Ўзбекистоннинг янги лоукостер авиакомпанияси Humo Air 25 октябрь куни Тошкентда бўлиб ўтган илк матбуот анжуманида ривожланиш режаларини тақдим этди, деб хабар қилди унинг вакиллари «Газета.uz»га.
Ўзбекистонда бошланган фаолиятнинг биринчи кварталида лоукостер 1000 дан ортиқ рейсларни амалга ошириш ва 200 мингдан ортиқ йўловчига хизмат кўрсатишни режалаштирмоқда.
Humo Air йил охиригача учта Airbus самолётини олиши кутилмоқда, шундай қилиб, авиакомпания 2024 йил бошига қадар тўртта Airbus 320/321 лайнерига эга бўлади. 2025 йил охирига келиб, лоукостер ўз паркини 18 та самолётга етказишни режалаштирмоқда.
«Humo Air Ўзбекистонда ички туризмни ривожлантиришга интилади. Аввало, авиакомпания одамларга имкон қадар кўпроқ бирга бўлиш имкониятини беришга ҳаракат қилади», — дея таъкидлади авиаташувчи вакиллари.
Шу тариқа Humo Air авиакомпанияси Самарқанд, Бухоро, Қарши, Нукус, Урганч ва Термизга ҳар куни мунтазам қатновларни йўлга қўяди. Авиакомпания таъкидлаганидек, Ўзбекистон ичидаги йўналишларга чипталар нархи 155 минг сўмдан бошланади. Авиакомпания веб-сайтида чипталарни бронь қилиш имкони бўлмаса-да, бундай имконият «яқин кунларда» пайдо бўлиши кўрсатилган.
Келгуси йилда авиакомпания халқаро йўналишлар: Олмаота, Истанбул ва Дубайга мунтазам рейсларни йўлга қўйишни режалаштирмоқда.
Humo Air самолётларида бизнес-класс бўлмайди, фақат эконом класс, ўриндиқлар жойлашуви эса имкон қадар ихчам бўлади. Багаж ташиш, овқатланиш, ўриндиқ танлаш ва қўл юки оғирлигини ошириш каби барча асосий хизматлар учун ҳақ олинади.
Humo Air`нинг асосий стратегик ҳамкори Швейцариянинг Valleyroad Capital сармоявий компаниясига айланди. «Humo Air ва Valleyroad Capital умумий мақсадларга эга ва Ўзбекистонда ноёб авиакомпания яратиш истагида», — деди авиакомпания бош директори Рене Гспонер.
Humo Air ҳақида
Humo Air «Махсус авиация ишлари бўйича авиакомпания» ДУК мулки негизида 2020 йилда ташкил этилган. Humo Air устав капиталига 43 дона Ан-2 ҳаво кемаси («кукурузниклар»), ҳаво кема двигателлари, парвоз симуляторлари ва бошқа мулклар ўтказилган.
Spot нашрининг ёзишича, янги авиаташувчи асосий эътиборни қисқа ички йўналишларга ва туризмни ривожлантиришга қаратиши керак эди. Унинг ихчам самолётлари Uzbekistan Airways авиакомпанияси лайнерларига арзонроқ муқобил сифатида кўрилганди.
Қорақалпоғистон Вазирлар Кенгаши Humo Air буюртмачиларидан бири бўлди. Авиакомпания 2021 йилнинг кузида Сўх анклавига ҳам рейсларни йўлга қўйган. Бироқ компаниянинг асосий даромад манбаи қишлоқ хўжалиги ерларини қайта ишлаш бўлиб қолмоқда, деб ёзган нашр.

Новая узбекистанская авиакомпания-лоукостер Humo Air представила планы по развитию на своей первой пресс-конференции 25 октября в Ташкенте.
Как сообщили «Газете.uz» в компании, за первый квартал работы перевозчик планирует выполнить более 1000 рейсов и обслужить более 200 тысяч пассажиров.
До конца года Humo Air планирует получить три самолёта Airbus, таким образом к началу 2024 года авиакомпания будет эксплуатировать четыре лайнера Airbus 320/321. К концу 2025 года парк планируется довести до 18 самолётов.
«Humo Air стремится развивать внутренний туризм в Узбекистане. В первую очередь авиакомпания замотивирована подарить людям возможность быть ближе как можно чаще», — отметили представители авиаперевозчика.
Фото: Новости ташкентского неба / Telegram
Humo Air заявила о запуске регулярных ежедневных рейсов в Самарканд, Бухару, Карши, Нукус, Ургенч и Термез.
В авиакомпании отметили, что цена билетов по направлениям внутри Узбекистана будет начинаться от 155 тысяч сумов. Пока бронирование билетов на сайте авиакомпании недоступно, но указано, что такая возможность появится «в ближайшие дни».
В следующем году авиакомпания также планирует запустить регулярные рейсы по международным направлениям: Алматы, Стамбул и Дубай.
В самолётах Humo Air не будет бизнес-класса, только экономический. Все базовые услуги, такие как перевозка багажа, питание, выбор места и увеличенная ручная кладь, будут платными.
Главным стратегическим партнёром Humo Air стала швейцарская инвестиционная компания — Valleyroad Capital. «Humo Air и Valleyroad Capital объединяют общие цели и стремление создать уникальную авиакомпанию в Узбекистане», — сказал CEO Humo Air Рене Гспонер.
Авиакомпания Humo Air была основана в январе 2020 года на базе ГУП «Авиакомпания специальных авиационных работ». Авиапарк перевозчика состоял из 43 самолётов Ан-2 («кукурузники»), перешедших ему от ГУП.
Премьер-министр Абдулла Арипов, анонсируя создание Humo Air, заявлял, что её тарифы будут «значительно ниже действующих» (на тот момент — у Uzbekistan Airways).
В конце 2021 года было объявлено о начале выполнения регулярных рейсов Humo Air по маршруту «Фергана-Сох-Фергана» на самолётах Ан-2.
В январе 2023 года стало известно, что частная инвестиционная компания из Швейцарии Valleyroad Capital купила Humo Air за 2,4 млн долларов.