Европа Иттифоқи ва Марказий Осиё давлатлари стратегик шерикликни давом эттириш ва ҳамкорликни мустаҳкамлаш мажбуриятини олди. Бу ҳақда 23 октябрь куни Люксембургда бўлиб ўтган «Европа Иттифоқи — Марказий Осиё» форматидаги вазирларнинг 19-учрашуви якунлари бўйича қабул қилинган қўшма коммюникеда айтилади.
Йиғилишда Ўзбекистон, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Туркманистон ташқи ишлар вазирлари Европа Иттифоқининг барча 27 давлати вакиллари билан илк бор бир вақтнинг ўзида учрашди.
«Бугунги учрашув… минтақаларимиз ўртасидаги умумий қадриятлар ва ўзаро манфаатларга асосланган ҳамкорликнинг янги босқичидан далолат беради. Биз Марказий Осиёдаги ҳамкорларимизнинг ислоҳотларини янада қўллаб-қувватлашга тайёрмиз», — деди Европа Иттифоқининг ташқи ишлар ва хавфсизлик сиёсати бўйича Олий вакили Хосеп Боррел.
Унинг қўшимча қилишича, Европа Иттифоқи «Россиянинг Украинага қарши босқинчилик уруши оқибатларини, шунингдек, бошқа минтақавий ва глобал муаммоларни енгиш» учун Марказий Осиё давлатлари билан «яқиндан ҳамкорлик қилишда» давом этади.
Вазирлар Европа Иттифоқи ва Марказий Осиё ўртасидаги алоқаларни чуқурлаштириш бўйича Қўшма йўл харитасини тасдиқлади. У минтақалараро сиёсий мулоқот ва ҳамкорлик, савдо-иқтисодий алоқаларни кенгайтириш, энергетика, иқлимга бетараф иқтисодиёт ва умумий хавфсизлик муаммоларини ҳал қилиш каби муҳим соҳаларни қамраб олади.
Европа Иттифоқи, баёнотда таъкидланганидек, йиғилиш иштирокчиларини Россияга қарши санкцияларнинг 11-тўплами (июнь ойида тасдиқланган — таҳр.) ҳақида маълум қилди ва «Европа Иттифоқи санкциялари контекстида натижага йўналтирилган мулоқот ва ҳамкорлик муҳимлигини таъкидлади».
«Европа Иттифоқи санкцияларни айланиб ўтишнинг олдини олиш муҳимлигини таъкидлади ва иштирокчилар ушбу йўналишдаги ҳамкорликни давом эттиришга келишиб олдилар», — дейилади ҳужжатда.
Вазирлар, шунингдек, БМТ Низоми ва халқаро ҳуқуқнинг асосий тамойиллари: барча мамлакатларнинг мустақиллиги, суверенитети ва ҳудудий яхлитлигини ҳурмат қилиш каби «содиқликларини изҳор қилдилар». «Улар халқаро гуманитар ҳуқуқни ҳурмат қилиш ва низоларни ядро қуролидан фойдаланмасдан ёки қўллаш таҳдидисиз тинч йўл билан ҳал этиш зарурлигини таъкидладилар», — дейилади коммуникеда.
Бундан ташқари, вазирлар қонун устуворлиги, демократия, ҳокимиятни тўғри бошқариш, гендер тенглиги ва умуминсоний ҳуқуқлар соҳаларида «тараққиёт муҳимлигини яна бир бор тасдиқладилар». Иштирокчилар оммавий ахборот воситалари ва сўз эркинлигини «кафолатлашнинг аҳамияти», шунингдек, дезинформация ва нафрат сўзларидан ҳимояланиш зарурлигини муҳокама қилдилар, дейилади ҳужжатда.
Учрашувда муҳокама қилинган бошқа мавзулар орасида иқлим, сув, энергетика ва экологик муаммоларни ҳал қилишда Марказий Осиёда минтақалараро ҳамкорликни ривожлантириш, Марказий Осиёнинг Европа Иттифоқи билан таълим соҳасидаги ҳамкорлиги ва Афғонистондаги вазият ҳам ўрин олди.
Вазирлар 2024 йилда Туркманистонда яна учрашишга келишиб олдилар. «Европа Иттифоқи — Марказий Осиё» биринчи саммити ҳам келаси йилнинг иккинчи чорагида Ўзбекистонда ўтказилиши режалаштирилган.
Бундан олдин, 2024-йилнинг 29−30 январь кунлари Брюсселда «Европа Иттифоқи-Марказий Осиё» инвестиция форуми бўлиб ўтади, улар коммуникеда қайд этилганидек, икки ҳудуд ўртасида «барқарор транспорт алоқаларини ривожлантиришдан» манфаатдор бўлган давлат ва хусусий инвесторлар иштирокида ўтказилади.

Европейский Союз и страны Центральной Азии обязались продолжать стратегическое партнёрство и укреплять сотрудничество. Об этом говорится в совместном коммюнике, принятом по итогам 19-й министерской встречи в формате «ЕС — Центральная Азия», которая состоялась 23 октября в Люксембурге.
На встрече министры иностранных дел Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана впервые встретились с представителями всех 27 стран ЕС одновременно.
«Сегодняшняя встреча … знаменует собой новый уровень сотрудничества между нашими регионами на основании общих ценностей и взаимных интересов. Мы готовы предложить дальнейшую поддержку реформам наших центральноазиатских партнёров», — заявил верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель.
Он добавил, что Евросоюз продолжит «тесно сотрудничать» со странами ЦА, чтобы «справиться с последствиями агрессивной войны России против Украины, а также с другими региональными и глобальными проблемами».
Министры одобрили Совместную дорожную карту по углублению связей между ЕС и Центральной Азией. Она охватывает ключевые области, включая межрегиональный политический диалог и сотрудничество, расширение торгово-экономических связей, энергетику, климатически нейтральную экономику и решение общих проблем безопасности.
Евросоюз, как говорится в заявлении, проинформировал участников встречи об 11-м пакете ограничительных мер в отношении России (был утверждён в июне — ред.) и отметил «важность ориентированного на результат диалога и сотрудничества в контексте режимов санкций ЕС».
«ЕС подчеркнул важность предотвращения обхода санкций, и участники договорились продолжить взаимодействие в этом направлении», — говорится в документе.
Министры также «выразили приверженность» соблюдению Устава ООН и фундаментальных принципов международного права: уважение независимости, суверенитета и территориальной целостности всех стран. «Они подчеркнули, что уважение международного гуманитарного права и мирное разрешение конфликтов без применения или угрозы применения ядерного оружия необходимы», — отмечается в коммюнике.
Кроме того, министры «подтвердили важность прогресса» в области верховенства закона, демократии, правильного государственного управления, гендерного равенства и всеобщих прав человека. Участники обсудили «важность гарантирования» свободы СМИ и выражения мнений, а также необходимость защиты от дезинформации и разжигания ненависти, говорится в документе.
Среди других тем, которые обсуждались на встрече, — продвижение межрегионального сотрудничества в Центральной Азии для решения климатических, водно-энергетических и экологических проблем, партнёрство ЦА с ЕС в сфере образования и ситуация в Афганистане.
Министры договорились вновь собраться в 2024 году в Туркменистане. Во втором квартале следующего года в Узбекистане также запланировано проведение первого саммита «ЕС — Центральная Азия».
До этого, 29−30 января 2024 года, в Брюсселе пройдёт Инвестиционный форум ЕС и Центральной Азии с участием государственных и частных инвесторов, которые, как говорится в коммюнике, заинтересованы в «развитии устойчивых транспортных связей» между двумя регионами.