Дубайга илк бор келганмисиз ёки бу ерда такрор бўлишингизми — фарқи йўқ, сизни экзотик туя пойгаларидан тортиб, то саҳро қумтепаликлари бўйлаб мароқли раллигача фаол дам олиш учун мўлжалланган турли-туман кўнгилочар ўйинлар кутмоқда.
Шу боис, агар фаол ва экстремал ҳордиқ чиқаришни режалаштирган бўлсангиз, унда Дубай сиз учун тоғри жой бўлиши мумкин. Visit Dubai у ерда нималар билан шуғулланишингиз мумкинлигини кўрсатувчи рўйхатни тузди, у сизга доим ўзгариб турувчи гўзал Дубай шаҳрига такрор борганингизда ҳам асқотиши шубҳасиз.
Саҳро бўйлаб сафари
Экстремал ҳордиқ ишқибозлари ҳордиқни саҳро бўйлаб сафаридан бошлаганлари маъқул. Қумтепаликларни автомобилда, квадроциклда ёки туя устида забт этиш ҳамда сэндбординг сизга максимал адреналин қувватини бериши мумкин.
Ёрқин ҳиссиётлар ва экстрим мухлислари учун саҳронинг қумли юзаси бўйлаб «сузувчи» квадроциклларда саёҳат қилиш унутилмас саргузаштга айланиши мумкин.
Квадроциклларни ижарага бериш бўйича хизматларни тақдим этувчи компанияларнинг кўпчилиги қуввати, ўлчамлари ва бошқа характеристикалари бўйича бир-биридан фарқ қилувчи моделларнинг кенг танловига эга. Шунингдек, икки ўриндиқли квадроциклни ҳам ижарага олиш мумкин.
Ski Dubai тоғ-чанғи мажмуаси
Қулоқларингизга ишонмассиз, бироқ Дубайда шопинг жараёни чанғида учиш билан бирга жуда зўр кечади. Майдони 22500 кв. м келадиган Ski Dubai ёпиқ чанғи мажмуаси Mall of the Emirates шопинг-моллида жойлашган. Ski Dubai чанғида ва сноубордда учиш учун қийинлик даражаси турлича бўлган трассаларни, сакраш ва фристайл зоналарини ҳамда стритбол учун майдонни таклиф этади.
Ушбу курорт масканда барча қулайликлар билан ҳордиқ чиқариш учун ҳаммаси бор: жиҳозлар ва анжомлар ижараси, профессионал инструкторлар, қаҳвахона ва ресторанлар ва, ҳатто, болалар учиши ва ўйнаши учун зона ҳам мавжуд.
Сёрфинг, виндсёрфинг, кайтсёрфинг
Дубайдаги Жумайра пляжи аллақачон бутун дунё сёрфингчилари учун оммабоп жойга айланган. У ўзининг ажойиб об-ҳаво шароитлари, тиниқ тоза суви ва кўркам манзаралари билан катта тўлқин ишқибозлари учун ҳақиқий жаннатнинг ўзи. Бу ерда ўзингизни сёрфингда синаб кўришингиз мумкин — пляжда тажрибали инструкторларга эга сёрфинг мактаби фаолият кўрсатади.
Виндсёрфинг учун эса Жумайранинг шовқинли ва гавжум соҳилидан узоқда жойлашган Ал-Мамзар пляжи мос келади. Кучли шамоллар ва очиқ денгиз туфайли Ал-Мамзар виндсёрфинг мухлисларини ўзига жалб қилади, у аллақачон ушбу спорт тури бўйича мусобақаларни ўтказиш учун севимли жойга айланган.
Пляжда барча зарур анжомларни ижарага олиш ва профессионал инструкторлар бошчилигида ўтказиладиган машқларга қўшилиш мумкин.
Дубайда парашютдан сакраш
Кучли ҳиссиётларнинг ҳақиқий ихлосмандлари учун 2023 йил кузда Sky Dive Дубай афсонавий Palm Jumeirah ёки Арабистон саҳроси узра парашютдан сакрашни таклиф этмоқда. Бу борада тажрибаси борлар ўзларини якка сакрашда ва икки киши бўлиб сакрашда синаб кўришлари мумкин. Янги келганлар эса сакраш борасида хавотир олмасалар ҳам бўлади — инструкторлар уларни самолёт бортига чиқишларидан олдин яхшилаб тайёрлайди.
Саҳро узра ҳаво шарида парвоз қилиш
Чексиз Арабистон саҳроси узра ҳаво шаридаги парвозлар эрта тонгда бошланади. Бу тонгни кутиб олиш ва амирликнинг гўзал манзараларидан ҳайратга тушишнинг яхши усули бўла олади. 1200 м баландликда саёҳатчиларнинг кўз ўнгида охири кўринмайдиган қумтепаликлар, ўтлаб юрган оҳулар ва пурвиқор Хажар тоғлари ҳозир бўлади. Ҳаво шарларини тажрибали гид-учувчилар бошқаради, улар парвоз пайтида хавфсизликни таъминлайди ҳамда ҳар қандай саволингизга жавоб беришади. Парвоздан кейин сизга саргузаштларингиздан эсдалик сифатида фото ва видеоматериалларни тақдим этишади.
Вертолётда сайр
Дубай панорамасини томоша қилиш учун шаҳар узра парвоз қилиш анъанавий, бироқ шу билан бирга таассуротлар борасида бошқаларидан қолишмайдиган усул ҳисобланади. Парвоз вақти стандарт 12−22 дақиқа ва бир соат атрофида бўлади. Шаҳар меҳмонлари асосан машҳур Atlantis the Palm меҳмонхонасининг қўниш майдонидан фойдаланишади.
XLine Dubai Marina зиплайни
XLine Dubai Marina — бу дунёдаги энг узун шаҳар зиплайни ҳисобланади. Сиз суперяхталар ва Dubai Marina ҳудудида жойлашган осмонўпар бинолар устидан соатига 80 км тезликда учиб ўтасиз ва Marina Mall савдо марказининг террассасига қўнасиз. Парвоз 30 унутилмас лаҳза давом этади. Иккита параллел трасса туфайли зиплайнда икки киши бўлиб учиш мумкин.
Бундан ташқари, сизнинг катта тезликда учишингиз шлемга маҳкамланган GoPro камерасига HD форматида ёзилади.
Deep Dive Dubai
Акваланг билан сувга шўнғиш ихлосмандлари учун Дубайда дунёдаги энг чуқур дайвинг бассейни жойлашган, унинг чуқурлиги 60,02 м ташкил қилади. Бассейн тубида «сувга ғарқ бўлган шаҳар» мавжуд, яна сув остида стол ўйинларини ўйнаш, сув остида тасвирга олиш учун медиа-зални ижарага олиш ва, ҳатто, тўй ўтказиш ҳам мумкин.
Мавзули парклар ва аквапарклар
Дубай фарзандлари билан саёҳатга чиққанлар учун IMG Worlds of Adventure, Legoland Dubai, Motiongate Dubai мавзули паркларида ҳамда Legoland Waterpark, Aquaventure ва Wild Wadi аквапаркларида экстремал кўнгилочар ўйинларнинг кенг танловини тақдим этади.
Ушбу гўзал шаҳар тилга олгандан кўра кўпроқ фаол кўнгилочар ҳордиқларни таклиф этади ва, шубҳасиз, қойилмақом пляжлар ва завқ-шавққа тўлдирувчи кўнгилочар дастурлардан тортиб, то шопинг ва энг талабчан хўрандаларни ҳам лол қолдирадиган ресторанларгача бўлган танлаш имкониятининг кенглиги билан саёҳатчиларни ўзига жалб қилади.

Не важно, впервые ли вы в Дубае или уже бывали здесь неоднократно, вас ожидает множество разнообразных развлечений — от экзотических гонок на верблюдах до захватывающих ралли по дюнам пустыни. Поэтому, если вы настроены на активный и экстремальный отдых, то Дубай — это ваш город.
Сафари по пустыне
Любителям экстремального отдыха стоит начать с сафари по пустыне. Покорение дюн на внедорожнике, квадрацикле или верхом на верблюде, а также сэндбординг подарят максимальный адреналиновый заряд.
Для любителей ярких эмоций и экстрима путешествие на квадроциклах, скользящих по песчаной глади пустыни, обязательно станет незабываемым приключением.
Большинство компаний, предоставляющих услуги по аренде квадроциклов, имеют в своём арсенале широкий выбор моделей, отличающихся по мощности, размеру и другим характеристикам. Можно также арендовать квадроцикл с двухместным сидением.
Горнолыжный комплекс Ski Dubai
Звучит невероятно, но шопинг в Дубае отлично совмещается с катанием на лыжах. Крытый лыжный комплекс Ski Dubai, площадью 22500 кв. м, находится в шопинг-молле Mall of the Emirates. Ski Dubai предлагает трассы для катания на лыжах и сноуборде различного уровня сложности, зоны для прыжков и фристайла, а также площадку для стритбола.
На курорте есть все необходимое для комфортного катания: аренда оборудования и экипировки, профессиональные инструкторы, кафе и рестораны, даже зона для детского катания и игр.
Сёрфинг, виндсёрфинг, кайтсерфинг
Пляж Джумейра в Дубае давно стал популярным местом для любителей сёрфинга со всего мира. Это настоящим райский уголок для поклонников больших волн с отличными погодными условиями, кристально чистой водой и красивыми пейзажами. Здесь также можно попробовать свои силы в сёрфинге — на пляже есть школы сёрфинга с опытными инструкторами.
Для виндсёрфинга отлично подходит пляж Аль-Мамзар, расположенный вдали от шумной и многолюдной набережной Джумейры. Благодаря сильным ветрам и открытому морю Аль-Мамзар привлекает фанатов виндсёрфинга и стал излюбленным местом для проведения соревнований по этому виду спорта.
На пляже можно арендовать все необходимое оборудование и присоединиться к тренировкам с профессиональными инструкторами.
Прыжки с парашютом в Дубае
Настоящим ценителям острых ощущений этой осенью Sky Dive Дубай предлагает захватывающие прыжки с парашютом над легендарным островом Palm Jumeirah или Аравийской пустыней. Тем, у кого уже есть опыт, смогут попробовать себя в одиночных прыжках и прыжках в тандеме. Абсолютным новичкам не стоит беспокоиться — их основательно подготовят инструкторы ещё до того, как они ступят на борт самолета.
Полёты на воздушном шаре над пустыней
Полёты на воздушном шаре над бескрайней Аравийской пустыней начинаются рано утром. Пожалуй, это наиболее запоминающийся способ встретить рассвет и удивиться красоте природа эмирата. На высоте 1200 м перед глазами путешественников предстанут бескрайние песчаные дюны, пасущиеся газели и величественные горы Хаджар. Воздушные шары управляются опытными пилотами-гидами, которые обеспечат безопасность во время полёта, а также ответят на любые вопросы.
После полёта вам предоставят фото- и видеоматериалы на память о вашем приключении.
Вертолётная прогулка
Более стандартным, но не менее впечатляющим способом увидеть панораму Дубая является полет над городом. Время полёта варьируется от стандартных 12 и 22 минут до часа. Чаще всего гости города пользуются посадочной площадкой знаменитого отеля Atlantis the Palm.
Зиплайн XLine Dubai Marina
На городском зиплайне вы пролетите на скорости 80 км/ч над суперяхтами и небоскрёбами района Dubai Marina и приземлитесь на террасу торгового центра Marina Mall. Полет продлится 30 незабываемых секунд. Благодаря двум параллельным трассам на зиплайне можно кататься вдвоем.
Кроме того, ваш скоростной спуск будет записан в формате HD на камеру GoPro, прикреплённую к шлему.
Deep Dive Dubai
Для фанатов погружения с аквалангом в Дубае расположен один из самых глубоких в мире бассейнов для дайвинга глубиной 60,02 м. На дне бассейна находится «затонувший город», а ещё под водой можно сыграть в настольные игры, взять в аренду медиа-зал для подводных съёмок и даже провести свадьбу.
Тематические парки и аквапарки
Для тех, кто путешествует с детьми, Дубай также предлагает большой выбор экстремальных развлечений в тематических парках IMG Worlds of Adventure, Legoland Dubai, Motiongate Dubai, а также в аквапарках Legoland Waterpark, Aquaventure и Wild Wadi.
Дубай предлагает гораздо больше активных развлечений, чем упомянуто в статье. И, безусловно, привлекает разнообразием выбора для путешественников: от великолепных пляжей и захватывающих развлекательных программ до шопинга и ресторанов, которые впечатлят даже самых взыскательных гурманов.