25 октябрь куни Брюсселда Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидов ва Еврокомиссия раиси ўринбосари Валдис Домбровскис «Ўзбекистон ва Европа Иттифоқи ўртасидаги, айниқса, иқтисодий йўналишда тобора мустаҳкамланиб бораётган ҳамкорликнинг кенг кун тартиби» муҳокама қилди, дея хабар берилди ТИВ раҳбарининг Telegram-каналида.
«Ўзаро савдони янада ривожлантириш, Европа бозорига экспорт кўрсаткичларини ошириш, Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлишини қўллаб-қувватлаш, муҳим хомашёлар бўйича ҳамкорлик қилиш муҳокамамизнинг асосий мавзуларидан бўлди», — дейилади хабарда.
Томонлар, шунингдек, қишлоқ хўжалигида лойиҳа амалга ошириш бўйича молиявий битим ҳам имзолади.
Ушбу учрашувдан сўнг Европа Иттифоқининг Global Gateway ташаббуслар сайтида Ўзбекистон ва Европа Иттифоқи хомашё соҳасида шериклик бўйича стратегик иттифоқ тузаётгани хабар қилинди. Томонлар муҳим хомашё (CRM) соҳасида англашув меморандуми устида ишлашга келишиб олди. Бундан ташқари, Ўзбекистон Муҳим хомашё клуби (CRM Club)га аъзо бўлишини тасдиқлади.
Муҳим хомашёлар Европа Иттифоқи учун катта иқтисодий аҳамиятга эга, бироқ конларнинг тўйинганлик даражаси (концентрацияси) ва муқобил ўринбосарлари йўқлиги сабабли уларни етказиб беришда узилишлар хавфи юқори бўлган фойдали қазилмалар.
Бу хом ашёларга 34 турдаги металлар, минераллар ва бошқа табиий материаллар киради, улардан 17 таси: мис, литий, алюминий, титан, платина, графит, никель, кобальт ва бошқалар стратегик аҳамиятга эга.
Март ойида Европа Комиссияси Европа Иттифоқи мамлакатлари учун Иттифоқни кенг кўламли иқтисодий тармоқлар, жумладан, иқлимга безарар саноат, рақамли технологиялар, аэрокосмик ва мудофаа учун зарур бўлган муҳим хомашё билан таъминлаш стратегиясини таклиф қилди.
https://twitter.com/VDombrovskis/status/1717147762100142415?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1717147762100142415%7Ctwgr%5Eebaba0f2b2ed150fe25cc7cf154d9bd056c82c51%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.gazeta.uz%2Fru%2F2023%2F10%2F27%2Feu-crm%2F
Global Gateway хабарида Ўзбекистонда кумуш, титан ва литий каби турли хомашёларнинг катта захиралари мавжудлиги қайд этилган. Бундан ташқари, мамлакат уран етказиб бериш бўйича дунёда бешинчи, тасдиқланган мис захиралари бўйича дунёда ўн биринчи ўринда туради. «Бу [Ўзбекистонни] муҳим хомашё бўйича жаҳон бозорида муҳим ўйинчига айлантиради», — дейилади хабарда.
«Европа Иттифоқи ва Ўзбекистон ўртасида эҳтимолий стратегик шериклик жараёнини очиб берувчи ЕИ ва Ўзбекистон ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш тўғрисидаги эълонни олқишлайман. Ўзбекистон, шунингдек, CRM Club — аввалроқ, жорий йилда ишга туширилган ташаббусга ҳам қўшилади. Ҳамкорлигимизни кенгайтириш яшил ва рақамли технологияларга ўтиш учун зарур бўлган экологик тоза хомашё билан таъминлаш бўйича глобал муаммоларни ҳал қилишга ёрдам беради», — деди Валдис Домбровскис.
«Биз [Ўзбекистон билан] ривожланаётган тармоқлар учун барқарор ва хавфсиз таъминот занжирини таъминлашга ёрдам берадиган яқин ҳамкорликни олқишлашдан жуда мамнунмиз. Global Gateway — ўзаро манфаатли ҳамкорлик таклифи: биз маҳаллий даражада юқори қўшимча қиймат яратиш ва ўзбек халқига фойда келтирмоқчимиз. Охир оқибат муҳим хомашё бўйича ўзаро англашув меморандуми имзоланишига олиб келадиган самарали мунозараларни кутиб қоламан», — деди халқаро ҳамкорлик бўйича Европа комиссари Ютта Урпилайнен.
«Бугун биз муҳим икки томонлама ҳужжат — муҳим хомашё соҳасида стратегик ҳамкорлик бўйича англашув меморандуми бўйича музокараларни бошлаймиз. Ишончим комилки, бундай ҳужжатнинг келажакда имзоланиши Ўзбекистон ва ЕИ ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни ривожлантиришга қўшимча суръат бағишлайди. Муҳим хомашё соҳасида стратегик шериклик ҳамкорлигимизнинг энг истиқболли йўналишларидан биридир», — деди Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидов.

Министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов и исполнительный заместитель председателя Еврокомиссии Валдис Домбровскис 25 октября в Брюсселе обсудили повестку «постоянно расширяющегося партнёрства между Узбекистаном и ЕС, особенно в экономическом измерении», сообщил глава МИДа в своём Telegram-канале.
«Дальнейшее развитие двусторонней торговли, увеличение экспорта нашей страны на европейский рынок, поддержка вступления Узбекистана в ВТО и сотрудничество в сфере критически важного сырья стали главными темами нашего обсуждения», — отметил он.
Кроме того, по словам Бахтиёра Саидова, стороны подписали финансовое соглашение по реализации проекта в сельском хозяйстве.
На сайте инициативы Евросоюза Global Gateway по итогам этой встречи сообщается, что Узбекистан и Европейский союз создают стратегический альянс для партнёрства в сырьевой сфере. Стороны договорились работать над меморандумом о взаимопонимании в области критически важного сырья (CRM). Кроме того, Узбекистан подтвердил, что присоединится к Клубу критически важного сырья (CRM Club).
Критически важное сырье — это полезные ископаемые, которые имеют большое экономическое значение для Евросоюза, при этом есть высокий риск перебоев в их поставках из-за концентрации источников и отсутствия доступных заменителей.
К такому сырью относится 34 вида металлов, минералов и других природных материалов, 17 из которых являются стратегически важными: медь, литий, алюминий, титан, платина, графит, никель, кобальт и другое.
В марте Европейская комиссия предложила странам ЕС стратегию по обеспечению союза критически важными видами сырья, которое необходимо для широкого круга секторов экономики, включая климатически нейтральную промышленность, цифровую промышленность, аэрокосмическую и оборонную отрасли экономики.
https://twitter.com/VDombrovskis/status/1717147762100142415
В сообщении Global Gateway отмечается, что Узбекистан обладает большими запасами различного сырья, такого как серебро, титан и литий. Кроме того, страна является пятым в мире поставщиком урана и располагает одиннадцатыми в мире по величине доказанными запасами меди. «Это делает [Узбекистан] жизненно важным игроком на глобальном рынке критически важного сырья», — подчёркивается в сообщении.
«Я приветствую сегодняшнее объявление об укреплении сотрудничества между Европейским союзом и Узбекистаном в области критически важного сырья, открывающее процесс возможного стратегического партнёрства между ЕС и Узбекистаном. Узбекистан также присоединится к CRM Club — инициативе, запущенной ранее в этом году. Расширение наших партнёрских отношений будет способствовать решению глобальных проблем по обеспечению экологически чистого сырья, необходимого для перехода к „зелёным“ и цифровым технологиям», — заявил Валдис Домбровскис.
«Мы с большим удовольствием приветствуем более тесное сотрудничество [с Узбекистаном], которое поможет обеспечить устойчивую и безопасную цепочку поставок для развивающихся отраслей. Global Gateway — это взаимовыгодное партнёрское предложение: мы хотим создать высокую добавленную стоимость на местном уровне и принести пользу узбекскому народу. Я с нетерпением жду плодотворных дискуссий, которые в конечном итоге приведут к подписанию меморандума о взаимопонимании в области критически важного сырья», — сказала Европейский комиссар по международному партнёрству Ютта Урпилайнен.
«Сегодня мы начинаем переговоры по важному двустороннему документу — меморандуму о взаимопонимании по стратегическому сотрудничеству в сфере критически важного сырья. Уверен, что будущее подписание такого документа придаст дополнительный импульс развитию взаимовыгодного сотрудничества между Узбекистаном и ЕС. Стратегическое партнёрство в сфере критического сырья является одним из наиболее перспективных направлений нашего сотрудничества», — подчернул министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов.