилиб, адвокатура соҳасини жарликка улоқтирмоқчи. Даҳшат!!!» — деб ёзди юрист Саидали Мухторалиев.
Унинг таъкидлашича, мазкур қоидалар қабул қилинса, «адвокатура қўпол қилиб айтганда «ўлади». Шунингдек, у янги тузатишлар Конституциянинг 33-моддасидаги «ҳар ким фикрлаш, сўз ва эътиқод эркинлиги ҳуқуқига эга», «ҳар ким исталган ахборотни излаш, олиш ва тарқатиш ҳуқуқига эга» деган нормага зид, деган фикрда.
«Давлат аппаратининг қайсидир механизмида ислоҳот нотўғри қўлланилса, ёки ислоҳотнинг ўзи хато бўлса, буни танқид қилишга ҳаққи бор адвокатнинг. Бошқа одамлар каби. Энди, тасаввур қилинг. Адвокат масалан, қайсидир қонун, фармон ёки қарорга қўшилмаса ва ўз қарши фикрини асослантириб материал жойлаштирса, булар жорий қиладиган этика қоидасини бузган бўлади. Ва натижада «Адвокатура тўғрисида»ги қонуннинг 15-моддасига асосан этика қоидаларини бузганлигим учун унинг адвокатлик лицензияси бекор қилинади», — деб ёзди у.
Адвокат, шунингдек, палатанинг адвокатларнинг фикр-мулоҳазалари ноқонуний митинглар уюштиришга олиб келиши ҳақидаги баёнотини ёлғон деб ҳисоблайди.
Адвокат Аллан Пашковский «Газета.uz»га Адвокатнинг касб этикаси қоидаларига (АКЭҚ) киритиш таклиф этилаётган ўзгартиришлар «юмшоқ қилиб айтганда, қуйидаги бир қатор сабабларга кўра йўл қўйиб бўлмайдиган, қонунга зид, адвокат мақомининг моҳиятига ва халқаро ҳуқуқ нормаларига зид» деб ҳисоблашини маълум қилди.
«АКЭҚга таклиф қилинаётган қўшимчалар уларга амал қилиш зиммасига юклатилаётган барча адвокатлар иштирокида ишлаб чиқилмади ва муҳокама қилинмади. АКЭҚга қўшимчаларни ишлаб чиқишда шаффофлик йўқ, яъни хаёлига шундай „ажойиб“ ғоя келиб қолган номаълум „қаҳрамон“ қисмида», — деди у.
Адвокат, шунингдек, ушбу қоидалар янги Конституциянинг 33-моддасига зид экани, шу боисдан ҳам «улар Конституциявий суд томонидан мамлакат Конституциясига мувофиқлиги ёки унга зидлиги (улар қабул қилинган тақдирда) нуқтаи назаридан кўриб чиқилиши процессуал зарурат» эканини таъкидлади.
Аллан Пашковский ҳам қоидаларга таклиф этилаётган қўшимчалар билан адвокатлик институтини «ниҳоят адвокатларнинг ўзлари (маълум бир қисми) қўллари билан ўлдиради, фақат адвокатларнинг оғзини скотч билан елимлаш, қўлларига эса кишан тақиш қолади». Шу билан бирга, адвокатларнинг давлатдан тўлиқ мустақиллигини таъминлаш билан боғлиқ вазият ҳал этилмаганлигича қолмоқда, деди у.
«Мамлакат адвокатларидан бири сифатида, Тошкент шаҳри адвокатлар делегатлари аъзоси сифатида, мен махсус процессуал мақомли инсон ва фуқаро сифатида адвокат эркинлигини чеклашга қаратилган АКЭҚга таклиф этилаётган бундай қўшимчаларга мутлақо қаршиман ва бундай таклифларни ўта номақбул деб ҳисоблайман», — деди у.
Аллан Пашковский ўзининг яқинда «Газета.uz» учун колонкасида Ўзбекистонда адвокатлик соҳаси муаммоларига, жумладан, давлатдан мустақил бўлмаслик, қонунчилик ташаббусининг йўқлигига эътибор қаратган эди. Шунингдек, у Адвокатлар палатасининг амалдаги иш механизмлари номукаммаллигини қайд этди.
Адвокат БАҳодир Аҳмедов кимнингдир нотўғри фикри учун ноқонуний митинг ўтказилган бўлса, бунинг учун шусиз ҳам жавобгарлик борлигини қайд этди.
«Лекин буни деб бошқа асосли танқидлар билан ўз фаол жамоатчилик позициясини билдириб келаётган адвокатлар ҳам куйиб қолмаслиги керак-ку. Агар бу лойиҳа ўтиб кетса, Алим Эрназаров (Адвокатлар палатасининг ҳозирги раҳбари — таҳр.) номи адвокатларнинг душмани бўлган раис сифатида тарихда қолади. Бундай номда эсланишдан Худо сақласин. Палата адвокатларнинг ҳуқуқларини янада кенгайтиришга ҳаракат қилувчи, адвокатларга тиргак бўлувчи ташкилот бўлиши лозим. Душманлик қилувчи эмас», — деб ёзди у.
Юристнинг фикрича, Адлия вазирлиги ҳам ушбу лойиҳага изоҳ бериши керак, чунки бу Ўзбекистоннинг бутун суд тизимига таъсир кўрсатади.
Палатанинг муносабати
Ўзбекистон Адвокатлар палатаси раҳбарияти душанба куни кечқурун Авокатнинг касб этика Қоидаларини янги 55 банд билан тўлдириш юзасидан таклиф этилган матн билан Ўзбекистон Республикаси Адвокатлар палатаси раҳбарияти нафақат келишмаслигини, балки қатъий қарши эканлигини ва бундай бўлмаслигини билдирди.
«Шу билан бирга, адвокатларимиздан Адвокатнинг касб этика Қоидалари юзасидан ўз таклифларини ёзма равишда Адвокатлар палатасига етказишларини сўраб қоламиз», — дейилади хабарда.
«Лойиҳада бошқа асоссиз бандлар ҳам мавжуд»
Адвокат Саидали Мухторалиев Адвокатлар палатасининг баёноти уни қониқтирмаганини таъкидлади. Унинг фикрича, ҳужжат лойиҳасида саволлар нафақат 55-бандда, балки бошқа «асоссиз ва бир-биридан мантиқсиз бандлар ҳам мавжуд.
Масалан, 8-банддаги «…мижозларни йўлдан оздириши ёки ишнинг муваффақиятли натижаси учун асоссиз умидларни келтириб чиқариши мумкин бўлган баёнотлар, маслаҳатлар, ноаниқликлар бўлмаслиги керак» деганда нимани тушуниш керак? Ё бўлмасам, шу банддаги «адвокат ўзини ёки адвокатлик тузилмаси фаолиятини реклама қилиши мумкин эмас» деган қоида.
«Келинг, унда ҳамма адвокатлар ўз офиси тепасига осилган „адвокатлар“ деган ёзувни олиб ташласин. Бирор-бир фуқаро қаерда адвокатлар борлигини умуман билмасин».
Лойиҳанинг 19-бандида «ўз ҳамкасблари ва бошқа шахсларнинг касбий ва ишбилармонлик фазилатларини оммавий ахборот воситалари ёки ижтимоий тармоқларда чиқиш орқали танқидий муҳокама қилишга ҳақли эмас» деган қоида ҳам, Саидали Мухторалиевнинг фикрича, сўз ва фикр эркинлигига тамомила зид.
Лойиҳанинг 57-бандида «адвокат адвокат сўровини юборишда қонунчилик ҳужжатларида қайд этилган нормаларни тушунтириб беришни сўраб мурожаат қилиши мумкин эмас» дейилади.
«Кечирасиз, бирор-бир қонун ёки қонуности ҳужжатида чекланмаган „тушунтириш сўраш“ ҳуқуқини чеклашга нима ҳаққингиз бор сизларнинг? Демак, биргина мана шу нарсага эртага адвокатнинг лицензиясини бекор қиласизларми? Инсоф борми сизларда?» — деб ёзди у.
У 17 ноябрь куни бугунги маъмуриятнинг ваколат муддати тугаши ва 18 ноябрь кунидан палатага янги раҳбарият сайланиши кераклигини маълум қилди. Юристнинг фикрича, адвокатуранинг эртанги тақдирини ҳал қиладиган энг муҳим ҳужжатларни ишлаб чиқилишини бугунги маъмуриятга қолдириш жуда катта хато. Аввал янги раҳбарият сайлансин, улар жамоатчилик ва адвокатларга ўз режалари ҳамда стратегиясини эълон қилсин. Ана шундан кейин, адвокатурага оид зарурий ҳужжатларни ишлаб чиқиш ишлари бошланса тўғри бўлади.

Палата адвокатов Узбекистана разработала проект обновлённых Правил профессиональной этики адвоката (ППЭА), которые предусматривают ряд ограничений деятельности адвокатов. Документ опубликовал юрист Саидали Мухторалиев. На портале СОВАЗ или на сайте палаты проект отсутствует. Текущие правила приняты в сентябре 2013 года.
Согласно предлагаемому пункту 55 проекта, «адвокат не должен обсуждать государственные органы и их должностных лиц в СМИ и социальных сетях, не должен использовать в их адрес неэтичные выражения, не должен размещать материалы, которые могут создать у людей чувство недоверия к реформам, реализуемым в стране».
Палата объясняет это тем, что сегодня адвокаты активны в социальных сетях, и «в большинстве случаев эта активность приводит к критическому обсуждению законных действий власти, а также создаёт у граждан состояние недоверия к государству и реализуемым реформам».
«Такие ситуации обостряются, люди организуют незаконные митинги, и это является причиной нарушения спокойствия населения. Поэтому уместно определить правила их поведения в СМИ и социальных сетях. Кроме того, эти правила упоминаются также в пункте 65 Правил профессиональной этики адвокатов Республики Беларусь и в статье 19 Кодекса профессиональной этики адвокатов во Франции», — говорится в пояснительной записке.
«Газета.uz» изучила опыт указанных стран, однако в пункте 19 Кодекса этики адвокатов Франции отсутствуют такие положения.
В пункте 65 Правил профессиональной этики адвокатов Беларуси говорится, что адвокаты вправе предоставлять СМИ, распространять (в том числе посредством комментарием, оценок) в интернете точную и достоверную информацию. Адвокат, общаясь с представителями СМИ должен принимать меры для того, чтобы его слова не были преподнесены массовой аудитории в искажённом виде.
«Даже если должностное лицо государственного органа действует незаконно, о нем нельзя будет говорить в СМИ или в социальных сетях. Они хотят лишить адвоката свободы слова и мнения и бросить адвокатскую сферу в пропасть. Ужас!» — написал юрист Саидали Мухторалиев.
По его словам, в случае одобрения новых правил адвокатура, «грубо говоря, умрёт». Он считает, что новые поправки противоречат статьи 33 Конституции (каждый имеет право на свободу мысли, слова и убеждений; каждый имеет право искать, получать и распространять любую информацию).
«Юрист имеет право критиковать, если реформа применяется неправильно в каком-то механизме государственного аппарата или если сама реформа является ошибкой. Как и другие люди. Теперь представьте, например, если адвокат не согласен с каким-либо законом, приказом или решением и публикует материалы, обосновывающие его мнение, он нарушает введённые им правила этики. В результате у него отзовут лицензию адвоката за нарушение правил этики согласно статье 15 закона „Об адвокатуре“», — указал он.
Юрист также считает ложным утверждение палаты о том, что заявления адвокатов приводят к организации незаконных митингов.
Адвокат Аллан Пашковский сообщил «Газете.uz», что предлагаемые изменения в ППЭА он считает, «мягко говоря, недопустимыми, противоправными, противоречащими самой сути статуса адвоката и нормам международного права по ряду причин».
«Отсутствовала разработка и всеобъемлющее обсуждение с участием всех адвокатов страны, на которых предполагается возложить соблюдение предлагаемых дополнений ППЭА. Нет транспарентности в разработке дополнений в ППЭА, а именно в части неизвестности „героя“, у которого в голове родилась такая „замечательнейшая“ идея», — сказал он.
Юрист также указал, что эти правила противоречат положениям статьи 33 Конституции, из-за чего «они подпадают под процессуальную необходимость их рассмотрения в Конституционном суде на предмет соответствия или противоречия Конституции страны (в случае их принятия)».
Аллан Пашковский тоже считает, что предлагаемыми дополнениями в правила институт адвокатуры «будет окончательно умерщвлён руками самих же адвокатов (определённой её части), останется только лишь заклеить адвокатам рты скотчем, а руки облачить в наручники». При этом неразрешённой остаётся ситуация с обеспечением полной независимости адвокатов от государства, сказал он.
«Как один из адвокатов страны, как член делегатов адвокатов от города Ташкента я категорически против таких предлагаемых дополнений в ППЭА, направленных на ограничение свободы адвоката как лица со специальным процессуальным статусом и как гражданина и считаю такие предложения крайне недопустимыми», — заявил он.
Аллан Пашковский в своей недавней колонке для «Газеты.uz» обратил внимание на проблемы адвокатуры Узбекистана, к примеру, зависимость от государства и отсутствие законодательной инициативы. Он также отметил несовершенства в нынешних механизмах работы Палаты адвокатов.
Адвокат Сергей Майоров считает, что если такой документ будет принят, это «нас отбросит даже не на 20 лет, а, может быть, на 120 лет назад».
«Фактически такие изменения в законодательстве или правила этики предполагают дублирование более важных документов, а именно законов. То есть предполагается введение изменений, видимо, и в закон „Об адвокатуре“, и Кодекс об административной ответственности, и в Уголовный кодекс. Вот этих институтов, которыми будут запрещены определённые действия со стороны адвокатов. В отношении простых граждан это уже давно работает. Блогеров сколько уже посадили. Теперь на скамью подсудимых хотят посадить и тех адвокатов, которые так же будут смело выражать свои мысли», — сказал он.
Юрист подчеркнул, что принятие такого рода норм означает «очередную потерю демократии, потерю развития нашего общества».
«Я обращаю ваше внимание, это грубейшее нарушение Пакта о гражданских и политических правах, которое Узбекистан подписал ещё 1995 году. И возникает ещё один очень важный вопрос: кто формировал повестку дня? По уставу Палаты адвокатов это сделали правление палаты. Значит, правление палаты одобрило этот проект. Значит, правление палаты — это не наш друг, это не наш защитник, это не наш организатор, а это наш враг, это наш антипод. Это инструмент государства против адвокатов», — заявил Сергей Майоров.
Адвокат Баходир Ахмедов отметил, что если незаконный митинг был проведён из-за чьего-то неправильного мнения, за это отдельно предусмотрена ответственность.
«Но адвокаты, выражающие свою активную публичную позицию иной обоснованной критикой, не должны из-за этого страдать. Если этот проект пройдёт, имя Алима Эрназарова (нынешнего председателя Палаты адвокатов — ред.) войдёт в историю как врага юристов. Не дай Бог запомниться под таким именем. Палата должна быть организацией, которая стремится к дальнейшему расширению прав адвокатов и оказывает поддержку адвокатам», — написал он.
Юрист считает, что Министерство юстиции также должно прокомментировать этот проект, поскольку он повлияет на всю судебную систему Узбекистана.
Реакция палаты
Руководство Палаты адвокатов Узбекистана в понедельник вечером сообщило, что «не согласно и выступает категорически против» предлагаемого пункта 55 в Правилах профессиональной этики адвокатов.
«Этого (внесения этой поправки — ред.) не произойдёт. Вместе с тем, мы просим наших адвокатов внести в Палату адвокатов свои предложения в письменной форме относительно Правил профессиональной этики адвокатов», — говорится в сообщении.
«Проект содержит и другие необоснованные пункты»
Юрист Саидали Мухторалиев заявил, что не удовлетворён заявлением Палаты адвокатов. По его мнению, в проекте документа вопросы вызывает не только 55-й пункт, но и другие «необоснованные и нелогичные» пункты.
Например, в пункте 8 говорится, что «не должно быть никаких заявлений, советов, неточностей, которые могут ввести клиентов в заблуждение или создать необоснованные ожидания успешного результата работы». В этом же пункте указано, что «адвокат не может рекламировать себя или деятельность адвокатской структуры».
«Давайте попросим всех адвокатов снять табличку „адвокаты“, висящую над их офисом. Гражданин вообще не должен знать, где есть адвокаты», — написал Мухторалиев.
Пункт 19 проекта гласит, что «никто не имеет права критически обсуждать профессиональные и деловые качества своих коллег и других лиц, выступая в СМИ или социальных сетях», что, по мнению Саидали Мухторалиева, полностью противоречит свободе слова и мнений.
В пункте 57 проекта указано, что «адвокат не может при направлении адвокатского запроса требовать разъяснения норм, упомянутых в правовых документах».
«Простите, а какое вы имеете право ограничивать право требовать разъяснений, которое не ограничено ни законом, ни правовым документом? Значит, вы завтра собираетесь отозвать лицензию адвоката только из-за этого? У вас вообще есть совесть?» — написал юрист.
Он сообщил, что 17 ноября истечёт срок полномочий нынешнего руководства Палаты адвокатов, а 18 ноября должно быть избрано новое руководство. Юрист считает, что будет большой ошибкой оставлять нынешней администрации разработку важнейших документов, которые будут решать дальнейшую судьбу адвокатуры.