Марказий Осиё мамлакатлари ва АҚШ ўртасидаги муносабатларни мустаҳкамлаш Қўшма Штатлар томонидан минтақа халқлари учун «янги умид ва имкониятлар дунёси» сифатида қаралмоқда. Бу ҳақда сешанба куни Самарқандда бўлиб ўтган «C5+1» форматидаги минтақавий ҳамкорлик бўйича биринчи вазирлар йиғилиши якунлари бўйича ўтказилган матбуот анжуманида АҚШ Халқаро ҳамкорлик агентлиги (USAID) администратори Саманта Пауэр маълум қилди.
«Газета.uz» мухбирининг хабар беришича, USAID раҳбари Марказий Осиё давлатлари ва АҚШ ўртасидаги ҳамкорлик тарихи 1991 йил декабрида — Вашингтон минтақа давлатларининг мустақиллигини биринчилардан бўлиб тан олган пайтда бошланганини эслатди.
«Президент Жорж Буш ушбу янги давлатларнинг мустақиллигини расман тан олиб, шундай деган: «Бугун биз янги умид ва имкониятлар дунёсига дуч келяпмиз… Энди биз бу янги давлатларни тинчликни сақлаш ва янада фаровон келажак қуришга жалб қилиш муаммоси олдида турибмиз», — деб эслади Саманта Пауэр.
«32 йил давомида биз тинчлик ва фаровон келажакка эришиш учун бирга ишладик. Тадбиркорлик ва демократияни бўғиб қўйган Совет иттифоқидан Марказий Осиё халқлари пайдо бўлар экан, замонавий давлатларнинг фаолият юритиши учун зарур бўлган мустақил институтларнинг ривожланишини қўллаб-қувватладик. Мамлакатлар ўз иқтисодларини очар экан, биз Марказий Осиё тадбиркорлари ўз бизнесларини ривожлантириш учун зарур бўлган капитални олишларини таъминлаш учун инвесторларни жалб қилишга ёрдам бердик. Марказий осиёликлар эса ўз турмуш даражасини яхшилашга интилишар экан, биз улар билан соғлиқни сақлаш, таълим ва турмуш шароитини яхшилаш устида ишладик», — деди USAID раҳбари.
Унинг таъкидлашича, президент Жо Байден сентябрда Нью-Йоркда бўлиб ўтган «C5+1» саммитида минтақа давлатлари ва Қўшма Штатлар ўртасидаги муносабатларнинг мустаҳкамланишини «тарихий лаҳза» деб атаган.
«Биз бу лаҳзани — президент Бушнинг сўзларини ўз ичига олган ҳолда, Марказий Осиё халқлари учун яна бир „янги умид ва имкониятлар дунёси“ деб биламиз. Ва мен президент Байденнинг илтимосига кўра, бу суръатни давом эттириш ва ушбу муҳим минтақа мамлакатлари ва халқлари билан шериклигимизни чуқурлаштириш учун келдим», — деди у.
Саманта Пауэр, шунингдек, минтақа давлатларининг ўзлари ўртасида ҳамкорлик мустаҳкамланиб бораётгани ва улар ҳокимияти томонидан амалга оширилаётган ислоҳотларни алоҳида таъкидлади.
«Биз бутун минтақа бўйлаб ҳамкорликнинг ривожланишини, ислоҳот дастурларини катта иштиёқ билан кузатмоқдамиз, гарчи уларнинг аксарияти ҳали дастлабки босқичда бўлса-да, кўплаб жойларда илдиз отмоқда, шунингдек, фуқаролик жамияти ташкилотлари томонидан эришилган муҳим ютуқлар, масалан, меҳнатни муҳофаза қилишни кучайтириш ва гендер зўравонлигига қарши курашни келтириш мумкин», — деди Саманта Пауэр.
У Марказий Осиё халқлари ўртасидаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлашда минтақа мамлакатлари ёшларининг ўрни муҳим эканини таъкидлади.
«Биламанки, минтақа аҳолисининг ярмидан кўпи 30 ёшдан кичик. Бир-бирига ва дунёга ҳар қачонгидан ҳам кўпроқ боғланган янги авлод ўз истеъдоди, куч-ғайрати ва ғояларини ўз мамлакатлари келажаги учун сармоя қилишга тайёр. Кеча мен Тошкентдаги мактаблардан бирининг тахминан 16−17 ёшли ўн биринчи синф ўқувчилари билан суҳбатлашиш имконига эга бўлдим, улар келажакда нимага эришмоқчилиги, ўз мактабларида қандай из қолдирмоқчи эканликлари ҳақида гапирди», — деди Саманта Пауэр.
Аввалроқ «Газета.uz» Саманта Пауэр ҳам савдодаги тўсиқларни бартараф этиш, «яшил» иқтисодиётни ривожлантириш ва дезинформацияга қарши курашиш учун Марказий Осиё мамлакатларига 14,3 миллион доллар ажратилишини маълум қилгани ҳақида хабар берганди.
Бир кун аввал Тошкентда у Ўзбекистонга соғлиқни сақлаш, иқтисодий ўсиш, маҳаллий бошқарув ва инклюзив таълимни қўллаб-қувватлаш учун салкам 19 миллион доллар ажратилишини эълон қилганди. USAID раҳбари президент Шавкат Мирзиёев билан ҳам учрашган.
19 сентябрь куни БМТнинг Нью-Йоркдаги штаб-квартирасида Марказий Осиё давлатлари ва АҚШ раҳбарларининг «С5+1» форматидаги биринчи саммити бўлиб ўтган. Музокараларда терроризмга қарши курашни кучайтириш, минтақавий иқтисодий алоқаларни мустаҳкамлаш ва энергия хавфсизлигини таъминлаш масалалари муҳокама қилинган. Саммитда «барча давлатларнинг суверенитети ва ҳудудий яхлитлигини ҳурмат қилиш зарурати» ҳамда «бошқарув ва қонун устуворлигини такомиллаштириш бўйича олиб борилаётган ислоҳотлар» муҳокама қилинган.

Укрепление отношений между странами Центральной Азии и США рассматривается Соединёнными Штатами как «новый мир надежд и возможностей» для народов региона. Об этом на пресс-конференции по итогам первой Министерской встречи по вопросам регионального взаимодействия формата «C5+1» в Самарканде во вторник заявила администратор Агентства США по международному сотрудничеству (USAID) Саманта Пауэр.
Как передаёт корреспондент «Газеты.uz», глава USAID напомнила, что история сотрудничества стран Центральной Азии и США началась в декабре 1991 года, когда Вашингтон одним из первых признал независимость государств региона.
«Президент Джордж Буш официально признал независимость этих новых государств, сказав: „Сегодня мы стоим перед новым миром надежд и возможностей… Сейчас перед нами стоит задача вовлечь эти новые государства в поддержание мира и построение более процветающего будущего“», — вспомнила Саманта Пауэр.
«И вот уже 32 года мы вместе работаем над достижением мира и более процветающего будущего. Когда народы Центральной Азии выходили из состава Советского Союза, подавлявшего предпринимательство и демократию, мы поддерживали становление независимых институтов, необходимых для функционирования современных государств. По мере того как страны открывали свою экономику, мы помогали привлекать инвесторов, чтобы предприниматели Центральной Азии получили капитал, необходимый для развития своего бизнеса. И когда жители Центральной Азии стремились повысить уровень жизни, мы вместе с ними работали над улучшением здравоохранения, образования и источников средств к существованию», — отметила глава USAID.
c5+1, usaid, саманта пауэр, сша, центральаня азия
Она отметила, что президент Джо Байден на сентябрьском саммите «C5+1» в Нью-Йорке назвал укрепление отношений между странами региона и США «историческим моментом».
«Мы действительно видим в этом моменте — заимствуя слова президента Буша — ещё один „новый мир надежд и возможностей“ для народов Центральной Азии. И я нахожусь здесь по просьбе президента Байдена для того, чтобы продолжать развивать этот импульс и углублять наше партнёрство со странами и народами этого важнейшего региона», — сказала она.
Саманта Пауэр также подчеркнула укрепление сотрудничества между самими странами региона и реформы, реализуемые их властями.
«Мы с огромным воодушевлением наблюдаем за развитием сотрудничества по всему региону, за программами реформ, которые, хоть многие из них ещё находятся на ранних стадиях, укореняются во многих местах, наряду со значительным прогрессом, уже достигаемым организациями гражданского общества, например, в укреплении охраны труда и борьбе с гендерным насилием», — отметила Саманта Пауэр.
Она указала на особую роль молодёжи стран региона для дальнейшего укрепления сотрудничества между народами Центральной Азии.
«Я знаю, что более половины населения региона моложе 30 лет, и новое поколение — более связанное друг с другом и с миром, чем когда-либо, — готово вложить свои талант, энергию и идеи в будущее своих стран. Вчера мне довелось пообщаться с группой одиннадцатиклассников, примерно 16−17 лет, в одной из школ Ташкента, которые с воодушевлением рассказывали о том, чего они хотят добиться в будущем, какой след они хотят оставить в своём сообществе», — отметила Саманта Пауэр.
«Мы хотим помочь превратить возможности, исходящие из этого момента, в прогресс для молодых людей, который они будут ощущать каждый день в своей повседневной жизни», — подчеркнула она.
Ранее «Газета.uz» сообщала, что на пресс-конференции Саманта Пауэр также анонсировала выделение странам Центральной Азии 14,3 млн долларов на устранение барьеров для торговли, развитие «зелёной» экономики, а также борьбу с дезинформацией.
Накануне в Ташкенте она объявила о выделении Узбекистану почти 19 млн долларов на поддержку сферы здравоохранения, экономического роста, местного управления и инклюзивного образования. Глава USAID также встретилась с президентом Шавкатом Мирзиёевым.
19 сентября в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке состоялся первый саммит лидеров стран Центральной Азии и США в формате «С5+1». Переговоры сконцентрировались на усилении борьбы с терроризмом, укреплении региональных экономических связей и энергетической безопасности. На саммите обсуждались «необходимость уважения суверенитета и территориальной целостности всех стран» и «продолжающиеся реформы по улучшению управления и верховенства закона».